Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Święta Bożego Narodzenia to świetna okazja na przygotowanie domowych wyrobów i dań, którymi w miłych okolicznościach będzie można poczęstować całą rodzinę. W tym roku zaskocz swoich bliskich i przygotuj pyszne domowe wędliny. Nie jest to wcale tak trudne ani czasochłonne, jak mogłoby się wydawać, a efekty często przechodzą najśmielsze oczekiwania. Domowe wyroby są niezwykle smaczne, zwykle nawet bardziej, niż ich sklepowe odpowiedniki i stają się świetnym dodatkiem do świątecznego menu.
Dziś w sklepach i marketach dostępny jest ogromny wybór gotowych wyrobów mięsnych, jednak nie zawsze tak było. Lata temu na święta ludzie w domach samodzielnie przygotowywali tradycyjne pieczone pasztety czy aromatyczne pieczenie. Robili tak nie tylko ze względu na cenę czy dostępność wyrobów gotowych, ale także wyjątkowy smak, którym zachwycają domowe mięsne potrawy. Każda pani domu mogła doprawić je wedle własnego smaku i przygotować bliskim wędliny, które lubią najbardziej.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i w tym roku przygotować domowe wędliny i zaskoczyć bliskich. Niekoniecznie musisz być wprawnym kucharzem czy dysponować dużą ilością wolnego czasu, żeby przyrządzić je samodzielnie. W tym artykule znajdziesz prosty przepis na domową wędlinę, i to aż w pięciu wersjach. Wybierz tę, która najbardziej przypadnie Ci do gustu albo przygotuj kilka i zapełnij nimi świąteczny stół.
Uwaga – praktycznie każdy przepis na domowe wędliny gotowane, pieczone czy wędzone jest prosty i bazuje przede wszystkim na wysokiej jakości mięsa. To właśnie mięso jest tu najważniejszym składnikiem, dlatego zwróć uwagę na wybierane produkty. Jeśli nie chcesz ryzykować, wybierz mięsa od Hańderka, który w swojej ofercie ma zarówno gotowe wędliny, jak i produkty surowe.
Pierwszą propozycją na pyszną domową wędlinę jest szynka miodowo-musztardowa. Kompozycja wytrawnego smaku mięsa ze słodyczą miodu jest wyjątkowa i idealnie wpisuje się w świąteczną atmosferę.
Do przygotowania szynki w miodzie i musztardzie potrzebujesz:
Umyj i osusz mięso, a następnie natrzyj je z każdej strony solą i pieprzem. W osobnym naczyniu połącz ze sobą musztardę, miód, olej, tymianek i przepuszczony przez praskę czosnek. Tak przygotowaną marynatą natrzyj mięso i odstaw do lodówki na co najmniej kilka godzin, a najlepiej całą noc.
Szynkę należy upiec w temperaturze 160 stopni Celsjusza. Radzi się trzymać ją w piekarniku przez pełne dwie godziny, w połowie czasu pieczenia obracając na drugą stronę. Po wystygnięciu szynka świetnie nada się na kanapki. Na ciepło możesz podać ją z ziemniakami i surówką.
Szynka to obowiązkowy element na tradycyjnie zastawionym świątecznym stole, jednak wcale nie musisz przygotowywać jej dokładnie tak, jak nakazują tradycyjne przepisy. Domowa wędlina do chleba może różnić się nieco od innych, i tak właśnie jest w przypadku szynki pieczonej w piwie. Do jej przygotowania potrzebne Ci będą następujące składniki:
Umyj i osusz mięso, a w osobnym naczyniu przygotuj marynatę, mieszając przepuszczony przez praskę czosnek, olej, musztardę, majeranek, miód, ocet i pieprz. Natrzyj mięso marynatą ze wszystkich stron i zostaw w lodówce na kilka, a najlepiej kilkanaście godzin.
Szynka wieprzowa pieczona w piwie wychodzi najlepiej, kiedy przed włożeniem jej do piekarnika mięso zamknie się w rękawie do pieczenia, a do niego wleje szklankę wina. Jeśli nie masz rękawa, jego miejsce może zająć również zamykane naczynie żaroodporne. Mięso podlane piwem piecz przez pełną godzinę w 200 stopniach Celsjusza. Po tym czasie rozetnij rękaw lub zdejmij nakrycie naczynia i piecz szynkę jeszcze przez 30 minut.
Schab to klasyka świątecznego stołu. Podczas świąt Bożego Narodzenia na stołach pojawia się często schab dojrzewający i schab duszony, mięso pieczone, wędzone, a często nawet wszystkie wymienione. Nasz propozycja to coś delikatnie innego – pieczony schab z wędzoną papryką, tak smaczny, że wielu sięga po niego bez żadnych dodatków.
Do przygotowania pieczonego schabu z wędzoną papryką potrzebujesz:
Najpierw umyj i osusz mięso, a następnie przygotuj naczynie do zrobienia marynaty. Połącz w nim paprykę, ocet, miód, trochę soli i pieprzu. Schab dokładnie natrzyj marynatą, a następnie ponacinaj z zewnątrz w taki sposób, by powkładać w nacięcia pokrojone na małe kawałki czosnek i cebulę. Tak przygotowane mięso odstaw na kilkanaście godzin.
Schab z wędzoną papryką piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez 2 godziny. Możesz użyć do tego rękawa lub zamykanego naczynia żaroodpornego, dzięki czemu mięso będzie bardziej soczyste.
A oto prawdopodobnie najprostsza w przygotowaniu domowa wędlina z piekarnika – potrawa z piersi z kurczaka, którą według tego samego przepisu można również przyrządzić na mięsie z indyka. Potrzebne jest Ci absolutne minimum składników, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.
Niezbędne składniki:
Przyprawy wymieszaj z przepuszczonym przez praskę czosnkiem i oliwą. Umytą i osuszoną pierś z kurczaka natrzyj tak przygotowaną marynatą i pozostaw pod przykryciem w lodówce na co najmniej kilka godzin.
Po wyjęciu kurczaka z lodówki przełóż go do naczynia żaroodpornego z nakryciem lub do rękawa do pieczenia i włóż do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190 stopni Celsjusza. Piecz przez 45 minut, a pod koniec tego czasu rozetnij rękaw lub odkryj naczynie, żeby mięso nieco się przypiekło. Domowa wędlina z piersi z kurczaka najlepiej smakuje po przestudzeniu; wtedy też konsystencja ułatwia jej krojenie.
Domowa wędlina bez wędzenia ma swoje ograniczenia. Jeśli masz do dyspozycji choćby niewielką wędzarnię, możesz przygotować wędlinę w tradycyjny sposób i wypełnić ją klasycznymi wędzarniczymi aromatami. Domowy boczek wędzony to przysmak, który na pewno zaskoczy Twoich bliskich, zwłaszcza zimową porą. Do jego przygotowania potrzebujesz:
Boczek umyj i osusz, a osobno przygotuj marynatę do mięsa. Do naczynia przełóż sól, owoce jałowca, liście laurowe i czosnek przepuszczony przez praskę. Całość dokładnie wymieszaj i wetrzyj w mięso, a następnie przełóż je do lodówki na najbliższą dobę.
Po tym czasie skorzystaj z ręczników papierowych, żeby nieco osuszyć mięso i pozbyć się widocznych na nim przypraw. Boczek umieść w wędzarni rozgrzanej do 55 stopni i poddawaj wędzeniu przez 3,5 godziny. Następnie podnieść nieco temperaturę do 75 stopni i zostaw mięso w wędzarni na kolejne pół godziny.
Po uwędzeniu boczek należy zaparzyć w gorącej, ale nie wrzącej wodzie, gdzie powinien spędzić 1,5 godziny. Na samym końcu mięso moczy się na krótką chwilę w zimnej wodzie, a następnie osusza przed podaniem.