Łazanki z kapustą, mięsem mielonym, kiełbasą i boczkiem – prosty przepis na domowy obiad

Łazanki z kapustą, mięsem mielonym, kiełbasą i boczkiem – prosty przepis na domowy obiad

Łazanki z kapustą i mięsem mielonym to tradycyjne polskie danie, które posiada wielu miłośników nie tylko od święta. Ciężko znaleźć osobę, która chociaż raz nie jadła tego posiłku. Dzięki sytości i różnorodności mięsa dodaje on wiele energii, natomiast zawarta w kiszonej kapuście witamina C pobudza i wzmacnia odporność w okresie zimowym. Oto prosty i sprawdzony przepis na domowe łazanki, dokładnie takie, jakie wielu Polaków zna z domu rodzinnego. Przygotowanie dania nie powinno zająć dłużej niż godzinę.

 

Kategoria przepisów Wszystkie przepisy Zdrowy obiad
Czas przygotowania 15 minut
Czas gotowania 40 minut
Gotowe w 55 minut
Poziom trudności Średnie

Składniki

Do przygotowania domowych łazanek z makaronem, kapustą i mięsem potrzebne będzie:
400 g makaronu typu łazanki;
400 g kiszonej kapusty;
400 g mięsa mielonego;
300 g boczku;
200 g kiełbasy;
200 g pieczarek;
3 liście laurowe;
2 średnie cebule;
4 ząbki czosnku;
1 łyżeczka majeranku;
olej rzepakowy do smażenia;
1 szczypta cukru;
2 łyżeczki sosu sojowego;
sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania

  1. Przygotowanie łazanek – prosty przepis na tradycyjne danie
  2. Przygotowanie łazanek zaczyna się od ugotowania posiekanej kapusty kiszonej do miękkości w wodzie z dodatkiem soli i liści laurowych, co powinno potrwać około 20 minut. Po ugotowaniu kapustę należy dokładne odsączyć z wody, mocno wyciskając.
  3. W międzyczasie należy usmażyć mięso na rozgrzanym na patelni oleju rzepakowym. Niedługo po przełożeniu na patelnię polać mięso sosem sojowym i posypać majerankiem, co chwilę mieszając. Dodać drobno pokrojony boczek i kiełbasę. Kiedy mięso lekko się zarumieni, należy dodać drobno posiekaną cebulę, po czym posypać ją małą szczyptą cukru i soli.
  4. Następnym krokiem jest ugotowanie makaronu zgodnie z instrukcjami nadrukowanymi na jego opakowaniu. Żeby makaron się nie sklejał, do wody, w której zamierza się go ugotować, zaleca się dodać łyżkę oleju. Makaron po ugotowaniu opłukuje się zimną wodą w durszlaku.
  5. Kiedy mięso przysmażone na patelni wraz z dodatkami jest już gotowe, należy dodać do niego przygotowaną wcześniej kapustę i makaron, wraz z drobno pokrojonymi lub przepuszczonymi przez praskę ząbkami czosnku oraz startymi na dużych oczkach pieczarkami. Następnie dodaje się nieco soli i pieprzu do smaku. Po dokładnym wymieszaniu danie jest gotowe do podania.

Dodatkowe wskazówki

Domowe łazanki – lista niezbędnych składników

Kluczowym składnikiem w tym daniu jest mięso, dlatego zwłaszcza jego jakość, świeżość, smak i aromat ma znaczenie przy przygotowywaniu pysznych domowych łazanek. Najlepszym wyborem jest mięso od Hańderka. To zawsze świeże i starannie wyselekcjonowane produkty, wśród których znaleźć można zarówno mięsa surowe, w tym odpowiednie do zmielenia i wykorzystania w przepisie, jak i wędliny czy wędzonki, w tym boczek albo kiełbasę, również dodawane do łazanek dla ich pełnego smaku.

W zależności od upodobań do łazanek dodać można boczek wędzony, nadający wyrazisty posmak, lub nieco delikatniejszy w smaku boczek parzony. Wybierając boczek parzony, warto jednak pamiętać, aby poddać go nieco dłuższej obróbce termicznej. Wybierana kiełbasa natomiast przede wszystkim nie powinna być sucha.

Domowe łazanki – jak najlepiej je podać?

Domowe łazanki sprawdzą się idealnie zarówno na codzienny obiad dla rodziny, jak i świąteczny stół. To danie, które jest smaczne, rozgrzewające i powszechnie lubiane. Makaron w połączeniu z mięsem i kapustą tworzy sycący posiłek, do którego nie są potrzebne żadne dodatki. Dla ładnego efektu podania danie można przyozdobić świeżą bazylią lub posypać odrobiną startego parmezanu.

Wiele tradycyjnych potraw można zmieniać i rozwijać przez lekkie modyfikacje przepisów, a łazanki są tego świetnym przykładem. Z łatwością można dodać do nich nieujęty w przepisie składnik albo z jakiegoś zrezygnować. Zamienienie pieczarek grzybami mun oraz swojskiej kapusty kiszonej koreańskim kim chi nada potrawie orientalny charakter. Natomiast zmiana pieprzu czarnego na Cayenne zamieni tradycyjny posiłek na prawdziwą gratkę dla miłośników ostrych potraw.