Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Pod kątem kuchni Śląsk to jedno z ciekawszych miejsc w Polsce. Czym charakteryzuje się kuchnia śląska? Przede wszystkim prostymi, a zarazem sycącymi potrawami takimi jak klasyczne rolady z kluskami, nadziewane pieczenie czy duże kotlety z mielonego mięsa nazywane karminadlami. Szukasz pomysłu na smaczny i sycący obiad? A może chcesz spróbować czegoś całkowicie nowego we własnej kuchni? Poznaj prawdziwe smaki Śląska!
Śląsk to region z długą i bogatą historią. Przez lata znajdował się pod zaborami różnych krajów, których kultura wpłynęła na język, zwyczaje, a także i kuchnię. Kuchnia śląska rozwijała się, czerpiąc wiele inspiracji z kuchni niemieckiej, czeskiej i austriackiej. To w ten sposób powstały znane dziś śląskie dania, które są kulinarną wizytówką województwa.
Warto pamiętać, że Śląsk jest obszarem, na którym od lat działają liczne kopalnie. Górnicy po długim dniu pracy potrzebowali i do dziś potrzebują posilić się sycącym ciepłym posiłkiem. To właśnie dlatego śląski obiad najczęściej jest tłusty, wysokokaloryczny i mocno sycący. Kiedy zjesz całą porcję, możesz potrzebować chwili odpoczynku!
Chcesz samodzielnie przygotować śląskie dania? Pamiętaj, że w wielu z nich najważniejszym składnikiem jest wysokiej jakości mięso. Przykładem może być tradycyjna śląska zupa wodzianka, którą przygotowuje się z pieczywa, wrzątku i smalcu ze skwarkami. Zajrzyj do oferty Hańderka – producenta mięs, który przygotowuje je zgodnie ze starymi polskimi tradycjami kulinarnymi. W ofercie znajdziesz zarówno mięsa surowe, jak i produkty gotowe, w tym między innymi z polecanej serii Garmażeryjne Przysmaki.
Jednym z najbardziej znanych dań kuchni śląskiej są klasyczne rolady z kluskami. To połączenie mięsnej soczystości z delikatnością klusek tworzy prawdziwy raj dla podniebienia. Rolady, zawijane starannie w mięsną otulinę, podawane są z aromatycznym sosem, który nadaje im niepowtarzalny smak.
Jak wygląda tradycyjny śląski obiad? Najczęściej są to mięsne dania z kluskami śląskimi i modrą kapustą, a w szczególności klasyczna rolada śląska. Co ciekawe, wszystkie składniki potrawy, to znaczy rolada, kluski śląskie i odpowiednio przygotowana kapusta, zostały wpisane przez Ministerstwo Rolnictwa na listę tradycyjnych polskich potraw regionalnych.
Z czego powstaje tradycyjna rolada śląska? To cienkie plastry wołowiny, w które zawinięte są takie składniki tak boczek, cebulka, ogórek kiszony, musztarda, a nawet kiełbasa. Rolady zawija się ciasno, obsmaża na patelni do zarumienienia mięsa, po czym zapieka w piekarniku.
Szukasz pomysłu na niedzielny obiad? Weź pod uwagę smaczne, proste w przygotowaniu, a zarazem sycące karminadle (kotlety mielone). Przygotowuje się je głównie z mięsa wieprzowego, do którego po zmieleniu dodawane jest namoczone pieczywo, cebulka, jajko i przyprawy.
Czym karminadle różnią się od kotletów mielonych podawanych w innych częściach kraju? Delikatne różnice można zauważyć już w ich kształcie i rozmiarach. Podczas gdy klasyczne kotlety bywają płaskie i niewielkie, karminadle częściej są okrągłe i duże. Ważne jest również smażenie ich na głęboki tłuszczu, najlepiej smalcu. Żeby dużych rozmiarów kotlety były właściwie wypieczone w środku bez długiego smażenia, można pod koniec włożyć je na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 150 stopni Celsjusza.
Kolejnym nieodłącznym elementem kuchni śląskiej są nadziewane pieczenie. Te potrawy zachwycają nie tylko smakiem, ale również wyglądem. Jedzenie, które jest prawdziwym dziełem sztuki, zachęca do degustacji. Nadzienie może być różnorodne – od mięsnych farszy po warzywa i grzyby. To doskonały przykład, jak kuchnia śląska bawi się smakami i teksturami.
Jeśli jesteś miłośnikiem mięsa, nie możesz przegapić kotletów z mielonego mięsa, zwanych karminadlami. To prawdziwe kulinarne dzieło, które zaspokoi Twoją apetyczną potrzebę. Duże, soczyste i aromatyczne kotlety to klasyka kuchni śląskiej, która zachwyca nie tylko smakiem, ale również ilością.
Śląska pieczeń mielona to charakterystyczne, a zarazem bardzo proste w przygotowaniu danie. Niewielkie pieczenie mogą przypominać kotlety lub rolady, jednak po ich rozcięciu widoczne staje się sycące nadzienie. Takie pieczenie tradycyjnie nadziewa się różnymi składnikami, w tym przede wszystkim pieczarkami i jajkami, ale również kiełbasą czy parówkami.
Żeby przygotować tradycyjną śląską pieczeń, najpierw należy zaopatrzyć się w wieprzowe mięso mielone, które następnie wymiesza się z cebulką, namoczonym pieczywem, jajkiem i przyprawami podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kotletów mielonych. Masę mięsną wyrabia się jednak tak, by stała się pulchna, można było rozwałkować ją na stolnicy i zawinąć w nie nadzienie jak w kawałek ciasta.
Wieprzowina po śląsku to nietypowy przepis, który lata temu przygotowywany był niemalże wyłącznie na specjalne okazje takie jak święta. W tym celu kawałki wieprzowiny, a najczęściej wędzonego boczku, gotowało się długo w wodzie z suszonymi owocami, cynamonem, sokiem z cytryny i przyprawami.
Śląskie niebo (wieprzowina po śląsku) to kawałki wołowiny do miękkości ugotowane w wywarze, który następnie odparowano, zagęszczono i podano wraz z mięsem w formie aromatycznego sosu. Wieprzowina jest oblewana sosem i najczęściej serwowana z duszoną kapustą.
Jeśli szukasz inspiracji na smaczny i sycący obiad, a może po prostu chcesz spróbować czegoś nowego w swojej kuchni, kuchnia śląska to doskonały wybór. Prawdziwe smaki Śląska to połączenie tradycji, pasji i staranności w przygotowywaniu potraw. Przenieś się w podróż kulinarne i odkryj, dlaczego kuchnia Śląska jest jednym z najciekawszych miejsc kulinarnych w Polsce. Gotowanie i degustacja tych dań to prawdziwa uczta dla zmysłów, która pozostawi Cię zachwyconym i pełnym nowych doznań smakowych.
Kolejny przykład prostego, pysznego i mocno sycącego dania to garnuszek górniczy, który, jak sama nazwa wskazuje, wdał się w łaski ciężko pracujących Ślązaków. Pojawiają się w nim dwa rodzaje mięsa, wołowina i wieprzowina, zwykle w równych proporcjach. Mięso jest pokrojone na fileciki, przyprawione, obsmażone na patelni, a następnie duszone do miękkości w bulionie.
Garnuszek górniczy zawiera również ziemniaki, które, pokrojone na kawałki, układa się na dnie żaroodpornego naczynia. Na ziemniaki kładzie się przygotowane wcześniej filety z mięsa wołowego i wieprzowego, a następnie zalewa zagęszczonym sosem z bulionu, w którym były gotowane. W niektórych wersjach tego dania pojawiają się także inne składniki, w tym na przykład fasolka, pieczarki albo kiszone ogórki.
Krupniok był i dalej jest bardzo często jadany na Śląsku, i to nie tylko od święta. To rodzaj kaszanki, który przygotowuje się ze świeżego mięsa wieprzowego z dodatkiem kaszy jęczmiennej i naturalnych przypraw. Krupniok nadaje się na bardzo wiele okazji – smażony jest często jadany jako ciepły podwieczorek, bywa również podawany na kanapkach czy prosto z grilla z dodatkiem różnych sosów i pieczywa.
Krupniok (kaszanka) to jedna z najstarszych propozycji śląskiej kuchni. Źródła wskazują, że krupnioki były jadane między innymi na przyjęciach weselnych już pod koniec XVIII wieku. Były to wyroby przygotowywane przez lokalnych wędliniarzy, którzy zwykle hodowali własne zwierzęta gospodarskie.
Maczanka śląska z cebulą to bardzo proste i niezwykle sycące danie, które przez ludzi z innych regionów kraju bywa nazywane po prostu kanapką. Maczanka powinna być jednak odpowiednio przygotowana, co, choć proste, może wymagać nieco czasu ze względu na konieczność zamarynowania karczku w przyprawach przez około 3 godziny, a później upieczenia go do miękkości.
Upieczony karczek odstawia się na bok, a sos, który powstanie podczas pieczenia mięsa, zagęszcza się lekko mąką i doprawia bulionem oraz przyprawami. Osobno należy usmażyć cebulę pokrojoną w drobne piórka. Później przygotować kajzerki – porozcinać je i namoczyć w sosie z mięsa. Dopiero na tak przygotowane pieczywo nakłada się pokrojone na plastry mięso i podsmażoną cebulę.
Hekele (pasta śledziowa) to potrawa podawana na zimno, która na Śląsku często pojawia się na tak zwanej zimnej płycie. W tym regionie często towarzyszy jej między innymi galert, czyli śląska galareta z golonki i nóżek wieprzowych.
Żeby samodzielnie przyrządzić tradycyjną pastę śledziową hekele, przygotuj płaty śledziowe, jajka ugotowane na twardo, cebulę, kiszone ogórki, musztardę, sól i pieprz. Wystarczy pokroić drobno płaty śledzia, ugotowane jajka, cebulę i ogórki, po czym doprawić i wymieszać z odrobiną musztardy. Po wymieszaniu składników powinny one nabrać konsystencji pasty, którą podaje się ze świeżym pieczywem.