Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Krokiety to świetny dodatek na świąteczny stół czy rodzinne spotkanie. Domowe wyroby z bogatym farszem często nie potrzebują uzupełnienia – świetnie smakują podawane samodzielnie, jak i z sosami, surówkami, serem, czy warzywnymi sałatkami. Przygotowanie krokietów jest czasochłonne, jednak efekt wynagradza wszelki włożony w to wysiłek. Jak przygotować domowe krokiety z mięsem? Składają się na to trzy etapy – stworzenie mięsnego farszu, usmażenie naleśników i panierowanie gotowych krokietów.
Największy wpływ na końcowy smak gotowych krokietów ma jakość wybranego mięsa do farszu. To przede wszystkim ten składnik należy dobierać starannie, zwracając uwagę na odpowiednią proporcję mięsa i tłuszczu, a w szczególności świeżość. Pewny wybór to mięsa od Hańderka, szeroki wybór różnych jego rodzajów, starannie zapakowane, świeże i zawsze najwyższej jakości.
Co ciekawe, do przygotowania farszu do krokietów można wykorzystać różne rodzaje mięsa, w tym także ich mieszanki. Kurczak i indyk stworzą farsz o delikatnym smaku. Wieprzowina lub wołowina będzie wymagała nieco dłuższego gotowania, za to w krokietach będzie smakować bardziej wyraziście.
Smaczny farsz mięsny wymaga warzyw takich jak cebula, marchew, korzeń pietruszki i pół selera. Warzywa razem z około 800 g mięsa zalewa się wodą i gotuje w dużym garnku pod przykryciem zwykle przez półtorej godziny. Podczas gotowania bulion należy doprawić pieprzem, liściem laurowym i zielem angielskim, jednak na tym etapie zaleca się nie dodawać jeszcze soli.
Po ugotowaniu warzyw i mięsa bulion należy odlać. Można go wykorzystać jako bazę, na której przygotuje się zupę. Jego niewielką ilość warto zostawić na dnie i jeszcze przed wystygnięciem mięsa włożyć do naczynia bułkę kajzerkę, która rozmięknie pod wpływem bulionu i wzbogaci smak farszu. Dopiero w tym momencie warzywa i mięso należy posolić.
Kiedy mięso i warzywa wystygną, przychodzi czas na ich zmielenie. Całość należy dokładnie wymieszać i doprawić do smaku.
Ciasto do krokietów przygotowuje się bardzo podobnie, jak do tradycyjnych naleśników. Powinno ono być jednak trochę gęstsze. Uzyskane z niego naleśniki będą odrobinę grubsze i miększe, co mile widziane w przypadku krokietów. Niezbędne składniki to mąka pszenna, jajka, mleko i olej. Niektórzy dodają do ciasta także wodę, jednak jeśli zastąpi się ją wyłącznie mlekiem, naleśniki będą smaczniejsze.
Do każdego usmażonego już naleśnika nakłada się sporą ilość farszu, żeby po zawinięciu stworzył on gruby wałek. Zawijanie krokietów zaczyna się od zawinięcia boków naleśnika do środka, następnie to samo powtarza się na jego górnej części, po czym powoli zwija.
Kiedy krokiety są już zawinięte, przychodzi czas na ich panierowanie i podsmażenie. W tym celu należy obtoczyć je w jajku i bułce tartej, a następnie smażyć na każdej ze stron aż do zrumienienia. Najlepiej wykorzystać do tego masło klarowane.
Krokiety coraz częściej podawane są jako danie główne na różnego rodzaju spotkaniach. Ponieważ zawierają w sobie różnorodne składniki, w tym mięso, warzywa, a nawet ciasto naleśnikowe i tradycyjną panierkę, z powodzeniem mogą być podawane samodzielnie. Najpopularniejszym dodatkiem do krokietów z całą pewnością jest barszcz czerwony.
Choć krokiety z mięsem mogą być podawane samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla efektu i smaku podać je z pewnymi dodatkami. Może to być na przykład surówka z kapusty albo sałatka warzywna z majonezem. Dzieci uwielbiają krokiety posypane startym serem, który rozpuszcza się pod wpływem ciepła. Często krokiety posypuje się także koperkiem albo pietruszką, lub podaje z sosem, na przykład pieczarkowym.