Zapiekane naleśniki z mięsnym farszem w śmietanowo-ziołowym sosie

Zapiekane naleśniki z mięsnym farszem w śmietanowo-ziołowym sosie

Coraz popularniejszą formą serwowania naleśników jest opcja słona z warzywnymi i mięsnymi farszami. Podane w gęstym sosie i zapieczone z serem przestają być pomysłem na podwieczorek, a stają się wyborną decyzją na obiad z przyjaciółmi czy uroczystą kolację. Olbrzymią zaletą wytrawnych naleśników jest ich uniwersalność i możliwość skomponowania farszu na wiele sposobów wedle upodobań. Tak samo sprawa ma się z sosem, który powinien jak najlepiej podbijać smak i uzupełniać wnętrze naleśników. Oto przepis na wytrawne naleśniki z mięsnym farszem drobiowym polane sosem śmietanowo-ziołowym.

Przygotowanie naleśników jest proste i nieobce nikomu, kto lubi gotować. Przepisów na idealne naleśniki jest jednak bardzo wiele. Który z nich będzie najbezpieczniejszym wyborem do mięsnego farszu i śmietanowego sosu?

 

Kategoria przepisów Wszystkie przepisy Kolacja dla dzieci
Czas przygotowania 10 minut
Czas gotowania 20 minut
Gotowe w 30 minut
Poziom trudności Łatwe

Składniki

Do przygotowania ciasta na naleśniki potrzebne będzie:
250 g mąki pszennej;
120 ml mleka;
120 ml wody;
1 jajko;
2 łyżki roztopionego masła;
1 łyżeczka soli;
olej do smażenia.

Sposób przygotowania

  1. Jajka z mąką i solą należy dokładnie zmiksować do osiągnięcia jednolitej masy, dodając powoli mleko i wodę, nie wyłączając przy tym miksera. Po uzyskaniu gładkiej konsystencji dodać masło i ponownie zmiksować. Tak przygotowane ciasto zaleca się odstawić na 30 minut.
  2. Po upływie tego czasu masa jest gotowa do smażenia na patelni z odrobiną rozgrzanego oleju. Smażąc na dużym ogniu, właściwym czasem na każdą stronę placka będzie jedynie minuta. Jeśli woli się nieco bardziej przysmażone naleśniki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przytrzymać je na patelni nieco dłużej dla ich zarumienienia.

Dodatkowe wskazówki

Farsz mięsny i kremowy sos śmietanowo-ziołowy – jak je przygotować?

Wypełnienie naleśników składa się z mięsa oraz duszonych warzyw. Odpowiednio przyprawione stworzą pyszny i sycący farsz wspaniale komponujący się z gęstym sosem, który powstanie po usmażeniu kurczaka.

Do przygotowania farszu potrzebne będzie:

  • 500 g piersi z kurczaka;
  • 3 duże marchewki;
  • ćwiartka selera;
  • 1 duża nać pietruszki;
  • 200 g pieczarek;
  • 150 g sera cheddar;
  • 2 łyżeczki cząbru;
  • 1 łyżeczka majeranku;
  • 1 łyżeczka lubczyku;
  • 300 ml mleka;
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego;
  • olej do smażenia;
  • pieprz i sól do smaku.

Do przygotowania farszu będą potrzebne dwie patelnie, na których smażyć się będzie osobno mięso i warzywa. Polecany w przepisie kurczak jest szybki i łatwy w przygotowaniu oraz tworzy pyszne połączenie z kremowym sosem ziołowym, jednak można wykorzystać także inne rodzaje mięsa, w tym na przykład z indyka. Najlepiej sprawdzą się produkty od Hańderka, selekcjonowane pod kątem ilości mięsa i tłuszczu, zawsze świeże i pełne smaku.

Pierś z kurczaka należy pokroić w drobne kawałki i wrzucić na patelnię z rozgrzanym olejem. Do podsmażonego już wstępnie mięsa dodaje się cząber, majeranek i pieprz, a następnie dokładnie miesza. Kiedy mięso jest zarumienione, należy zwiększyć ogień i dolać mleko, energicznie mieszając całość do momentu, w którym płyn na patelni zgęstnieje. Powstała masa stanie się bazą do sosu.

W tym momencie należy wybrać z patelni kurczaka i umieścić go w oddzielnym naczyniu. Do pozostałego na patelni sosu należy dodać łyżkę jogurtu naturalnego oraz lubczyk i mieszać na małym ogniu do uzyskania jednolitej konsystencji.

Marchew, seler i pieczarki należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Następnie dusić na patelni do momentu, w którym zmiękną. Wówczas dodać do nich nieco soli i przepuszczony przez praskę czosnek. Następnie przełożyć do warzyw usmażonego wcześniej kurczaka i dokładnie wymieszać.

Jak zapiec i podać naleśniki?

Kiedy wszystkie części naleśników są już gotowe, pozostaje tylko złożyć je w całość.
Na rozłożonym placku należy rozsypać starty ser cheddar i wyłożyć farsz, pozostawiając miejsce na zawinięcie. Naleśnika zawija się podobnie, jak tortillę, składając końce do środka, a dopiero później zwijając w rulon.

Zawinięte naleśniki należy ułożyć na papierze do pieczenia i zapiec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni Celsjusza przez około 5 minut. Naleśniki można także wyłożyć do naczynia żaroodpornego, zalać sosem i zapiec w tej formie, pozostawiając w piekarniku na około 15 minut.

Gotowe naleśniki po wyłożeniu na talerze należy polać sosem. Można posypać je także odrobiną startego sera i udekorować posiekaną natką pietruszki.