Kulebiak – wigilijny zawijaniec z kapustą i grzybami

Kulebiak – wigilijny zawijaniec z kapustą i grzybami

Zbliżają się święta, a wraz z nimi kuchenne przygotowania tradycyjnych dań wigilijnych. Jednym z nich jest kulebiak, który przez wegetariański, aromatyczny farsz z kapusty i leśnych grzybów idealnie nadaje się na tę okazję. Przygotuj go samodzielnie – zrób farsz, ciasto drożdżowe, a później połącz je i zapiecz w piekarniku.

Powiązane: Łazanki z kapustą, mięsem mielonym, kiełbasą i boczkiem – prosty przepis na domowy obiad Pizza po chińsku z kaczką, sosem Char Sin i grzybami shiitake Przepis na gołąbki bez zawijania z kapustą – jak zrobić gołąbki inaczej? Smaki jesieni: grzyby na 5 sposobów. Dania mięsne z grzybami w roli głównej Domowe uszka z grzybami

Kategoria przepisów Wszystkie przepisy
Czas przygotowania 15 minut
Czas gotowania 45 minut
Gotowe w 60 minut
Poziom trudności Łatwe

Składniki

około 300 g mąki pszennej;
25 g świeżych drożdży;
pół łyżeczki cukru;
pół łyżeczki soli;
pół szklanki mleka;
2 łyżki oleju;
2 jajka;
40-50 g suszonych grzybów leśnych;
400 g kapusty kiszonej;
1 cebula;
2 łyżki oleju;
3 ziarna ziela angielskiego;
3 liście laurowe;
sól i pieprz;

Sposób przygotowania

  1. Zacznij od przygotowania farszu: zalej grzyby gorącą wodą i odstaw na godzinę, żeby zmiękły. Po tym czasie odcedź je i posiekaj.
  2. Kapustę kiszoną przełóż do garnka, dodaj liście laurowe i ziele angielskie, po czym gotuj przez około godzinę do miękkości.
  3. Posiekaj cebulę i podsmaż na oleju.
  4. Na patelnię do cebuli dodaj grzyby i kiszoną kapustę. Dopraw farsz solą i pieprzem. Smaż całość kilka minut na małym ogniu, po czym odstaw do ostudzenia.
  5. W garnuszku delikatnie podgrzej mleko, dodaj do niego drożdże, cukier i płaską łyżkę mąki. Dokładnie wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji bez grudek.
  6. Mleko z drożdżami odstaw w ciepłe miejsce na około 15 minut. Uwaga – zaczyn w tym czasie znacznie zwiększy swoją objętość.
  7. Do dużej miski wsyp pozostałą mąkę i dodaj do niej sól, jedno jajko, olej oraz wcześniej przygotowany i wyrośnięty zaczyn. Energicznie wyrób ciasto na gładką masę.
  8. Przykryj ciasto bawełnianą szmatką, żeby nie wyschło i odstaw je na około 45 minut, żeby odpoczęło i wyrosło.
  9. Gotowe ciasto rozwałkuj na cienki, prostokątny, długi placek, a następnie równomiernie rozprowadź po nim wcześniej przygotowany i przestudzony farsz.
  10. Zawiń ciasto z farszem w roladę, zaczynając od dłuższego boku.
  11. Z drugiego jajka oddziel żółtko, roztrzep je w miseczce i posmaruj nim wierzch kulebiaka. Możesz także obsypać go makiem.
  12. Włóż kulebiaka do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza na 45 minut.

Dodatkowe wskazówki

Przygotowanie ciasta drożdżowego jest prostsze, niż myślisz!

Początkujący kucharze niechętnie podchodzą do samodzielnego wyrabiania ciasta, zwłaszcza drożdżowego, które wydaje się trudne ze względu na konieczność dodania świeżych drożdży i jego kilkukrotne „wyrastanie”, czyli zwiększanie objętości. W rzeczywistości proces ten jest jednak bardzo prosty – wystarczy trzymać się przepisu i dodawać dokładnie odmierzone ilości poszczególnych składników we właściwej kolejności.

Najczęstszym błędem, który sprawia, że ciasto drożdżowe nie wyrasta właściwie, jest zbyt mocne podgrzanie mleka przed dodaniem drożdży. Pamiętaj, by podgrzewać je zaledwie przez chwilę, tak, by osiągnęło maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Nie zapomnij również o dodaniu cukru, i to także wtedy, gdy przygotowujesz słoną wersję ciasta, jak w przypadku kulebiaka. Cukier jest fermentowany przez drożdże, dlatego jest niezbędny w procesie wyrastania ciasta i nie wpływa na jego smak.

Jak podawać tradycyjnego kulebiaka?

Kulebiak po upieczeniu i przestudzeniu jest gotowy do podania. W tym celu zwykle kroi się go w grube plastry, serwując podobnie, jak klasyczne rolady. Może on być samodzielną przekąską. Na wigilijnym stole świetnie komponuje się z typowo świątecznymi potrawami takimi jak warzywna sałatka czy pieczona ryba.

Pamiętaj, że sposób, w jaki rozwałkujesz ciasto, ma wpływ na kształt Twojego kulebiaka. Jeśli rozwałkowany prostokąt będzie szeroki, taki też stanie się gotowy kulebiak, który może wyglądać w takiej wersji jak wytrawne ciasto. Jeżeli natomiast przygotujesz wąski i długi placek ciasta, po jego zwinięciu uzyskasz wąską roladę, którą możesz pokroić na kształt małych pasztecików. To świetna przekąska do czerwonego barszczu, wprost idealna na wigilijny stół.