Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Choć samodzielne upieczenie pasztetu świątecznego może się wydawać skomplikowane, warto choć raz spróbować – raz przyrządzony spowoduje, że już nie będziesz wyobrażać sobie bez niego bożonarodzeniowego stołu! Aksamitna konsystencja i chrupiąca skórka sprawiają, że pasztet jest doskonałym dodatkiem do pieczywa oraz głównym bohaterem świątecznej zimnej płyty. Zobacz nasze najlepsze przepisy na pasztety domowe z piekarnika.
Pasztet mięsny składa się z dobrej jakości mięsa oraz podrobów – głównie wątróbki. Jakie są rodzaje pasztetu? W zależności od głównego użytego składnika znajdziesz przepisy na pasztet wieprzowy, drobiowy, z kaczki, królika, a nawet z dziczyzny. Jego smak nie zależy jednak wyłącznie od mięsa. Do masy możesz dorzucać rozmaite przyprawy i dodatki takie jak grzyby leśne, wędzone śliwki, suszoną żurawinę, posiekane orzechy czy różne warzywa, modyfikując swój ulubiony bazowy przepis na pasztet i uzyskując za każdym razem inny, wyjątkowy smak.
Na świąteczny stół sprawdzi się każda odsłona tej mięsnej przystawki, a rodzaj użytego mięsa zależy od upodobań twoich i twojej rodziny. Na Święta warto jednak pokusić się o przygotowanie bardziej wykwintnej wersji i upiec np. pasztet z gęsi czy kaczki. Do pasztetu podawaj dobrej jakości pieczywo, różnego rodzaju sosy, np. majonezowy czy koperkowy, żurawinę, konfitury czy inne domowe warzywne lub owocowe przetwory.
Smaczny pasztet pieczony to dobrze przyprawiony pasztet. Aby nie był mdły, potrzebuje przypraw, które wydobędą smak mięsa i sprawią, że wszystkie składniki połączą się w smakowitą całość. Masę mięsną uzupełnij niezbędnymi przyprawami do pasztetu takimi jak ziele angielskie, liście laurowe, czosnek oraz tradycyjnie dodawanymi ziołami: tymiankiem, rozmarynem, cząbrem i majerankiem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by poeksperymentować ze smakami i doprawić pasztet mniej konwencjonalnymi dodatkami takimi jak imbir czy ostra papryka.
Pasztet idealny ma gładką konsystencję, dobrze się rozsmarowuje, nie kruszy przy krojeniu oraz nie jest suchy. Jak zrobić taki pasztet w domowych warunkach? Wszyscy dobrzy szefowie kuchni, a także nasze babcie, doskonale wiedzą, że najwięcej zależy od użytego mięsa. Produkt powinien być wysokiej jakości oraz niezbyt chudy. To tłuszcz jest nośnikiem smaku, a także odpowiada za gładką konsystencję pasztetu.
Dlatego najlepiej wybierać mięso odrobinę poprzerastane tłuszczem – np. w przypadku wieprzowiny jest to karkówka, łopatka lub szynka. Z kolei jeśli chcesz upiec pasztet drobiowy, wykorzystaj części kurczaka czy indyka ze skórą. Podobnie z innymi rodzajami mięs takimi jak cielęcina, wołowina, królik czy kaczka – zawsze wybieraj ich tłustsze części. W uzyskaniu soczystego pasztetu pomoże również dodatek boczku, podgardla czy słoniny – możesz zmielić je razem z innymi składnikami lub wyłożyć nimi foremkę. Sprawdzonym sposobem na soczysty pasztet jest również dodanie do mięsnej masy, która wydaje nam się za sucha, wywaru po gotowaniu mięsa oraz wstawienie naczynia z wodą na dół piekarnika podczas pieczenia.
Ile piec pasztet? Wszystko zależy od przepisu i użytego mięsa, ale warto zwrócić uwagę, że upieczony, gotowy pasztet z wierzchu jest zarumieniony, a jego boki łatwo odchodzą od formy.
Pasztet z królika wyjątkowo dobrze sprawdzi się na świątecznym stole. Zwykle nie jadamy królika często, więc ten rodzaj mięsa podkreśli uroczysty charakter Świąt. Jak go przygotować?
Składniki:
Mięso razem z warzywami, zielem angielskim, solą i pieprzem gotuj do miękkości przez ok. dwie godziny. Ugotowane i obrane mięso zmiel razem z wcześniej namoczoną bułką, wątróbką – lekko podsmażoną i duszoną przez kilka minut w rosole z królika – oraz podsmażoną cebulą. Do masy dodaj przyprawy, jajka, tłuszcz oraz pół szklanki rosołu. Dokładnie wyrób masę i przełóż ją do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą foremki. Pasztet piecz przez ok. 50 minut w temperaturze 180 stopni. Na dół piekarnika wstaw żaroodporne naczynie z gorącą wodą.
Połączenie mięsa i borówek wydaje ci się zaskakujące? Pasztety doskonale komponują się z owocowymi dodatkami. W tym przepisie owoce dodaje się na wierzch upieczonego pasztetu. Ta wersja z pewnością zadowoli największych łasuchów.
Składniki potrzebne do rosołu:
Pozostałe składniki:
Ugotuj rosół z kaczki – podzielone na mniejsze części mięso zalej zimną wodą, dodaj warzywa i przyprawy. Gotuj do miękkości mięsa. Podsmaż na patelni wątróbkę wraz z cebulą, a następnie zmiel ją z ugotowaną i obraną kaczką oraz warzywami z rosołu. Dodaj jajka, kaszę manną, czosnek, żurawinę oraz 3/4 szklanki z rosołu. Wymieszaj całość i przypraw. Przełóż masę do keksówki i piecz ok. 50 minut w piekarniku nagrzanym do 189 stopni. Upieczony pasztet posmaruj konfiturą z borówek.
Oto propozycja na odrobinę lżejszą wersję domowego pasztetu z mięsa drobiowego. Suszone grzyby wyjątkowo kojarzą się ze Świętami. Nie zabrakło ich również w tym przepisie – świetnie uzupełniają smak drobiu.
Składniki:
Grzyby mocz w zimnej wodzie przez minimum kilka godzin. Następnie przygotuj wywar: ugotuj mięso do miękkości razem z kawałkami boczku, cebulą i przyprawami: zielem angielskim, liściem laurowym, solą i pieprzem. Dodaj wątróbkę i gotuj jeszcze przez kilkanaście minut. Mięso z kurczaka zmiel razem z boczkiem, wątróbką, cebulą i namoczoną wcześniej w wywarze bułką. Do masy dodaj żółtka. Białka ubij na pianę. Całość dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową, a następnie dokładnie wyrób. Na koniec dodaj pianę z białek. Przełóż masę do wysmarowanych olejem i posypanych bułką tartą keksówek i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. godzinę.
Pasztet wieprzowy jest w polskich domach najczęściej przyrządzaną odsłoną tej mięsnej przystawki, zarówno na Święta, jak i na co dzień. Trudno się temu dziwić – wieprzowina jest łatwo dostępna, prosta do przyrządzenia, a jej tłustsza od innych mięs specyfika sprawia, że świetnie sprawdza się jako składnik soczystego, aksamitnego pasztetu.
Składniki:
Mięso wieprzowe pokrój i ugotuj do miękkości razem z liściem laurowym, zielem angielskim, kminkiem, solą i pieprzem. Na patelni na odrobinie oleju podsmaż cebulę, czosnek, a następnie słoninę. Dorzuć wątróbkę i duś wszystko przez jeszcze kilka minut. Zmiel mięso oraz wątróbkę wraz z cebulą i czosnkiem. Dopraw całość gałką muszkatołową, imbirem, solą, pieprzem i natką pietruszki. Dodaj jajka i wyrób na gładką masę. W razie potrzeby możesz dolać trochę wywaru z gotowania mięsa. Foremki wysmaruj olejem, posyp bułką tartą, a na ich dno wyłóż plasterki słoniny. Nałóż do nich masę, przykryj folią aluminiową i piecz w piekarniku przez ok. 50 minut w temperaturze 180 stopni.