Świąteczny pasztet domowy według tradycyjnej receptury
Tradycyjny pasztet zapiekany w foremkach jest obecny na polskich stołach właściwie przy każdych świątecznych okazjach, w tym zarówno podczas świąt Wielkiej Nocy, jak i Bożego Narodzenia, kiedy pierwszego i drugiego dnia pojawia się głównie jako domowy dodatek do pieczywa. Charakterystycznego smaku domowego pasztetu właściwie nie da się zapomnieć, a wielu przywodzi on na myśl dom rodzinny, albo na przykład święta spędzane u babci. Jak przygotować taki pasztet samodzielnie? Kluczem jest dobór wysokiej jakości mięsa, właściwy czas jego gotowania do pełnej miękkości i trzykrotne zmielenie wraz z innymi składnikami.
Składniki
Sposób przygotowania
- Składniki na tradycyjny domowy pasztet - Najważniejszym składnikiem na domowy pasztet jest mięso, a właściwie dokładnie cztery rodzaje możliwie najwyższej jakości. Spośród wszystkich składników to właśnie mięso jest tu najważniejsze i to właśnie od niego w dużej mierze zależy końcowy smak gotowego pasztetu. Gdzie szukać mięs najwyższej jakości? Najlepiej u Hańderka – producenta zarówno produktów gotowych, jak i różnego rodzaju mięs surowych idealnych do tego rodzaju przepisów.
Dodatkowe wskazówki
Przepis na tradycyjny pieczony pasztet świąteczny
Przygotowanie pasztetu warto rozpocząć już dzień wcześniej od namoczenia grzybów i zostawienia ich w wodzie najlepiej na całą noc. Dobrze, żeby spędziły zamoczone przynajmniej 5 godzin, dzięki czemu będą odpowiednio miękkie.
Przystępując do gotowania, najpierw należy umyć i osuszyć mięso i warzywa. Mięso następnie kroi się na kawałki, niekoniecznie małe – po gotowaniu i tak będzie trzeba przepuścić je przez maszynkę do mielenia. Tak pokrojone mięso podsmaża się na patelni z rozgrzanym tłuszczem, jednak uwaga: na patelnię nie należy wkładać wątróbki. Ona, oczyszczona i surowa, powinna zostać dodana na późniejszym etapie.
Podsmażone mięso (poza wątróbką) przekłada się następnie do dużego garnka razem z marchewką, selerem, pietruszką, zielem angielskim, liściem laurowym, grzybami, pieprzem ziarnistym i ziarnami jałowca. Całość zalewa się wodą do minimalnego poziomu, w którym przykryje ona warzywa i mięso, po czym długo gotuje przez około 1,5 godziny do całkowitej miękkości. Dopiero na tym etapie do garnka należy dodać surową wątróbkę i gotować jeszcze przez 20 – 30 minut.
W międzyczasie 2 bułki kajzerki układa się w naczyniu i zalewa mlekiem tak, aby rozmiękły. Cebulę kroi na kawałki i podsmaża na patelni. Z jajek oddziela żółtka od białek, po czym białka ubija na sztywną pianę, a żółtka pozostawia nietknięte w osobnym naczyniu.
Przez maszynkę do mielenia należy trzykrotnie przepuścić ugotowane mięso razem z wątróbką, namoczone mlekiem bułki, grzyby, warzywa gotowane i podsmażoną cebulę. Następnie do zmielonej masy dodaje się żółtka i bardzo dokładnie wyrabia. Kolejny krok to dodanie ubitych wcześniej białek razem z resztą przypraw i znów dokładne wyrobienie całej masy.
Foremki, w których zamierza się piec pasztet, należy posmarować tłuszczem i obsypać bułką tartą na każdej ściance. Do tak przygotowanych forem przekłada się wyrobioną masę, którą również można obsypać z wierzchu bułką tartą.
Pasztet piecze się w piekarniku rozgrzanym do temperatury 160 stopni Celsjusza przez 1,5 godziny. To, czy jest gotowy do wyjęcia, najlepiej sprawdzić za pomocą długiego patyczka – wbity w gotowy pasztet, powinien wyjść z niego suchy.