Polędwica Wellington serwowana z żurawiną

Polędwica Wellington serwowana z żurawiną

Szukasz pomysłu na elegancko podane, pyszne i niecodziennie przyrządzone mięso odpowiednie na świąteczne okazje? Świetnie trafiłeś, bo polędwica Wellington sprawdzi się w tej roli wprost idealnie. To tradycyjnie przygotowywane mięso z polędwicy zapiekane w cieście francuskim, grzybach i pasztecie. Podane z żurawiną to ciekawa kompozycja smaków w świątecznym stylu. Po prostu musisz tego spróbować!

 

Kategoria przepisów Obiad Wszystkie przepisy
Czas przygotowania 15 minut
Czas gotowania 45 minut
Gotowe w 60 minut
Poziom trudności Średnie

Składniki

1/2 kg polędwicy wołowej;
250 g grzybów leśnych, najlepiej borowików;
250 g pasztetu drobiowego, najlepiej z wątróbki;
1 arkusz ciasta francuskiego;
1 jajko;
1 cebula;
pęczek natki pietruszki;
olej i masło do smażenia;
sól i pieprz;
konfitura żurawinowa do podania.

Sposób przygotowania

  1. Krótko obsmaż polędwicę z każdej strony na rozgrzanym oleju.
  2. Ostudź mięso i wetrzyj w nie z każdej strony niewielkie ilości soli i pieprzu.
  3. Pokrój drobno cebulę i podsmaż ją na maśle.
  4. Do cebuli na patelnię dorzuć pokrojone grzyby, smaż przez około 5 minut, a na koniec dodaj posiekaną natkę pietruszki i wymieszaj. Pozostaw do przestudzenia.
  5. Rozłóż ciasto francuskie i równomiernie wyłóż na nie masę grzybową.
  6. Polędwicę wysmaruj z każdej strony pasztetem. Jego nadmiar możesz wyłożyć na grzyby położone na cieście francuskim.
  7. Zawiń polędwicę w cieście, podwijając brzeg i zlepiając go.
  8. Polędwicę w cieście przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Od góry wykałaczką zrób kilka małych otworów w cieście.
  9. Roztrzep jajko i posmaruj nim wierzch ciasta.
  10. Tak przygotowaną polędwicę piecz w temperaturze 180 stopni przez około 45 minut.
  11. Po upieczeniu przestudź mięso w cieście przed pokrojeniem. Na pokrojone plastry wyłóż po łyżeczce żurawiny.

Dodatkowe wskazówki

Tradycyjna polędwica Wellington idealna na świąteczny stół

Polędwica Wellington to świetny wybór na wyjątkowe okazje, w tym jako propozycja w świątecznym menu. Tak zapieczone mięso ciekawie się prezentuje i robi niemałe wrażenie po przekrojeniu. Dodatkowo, kiedy polejesz je słodką żurawiną, stworzysz ciekawą kompozycję smaków, która z całą pewnością się wyróżni, i to nawet na tle wielu innych pysznych dań.

Polędwicę Wellington zapiekaną w cieście francuskim możesz przygotować jako mięso obiadowe. Podana z żurawiną świetnie skomponuje się z klasycznymi dodatkami takimi jak ziemniaczane purée i warzywna surówka. Mięso z żurawiną dobrze smakuje również z pieczonymi ziemniakami oraz sałatkami. Możesz też wyłożyć je na deskę mięs w formie przekąski, oblewając żurawiną już na półmisku lub serwując osobno.

Podawaj polędwicę z żurawiną lub innymi ulubionymi dodatkami

Zwróć uwagę na to, że żurawina jest używana dopiero do podania mięsa, a tradycyjny przepis na polędwicę Wellington zwykle jej nie zawiera. Ten dodatek nada potrawie wyjątkowego, świątecznego charakteru, ale nie jest obowiązkowy. Możesz z niego zrezygnować, polać mięso klasycznym sosem pieczeniowym lub serwować bez tego rodzaju dodatków. Możesz też podać żurawinę czy inny rodzaj sosu osobno w niewielkim naczyniu i pozwolić gościom samodzielnie zadecydować o ich wyborze.

Pamiętaj, że na pełnię aromatów gotowej polędwicy ma wpływ nie tylko dobór dodatków, ale przede wszystkim jakoś użytych składników. Zwróć szczególną uwagę na wybierane mięso. Polecamy przede wszystkim polędwicę wołową od Hańderka, której najwyższa jakość odpowiada za to bogate aromaty i pyszny smak w wielu przepisach i przy różnych sposobach przygotowania.