Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Zupy, wytrawne ciasta, czy sosy do mięsa – z grzybami można stworzyć całą masę pysznych, sycących i rozgrzewających potraw. Dania z grzybami leśnymi, nawet te, które na talerzach wręcz zachwycają zarówno aromatem, jak i nawet wyglądem, zwykle nie są trudne w przygotowaniu. Korzystając z grzybów suszonych, koniecznie należy pamiętać o przygotowaniu ich większej ilości oraz wcześniejszym namoczeniu, najlepiej na całą noc, dla odpowiedniej miękkości. Jesienią łatwo można zdobyć jednak grzyby świeże, szczególnie polecane do domowych przepisów. Warto skorzystać z ich dostępności i przygotować coś pysznego dla całej rodziny!
Jakie dania z grzybów nadają się nie tylko jako przekąska na wieczór, ale także przysmak do podania na stół dla gości? Przykładem są filety z kurczaka w sosie kurkowym, nadziewane roladki z podgrzybkiem, albo tarta z grzybami leśnymi i kiełbasą – danie proste i sycące, a jednocześnie prezentujące się co najmniej ciekawie.
Do przygotowania ciasta potrzebne będzie:
Wszystkie składniki poza jajkiem należy ze sobą połączyć i ugnieść. Masło dla ułatwienia można pokroić na drobne kawałki, żeby łatwiej połączyło się z innymi składnikami. Gdy masa będzie wyrobiona, dodaje się do niej jajko, znów dokładnie ugniata, zawija w folię i odstawia do lodówki. Po schłodzeniu spód tarty warto wstępnie podpiec, rozwałkowując, układając w formie wysmarowanej masłem, zakrywając folią aluminiową i piekąc przez 10 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Do przygotowania nadzienia potrzebne będą:
Cebule należy drobno pokroić i podsmażyć na patelni z rozgrzaną oliwą. Kiedy będzie miękka i lekko skarmelizowana, dorzuca się do niej oczyszczone i pokrojone grzyby, po czym smaży jeszcze chwilę. Po zdjęciu z patelni podsmażone grzyby i cebulę łączy się z pokrojoną w plasterki kiełbasą, startym serem i łyżką mąki.
W osobnym naczyniu należy roztrzepać jajka z dodatkiem szklanki mleka i połowy szklanki śmietany kremówki. Do masy jajecznej dosypuje się szczyptę soli i pieprzu.
Do formy z wyłożonym ciastem nakłada się grzyby z kiełbasą, a następnie zalewa masą jajeczną. Całość należy piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza przez około 40 minut.
Wydawałoby się, że przepisy na dania z grzybami wymagają długiego gotowania i czasochłonnych przygotowań, a jednak kanie smażone z szynką, faszerowane pieczarki, czy zupa grzybowa z mięsnymi klopsikami to przykłady tego, że wcale nie musi tak być. Żeby skrócić czas gotowania zupy, zaleca się wykorzystanie wcześniej przygotowanego bulionu. Może to być bulion warzywny, a najlepiej mięsny z warzywnymi dodatkami.
Zupa grzybowa z mięsnymi klopsikami nie powstanie bez składników takich jak:
Składniki niezbędne do przygotowania samych klopsików to:
Przygotowanie zupy rozpoczyna się od rozgrzania oleju w dużym garnku i przysmażenia na nim drobno pokrojonej cebuli. Następnie dodaje się do niej pokrojoną w plasterki marchew oraz oczyszczone i pokrojone grzyby, po czym dusi przez kilkanaście minut aż do puszczenia soków. Kiedy grzyby wypuszczą wodę, całość zalewa się bulionem, dodaje pokrojone w kostkę ziemniaki i doprawia. Zupę należy gotować do czasu, kiedy kawałki ziemniaków będą całkowicie miękkie, po czym zabiela się ją śmietaną.
Podczas gotowania zupy należy zabrać się za przygotowanie mięsnych klopsików. W ich przypadku najważniejsze jest wybrane mięso, dlatego szczególnie polecamy produkty Hańderka, zawsze świeże, selekcjonowane pod kątem zawartości tłuszczu i starannie pakowane. Wszystkie składniki na klopsiki, to znaczy zmielone mięso, pokroją drobno cebulę, jajko, łyżeczkę soli i łyżeczkę czarnego pieprzu, należy bardzo dokładnie wyrobić w naczyniu. Następnie w rękach formuje się małe klopsiki, które przed wrzuceniem do zupy warto przegotować w osolonym wrzątku w osobnym garnku.
Dania obiadowe z grzybami mogą także przybierać nieco bardziej nietypową formę, co widać dobrze we wszystkich przepisach, w tym nawet taką jak ciasto galette z mięsem, podsmażanymi grzybami jak kurki i kremowym serem. Jak zrobić grzyby na obiad w takim właśnie wydaniu? Niezbędne składniki do wyrobienia ciasta to:
W naczyniu należy połączyć wszystkie składniki, dla ułatwienia przy wyrabianiu najlepiej wcześniej tnąc zimne masło na małe kawałki. Wyrobioną jednolitą masę odkłada się do lodówki.
Do przygotowania nadzienia do ciasta galette z mięsem potrzebne będzie:
Cebulę skraja się w drobne kawałki i podsmaża na rozgrzanym oleju, pod koniec smażenia dorzucając do niej drobno posiekany ząbek czosnku, może być również przepuszczony przez praskę. Do cebuli należy dołożyć mięso mielone i smażyć tak długo, aż nabierze ładnego koloru. Następnie na patelnię dokłada się oczyszczone i pokrojone grzyby, po czym smaży jeszcze przez kilka minut. Kiedy grzyby się zarumienią, czas wyłączyć palnik, dodać ser, doprawić całość, wymieszać i pozostawić do ostygnięcia.
Schłodzone ciasto dzieli się na cztery części, każdą rozwałkowuje na blacie obsypanym mąką na kształt koła. Na środek każdego placka wykłada się nadzienie z grzybów, mięsa i sera, po czym zawija brzegi ciasta do środka. Tak przygotowane danie piecze się w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez około 25 minut.
Wymieniając wykwintne dania z grzybami mile widziane na przykład podczas obiadu w towarzystwie gości, nie sposób pominąć risotto z mięsem mielonym, kurkami i pomidorami. To nietypowe połączenie smaków, które komponuje się tak dobrze, że praktycznie nie znajduje swoich przeciwników.
Do przygotowania risotto z mięsem mielonym i kurkami potrzebne będzie:
Przygotowanie risotto należy rozpocząć od podsmażenia mięsa mielonego na oleju i odłożenia go do naczynia po odlaniu tłuszczu. Później czas podzielić kurki na dwie równe części. Połowę należy na razie odłożyć, a drugą – skroić i dorzucić na patelnię do wcześniej poszatkowanej i zeszklonej na odrobinie masła cebuli. Kiedy grzyby nabiorą rumianego koloru, na patelnię dorzuca się ryż, smaży przez chwilę, zalewa winem i dusi tak długo, aż całkiem odparuje. To moment, w którym do ryżu czas dodać przysmażone wcześniej mięso.
Następny krok to wlewanie na patelnię stopniowo bulionu, czekanie aż odparuje, a ryż wchłonie wilgoć i wlewanie kolejnej porcji. Wraz z ostatnią na patelnię dodaje się również pomidory. Najlepiej, aby były one przepuszczone przez maszynkę do mielenia lub po prostu zmiksowane, po wcześniejszym pokrojeniu i rozmiażdżeniu widelcem. Gdy ostatnia porcja bulionu odparuje, do ryżu z grzybami dokłada się także 2 łyżki masła i dokładnie miesza.
Na osobnej patelni należy podsmażyć resztę odłożonych wcześniej kurek, dodając do nich przepuszczony przez praskę czosnek. Risotto wykłada się na talerze z dodatkiem kurek prosto z patelni i posypuje startym parmezanem.
Przepisy na potrawy z grzybów leśnych często nawiązują do tradycyjnej polskiej kuchni. Przykładem może być schab duszony w sosie z borowikami, co w połączeniu z ziemniakami i surówką może być pysznym daniem obiadowym, a z pieczywem uchodzić jako sycąca kolacja z grzybami i mięsem.
Do przygotowania tradycyjnego schabu duszonego z borowikami potrzebne będzie:
Mięso należy pokroić na kotlety, lekko rozbić tłuczkiem. Następnie doprawić solą i pieprzem, wstępnie podsmażyć na rozgrzanym oleju do zarumienienia i odstawić. Następnie pokroić drobno cebulę, podsmażyć na łyżce masła, dodać grzyby. Dalej smażyć do ich zarumienienia. Gdy nabiorą rumianego koloru, zalewa się je bulionem i dodaje mięso. Kolejny krok to duszenie całości przez co najmniej 15 minut przed zabieleniem śmietaną i doprawieniem przyprawami.