Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Mięso to jeden ze składników, które wprowadza się do diety dziecka już przy pierwszych podejściach do jej rozszerzania. Chociaż zawarte w nim składniki teoretycznie można zastąpić w diecie tymi pochodzenia roślinnego, w praktyce wcale nie jest to takie proste. Warto zwrócić uwagę choćby na fakt, że żelazo pochodzenia roślinnego jest trudniej przyswajalne dla organizmu. Jakie skutki może wywoływać brak mięsa w diecie dziecka? Od kiedy mięso dla niemowlaka powinno być obecne w posiłkach i przede wszystkim jakie mięso dla dziecka będzie najzdrowsze?
Mięso dla niemowlaka często podawane jest nawet przez rodziców, którzy sami pozostają wegetarianami, z powodu jego dużego znaczenia zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka. Szczególnie przez pierwsze trzy lata życia młody organizm jest bardzo wyczulony na wszelkie niedobory, które mogą mieć wówczas duży wpływ na jego szybki rozwój.
Mięso jest składnikiem bogatym przede wszystkim w żelazo. Uzupełnianie jego zapotrzebowania zamiennikami roślinnymi jak warzywa strączkowe jest trudne z kilku powodów. Po pierwsze dzieci, w szczególności małe, często niechętnie podchodzą do spożywania takich warzyw. Po drugie, ilości, jakie należałoby zjadać, żeby w pełni pokryć zapotrzebowanie na żelazo, są nierealnie duże. I w końcu – po trzecie, żelazo pochodzenia roślinnego jest trudniejsze do przyswojenia niż ten sam składnik pochodzący z mięsa.
Mięso dla dziecka dostarcza do jego organizmu nie tylko żelazo. Brak mięsa w diecie dziecka może skutkować również niedoborami składników takich jak cynk, białko, czy witamina B12. Żelazo jest jednak wyjątkowo ważnym składnikiem ze względu na to, że ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie. Odgrywa on niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, a nawet całego mózgu. Niedobory tak ważnego składnika mogą mieć negatywny wpływ w szczególności na szybko rozwijający się mózg małego dziecka.
Chcąc przygotować mięso dla niemowlaka, od kiedy można mu je podawać? Pierwsze mięso dla niemowlaka można podać mu już w 5 miesiącu życia, zgodnie z najnowszym schematem żywienia. Wielu rodziców decyduje się czekać z rozszerzeniem diety do momentu ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. W takiej sytuacji mięso może być mu podawane już od pierwszych posiłków.
Co ważne, mięso dla dziecka w wieku kilku miesięcy, które nie jest jeszcze w stanie samodzielnie przeżuwać pokarmów, musi być odpowiednio miękkie i rozdrobnione. Pierwsze posiłki najczęściej blenduje się na gładką masę, tworząc danie w formie gęstej zupki. Mięsne przepisy dla niemowląt najczęściej zalecają gotowanie mięsa na parze lub w wodzie do pełnej miękkości, a przed blendowaniem dokładne obranie go z kości, skóry, czy chrząstek.
Pieczone mięso dla niemowlaka również może znaleźć się w jego diecie, jeżeli tylko będzie na tyle miękkie i rozdrobnione, aby dziecko poradziło sobie z jego przeżuciem. Mogą to być nawet pulpety mięsne dla niemowląt z wielokrotnie mielonego mięsa, albo kotlety mielone dla niemowlaka wypiekane w naczyniu żaroodpornym z niewielką ilością przypraw. Do pierwszego roku życia malucha zaleca się unikać jedynie mięs smażonych.
Najzdrowsze mięso dla dziecka to przede wszystkim to najwyższej jakości, o niewielkiej ilości tłuszczu, świeże i pozbawione sztucznych składników. Jego rodzaj nie jest aż tak ważny – kolejność wprowadzania do diety różnych rodzajów mięs jest właściwie dowolna. Warto zwrócić jednak uwagę na to, po jak tłuste mięso sięgasz. Na pierwsze mięso dla niemowlaka poleca się przede wszystkim drób, w tym kurczaka lub indyka, ze względu na niewielką ilość tłuszczu i delikatny smak. W dodatku mięso to nie wymaga zbyt długiego gotowania, żeby zmiękło, szczególnie w porównaniu z rodzajami takimi jak wołowina.
Mięsne obiady dla dzieci w wieku kilku miesięcy powinny ograniczać porcję mięsa do około 10 g na dzień, czyli plus minus takiej ilości, jaka może zmieścić się na jednej pełnej łyżeczce. W wieku 12 miesięcy dzieci mogą zjadać około 20 g mięsa dziennie. Niezależnie od wieku dobrze jeśli pojawia się ono w ich diecie przez 5 dni w tygodniu. W przypadku starszych dzieci, w tym kilkuletnich, taka częstotliwość dań mięsnych także dobrze się sprawdza. Zmieniają się oczywiście porcje – kilkulatki chętnie sięgają po parówki dla dzieci, pasztety, szynki i wędliny do kanapek, czy smażone kotlety mielone do obiadu.
Mięso dla dziecka to oczywiście niejedyny produkt, który dostarcza mu niezbędnych do zdrowego rozwoju składników odżywczych. Niezbędne są także witaminy, których duże ilości można znaleźć przede wszystkim w warzywach i owocach. Mięsne obiady dla dzieci warto już od pierwszych tego typu dań szykowanych dla niemowlaka podawać z dodatkami warzywnymi. Jest to zalecane nie tylko pod kątem dostarczania witamin do organizmu, ale i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych malucha. Dziecko od początku przyzwyczajane do smaku warzyw zwykle chętniej zjada je w dalszych miesiącach i latach swojego życia.
Jakie surówki maluchy zjadają najchętniej? W przypadku niemowląt trudno mówić o klasycznych surówkach. Są to bardziej warzywne dodatki, które po przegotowaniu do miękkości są blendowane razem z innymi składnikami. Wkrótce przychodzi jednak czas na pierwsze kawałki niezblendowanej marchewki. Być może właśnie taki dobór warzyw sprawia, że dzieci zwykle przepadają za surówką właśnie ze startej marchewki z dodatkiem słodkiego jabłka. Dobrą propozycją surówki dla dzieci jest także poszatkowana kapusta pekińska z dodatkiem startej marchewki i pora. Można posolić ją i wymieszać z odrobiną majonezu.
Wybierając mięso dla niemowlaka, należy zwracać przede wszystkim uwagę na jego jakość i świeżość. Organizm malucha potrzebuje pełnowartościowych składników odżywczych. Co ważne, mięso na przykład nie do końca świeże, które nie zaszkodzi w żaden sposób osobie dorosłej, może w różny sposób odegrać się na zdrowiu dziecka. Jego organizm dopiero uczy się radzić sobie z pożywieniem, dlatego zwłaszcza przez pierwsze miesiące musi być ono starannie dobierane.
Gdzie kupować mięso dla niemowlaka? Najlepiej od Hańderka, producenta mięs surowych i gotowych wyrobów słynącego z tradycyjnych polskich receptur. To właściciel serii produktów mięsnych takich jak Drobiowa Uczta albo Kanapkowe Przysmaki, które są poniekąd kolekcją przysmaków i delikatesowych wyrobów. Wybór mięs z oferty Hańderka to pewność zawsze najwyższej jakości, idealnej świeżości i starannego zapakowania produktów.