Bitki wołowe z grzybowym sosem – pyszne danie mięsne idealne na świąteczny stół

Bitki wołowe z grzybowym sosem – pyszne danie mięsne idealne na świąteczny stół

Bitki wołowe mogą wydawać się wymagającym czy trudnym w przygotowaniu daniem, jednak w rzeczywistości jedyne, czego potrzebują, to długie gotowanie, aby wołowina stała się odpowiednio miękka. Danie można więc nazwać czasochłonnym, ale jest ono łatwe w przygotowaniu i nie trzeba go nieustannie pilnować podczas gotowania. Bitki wołowe z grzybowym sosem to pyszny, sycący i tradycyjny obiad odpowiedni dla rodziny, gości, czy nawet na świąteczny stół. Co jest potrzebne do przygotowania bitek, jak się za to zabrać i z czym podawać to danie?

 

Kategoria przepisów Obiad Wszystkie przepisy
Czas przygotowania 15 minut
Czas gotowania 40 minut
Gotowe w 55 minut
Poziom trudności Średnie

Składniki

500 g wołowiny, najlepiej zrazowej;
2 duże lub 4 małe ząbki czosnku;
2 duże cebule;
garść suszonych grzybów, najlepiej borowików;
mąka pszenna do zagęszczenia sosu;
masło do smażenia;
sól i pieprz;
ziele angielskie;
rozmaryn.

Sposób przygotowania

  1. Przed przygotowaniem bitek należy namoczyć suszone grzyby, najlepiej na całą noc, aby zmiękły.
  2. Jeśli czasu jest niewiele, warto użyć do tego gorącej wody, w której powinny przeleżeć przynajmniej godzinę.
  3. Wody po moczeniu grzybów nie należy wylewać – przyda się ona jako baza do sosu grzybowego.

Dodatkowe wskazówki

Tradycyjna polska kuchnia zwykle korzysta ze składników ogólnodostępnych i tak jest również i w tym przypadku. Proste składniki najwyższej jakości przekładają się na znany wszystkim smak. Wybierając składniki, zwłaszcza na świąteczny obiad, warto zwrócić uwagę na ich jakość. W przypadku bitek ważny jest przede wszystkim smak mięsa. Zamiast mięs pakowanych i mrożonych dostępnych w marketach radzi się wybierać produkty prosto od producentów. Polecamy przede wszystkim mięsa Hańderka, polskiej marki słynącej z tradycyjnych wyrobów przygotowywanych zgodnie ze starymi recepturami.

Prosty przepis na tradycyjne bitki wołowe z grzybami

Przygotowanie bitek należy zacząć od pokrojenia wołowiny w poprzek włókien na wąskie plastry o szerokości około jednego centymetra. Następnie mięso należy porządnie rozbić tłuczkiem na cienkie plastry.

Na głębokiej patelni rozpuścić nieco masła i przesmażyć plastry mięsa przez około 2 minuty na każdej ze stron, aż lekko się zarumieni. Po tym czasie zdjąć mięso z patelni, ale nie wylewać tłuszczu, w którym się smażyło. Teraz należy wrzucić do niego drobno posiekaną cebulę i czosnek, po czym smażyć do zeszklenia. Następnie dodać na patelnie pokrojone grzyby, wstępnie przesmażone mięso i całość przyprawić.

Na patelnię wlać wodę, w której moczyły się grzyby do poziomu, w którym zakryje wszystkie składniki. Jeśli trzeba uzupełnić jej poziom, dolać nieco gorącej wody. Na tym etapie do sosu można dodać także kilka suszonych śliwek, żeby danie nabrało tradycyjnego świątecznego aromatu. Całość należy dusić pod przykryciem na małym ogniu przez około dwie godziny, co jakiś czas mieszając.

Po długim duszeniu bitek trzeba jeszcze zagęścić sos. W tym celu w kubku lub szklance należy wymieszać niewielką ilość zimnej wody z jedną albo dwoma łyżkami pszennej mąki. Następnie przelać do sosu i mięsa, dokładnie wymieszać i zagotować.

Bitki wołowe w sosie grzybowym – propozycja podania

Zagęszczony i przegotowany sos jest gotowy do podania. Bitki wołowe w sosie najczęściej podaje się z pure ziemniaczanym i surówką. Dla eleganckiego efektu ziemniaki można posypać świeżym koperkiem lub posiekaną natką pietruszki. Można je też delikatnie oblać grzybowo-mięsnym sosem. Taka tradycyjna forma podania jest idealna na święta, kiedy to właśnie tradycyjne dania najczęściej pojawiają się na stołach.

Chcąc nieco urozmaicić formę podania bitek, zamiast ziemniaków można sięgnąć po kaszę, najlepiej perłową lub pęczak. Zamiast surówki natomiast można podać kiszonki, w tym na przykład kiszone ogórki albo kapustę. Można również postawić na klasycznie świąteczny wybór i do bitek przygotować kapustę z grochem, idealnie komponującą się z grzybowymi aromatami.