Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Przygotowanie naleśników nie zajmuje dużo czasu ani nie wymaga użycia wielu składników. To proste danie to nie tylko pomysł na obiad dla dorosłych członków rodziny, ale także i dzieci, które często wprost przepadają za naleśnikami. Przepis na naleśniki na słono z mięsnym farszem to propozycja podania znanej wszystkim przekąski w zupełnie nowy sposób. Przygotowując dodatkowe sosy, można być pewnym, że danie zrobi wrażenie na bliskich i zaproszonych gościach.
Naleśniki przygotowuje się w tradycyjny sposób, mieszając ze sobą 2 jajka, 2 szklanki mąki, 2 szklanki mleka, odrobinę wody i 2 łyżki oleju. Jeśli ciasto jest zbyt gęste, należy dodać do niego trochę więcej wody lub mleka. Jeżeli natomiast jest za rzadkie, w uzyskaniu odpowiedniej konsystencji pomoże odrobina mąki.
Żeby nieco wzbogacić wygląd i smak naleśników, do ciasta można dodać także drobno pokrojoną paprykę i natkę pietruszki. Dzięki temu gotowe usmażone już naleśniki nabiorą ładnego koloru, dobrze uzupełnią smak farszu i będą ciekawie wyglądać.
Do przygotowania mięsnego farszu potrzebne jest przede wszystkim dobrej jakości mięso. Dobrze sprawdzi się na przykład 500 gramów szynki wieprzowej lub wieprzowo-wołowej. Polecane i sprawdzone w tym przepisie mięso to tradycyjnie przygotowywana szynka od Hańderka, najlepiej mielona.
Przygotowanie farszu rozpoczyna się od zeszklenia na patelni jednej dużej cebuli, do której następnie dodaje się mięso i dusi przez 15 minut pod przykryciem. Następny krok to przyprawienie farszu – przyda się ząbek czosnku, sól, czarny pieprz, papryka w proszku i suszone oregano. Do mięsa można dodać także uduszone wcześniej pieczarki.
Wiele osób już podczas przygotowywania farszu zalewa go sosem pomidorowym. Chcąc podać danie robiące duże wrażenie, warto jednak przygotować sos osobno i polać nim gotowe naleśniki już na talerzach. Klasyczny wybór to wspomniany już sos pomidorowy.
Co jest potrzebne do przygotowania sosu pomidorowego? Z pewnością cebula i czosnek, które najpierw podsmaża się na patelni. Następnie dodaje się do nich przecier pomidorowy, passatę lub pomidory z puszki. Całość należy doprawić solą, pieprzem, oregano, listkami bazylii i podlać odrobiną wody, po czym dusić do uzyskania właściwej konsystencji.
Alternatywą dla sosu pomidorowego może być sos pieczarkowy, który świetnie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy w mięsnym farszu pojawił się dodatek pieczarek. Przygotowanie takiego sosu również rozpoczyna się od zeszklenia na patelni cebuli i czosnku, do których następnie dokłada się pieczarki i dusi przez kilkanaście minut. Całość zalewa się gęstą śmietaną, doprawia i posypuje świeżą natką pietruszki.
Naleśniki pojawiają się w różnych odsłonach niemalże w każdym domu. Przygotowanie ich w nieco innej, słonej odsłonie, to szansa na urozmaicenie rodzinnego jadłospisu i zjedzenie treściwego mięsnego posiłku, który różni się od tych podawanych na co dzień. W całym przepisie to właśnie mięso jest najważniejszym składnikiem – reszta to produkty ogólnodostępne i tanie, obecne w niejednej kuchni. To dlatego poleca się przede wszystkim mięsa od Hańderka. Ich jakość przekłada się na najlepszy smak mięsnych potraw, a także ich walory zdrowotne.
Naleśniki z mięsnym farszem to także świetne danie obiadowe na rodzinne spotkania i posiłki, na które zaprasza się gości. W takich okolicznościach warto zwrócić uwagę na elegancki sposób ich podania. Poza usmażeniem naleśników i wypełnieniem ich farszem można dodatkowo zapiec je w brytfance i posypać startym serem. Jeśli przygotuje się dwa sosy – pomidorowy i pieczarkowy – do wyboru dla gości, efekt eleganckiego podania będzie jeszcze większy.