Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Włoska kuchnia należy do jednych z najbardziej lubianych na całym świecie. Niektóre tradycyjne włoskie dania obiadowe takie jak na przykład pizza lub różne makarony podawane z sosami i mięsem są regularnie przygotowywane w wielu polskich domach. Chcesz spróbować czegoś nowego w prawdziwym włoskim stylu? Oto kilka pomysłów i inspiracji na tradycyjne włoskie dania, które z łatwością przygotujesz we własnej kuchni.
Chociaż kuchnia włoska jest syta, pełna makaronu, mięsa, ryb, warzyw i owoców, typowy włoski obiad wcale nie jest tak obfitym posiłkiem, jak mogłoby się wydawać. Co najczęściej jedzą Włosi w porze obiadowej? Zwykle proste przekąski i zupy. Prawdziwa uczta zaczyna się dopiero wieczorem wraz z kolacją. To często dwudaniowy posiłek, który Włosi poprzedzają starterami, a kończą słodkimi deserami.
Najpopularniejsze dania włoskie to przede wszystkim makarony i klasyczna pizza, które mocno zaznaczyły się na europejskiej mapie kuchni. Warto pamiętać, że włoskie dania obiadowe są jednak znacznie bardziej różnorodne. To kuchnia śródziemnomorska, w której pojawia się wiele ryb i owoców morza, świeżych warzyw i dorodnych owoców.
Przygotowujesz tradycyjne włoskie dania obiadowe we własnej kuchni? Pamiętaj, że na efekt Twoich starań największy wpływ ma jakość wybieranych składników. Wybieraj jedynie produkty najwyższej jakości, świeże, odpowiednio pakowane i selekcjonowane. Do dań mięsnych polecamy produkty Hańderka, w tym zarówno mięsa surowe, jak i gotowe przetwory, między innymi wędzony karczek albo aromatyczne pieczenie.
Gnocchi to rodzaj włoskich klusek, które smakiem i konsystencją przypominają polskie kopytka. Różnią się od nich daniami, w których są podawane oraz kształtem – tradycyjne włoskie gnocchi są zaokrąglone, lekko podłużne i z charakterystycznymi rowkami, które można wykonać na cieście widelcem.
Gnocchi z mięsem mielonym to proste danie włoskie, do którego potrzebujesz mięsa, odpowiednich klusek, sera i sosu pomidorowego. Mięso smaży się na rozgrzanym tłuszczu, doprawia solą, pieprzem, czosnkiem, papryką i oregano, a następnie przegotowuje w bulionie. Kluski gnocchi układa się w żaroodpornym naczyniu, zalewa sosem, pokrywa przygotowanym mięsem i serem, najlepiej gorgonzola lub mozzarella, a na końcu zapieka w piekarniku.
Arancini to ryżowe kuleczki wypełniane zwykle serem lub mięsem i smażone do uzyskania złotego koloru. Podaje się je głównie z sosem aioli, a czasami także z innymi dodatkami takimi jak sałatki ze świeżych warzyw.
Chcesz samodzielnie przygotować arancini? Pamiętaj o wyborze odpowiedniego ryżu. Najlepiej sprawdza się ryż arborio, miękki i kleisty po ugotowaniu. Inne rodzaje ryżu, które nie mają odpowiedniej konsystencji, mogą być trudne do formowania w klasyczne kulki.
Ryż z cebulką podsmaża się na rozgrzanym tłuszczu, dolewając bulionu i czekając, aż ryż go wchłonie i zmięknie. Ryż doprawia się białym winem, parmezanem, solą i pieprzem. Następnie wymaga on schłodzenia przed uformowaniem.
Kiedy ryż się schładza, czas na przygotowanie mięsnego nadzienia. Mięso mielone podsmaż razem z czosnkiem i dopraw podstawowymi przyprawami. Dla ciekawego smaku możesz dodać do niego pomidory bez nasion, groszek, natkę pietruszki czy marchewkę.
Do schłodzonego ryżu dodaje się surowe jajko. Na spłaszczoną porcję ryżu następnie nakłada się po łyżce mięsnego farszu i formuje niewielkie kule w dłoniach, które należy jeszcze usmażyć przed podaniem, najlepiej w głębokim tłuszczu.
Tagliatelle z kurczakiem to pyszne, a zarazem proste danie włoskie. Żeby je przygotować, nie potrzebujesz ani wyszukanych składników, ani zbyt wiele czasu. Zacznij od ugotowania makaronu tagliatelle według zaleceń producenta.
Na patelni podsmaż cebulę, dodaj do niej pieczarki i poczekaj, aż wypuszczą soki i stracą nieco objętości. Dopraw solą i pieprzem, po czym zdejmij z ognia. Na drugiej patelni podsmaż pokrojone kawałki mięsa z kurczaka. Możesz również użyć innego mięsa, najlepiej drobiowego, na przykład filetów z indyka.
Do podsmażonego mięsa dodaj śmietanę, poczekaj, aż zgęstnieje i dopraw solą, pieprzem i bazylią. Następnie do mięsa dodaje się wcześniej przygotowane pieczarki i gotowe – wystarczy przesmażyć całość jeszcze przez kilka minut i podawać sos z ugotowanym wcześniej makaronem. Dla smaku przed podaniem możesz posypać danie startym serem.
Caponata to propozycja, która dumnie reprezentuje bezmięsne włoskie dania obiadowe. Jest to warzywny gulasz, którego podstawą są pyszne, sycące i mięsiste bakłażany. Kroi się je w niewielkie kawałki i podsmaża na patelni. Smaży się również cebulę i selera.
Smażone warzywa w daniu o nazwie caponata doprawia się octem winnym, cukrem i pieprzem. Na końcowym etapie przygotowania często dodaje się również pokrojone pomidory pozbawione nasion i dusi całość przez około 10 minut. Do gotowego gulaszu dodawane są zielone oliwki i kapary, a danie podaje się posypane świeżą bazylią.
Lubisz naleśniki serwowane w wersji na słono? W takim razie koniecznie przygotuj naleśniki po bolońsku z aromatycznym sosem, które końcowo zapieczesz w piekarniku w naczyniu żaroodpornym. Przygotowanie możesz zacząć od usmażenia naleśników tak, jak zwykle i odłożenia ich do przestudzenia.
Na patelni podsmaż cebulkę z czosnkiem. Możesz dodać także pokrojoną drobno czerwoną paprykę. Kiedy warzywa się usmażą, dołóż do nich mięso mielone, całość smaż jeszcze przez kilka minut, lekko dopraw i zalej sosem bolońskim. Możesz przygotować taki sos samodzielnie ze zblendowanych i doprawionych pomidorów lub wybrać gotowy produkt.
Do każdego naleśnika nałóż przygotowany farsz, po czym wyłóż wszystkie do naczynia żaroodpornego. Zapiecz je w temperaturze 180 stopni, a pod koniec pieczenia posyp startym serem.
Ossobuco to pyszne i sycące danie z rejonu Lombardii, które tradycyjne przygotowuje się z jagnięciny. Zdarza się, że niektóre przepisy dopuszczają użycie wołowiny. Wybór mięsa wpłynie na smak dania, dlatego sięgnij po rodzaj, który lubisz najbardziej.
Żeby przygotować ossobuco, zacznij od podsmażenia cebulki. Dodaj do niej mięso, a jeśli chcesz wzbogacić smak dania również warzywa jak marchew czy seler. Potrawę miesza się z białym winem podczas smażenia, bulionem i niewielką ilością przecieru pomidorowego. Całość gotuj dość długo na małym ogniu, żeby mięso odpowiednio zmiękło. Gotowe danie podawaj z ryżem.
Domowa pizza neapolitańska uchodzi za jedną z najsmaczniejszych na całym świecie. Jej przygotowanie nie jest jednak trudne – wystarczy kilka podstawowych składników i nieco wolnego czasu, by cieszyć się samodzielnie wykonanym tradycyjnym włoskim daniem obiadowym.
Największe wyzwanie jest związane z odpowiednim przygotowaniem ciasta na pizzę. Jeśli chcesz objeść ten krok, możesz sięgnąć po gotowy spód do pizzy. Warto jednak nieco poeksperymentować, bo efekty mogą Cię zaskoczyć. W tym celu miesza się wodę z suchymi drożdżami, a następnie dodaje stopniowo mąkę typu 00. Ciasto soli się dopiero na końcu wyrabiania, po czym odkłada na kilkanaście (a najlepiej 24) godzin, żeby dojrzało.
Neapolitańska pizza nie obejdzie się bez pomidorowego sosu. Najłatwiej przygotować go, blendując i doprawiając pomidory. Domowa pizza potrzebuje także innych dodatków takich jak plastry szynki albo włoskiego salami, parmezan, czarne oliwki czy bazylia. Nie musisz jednak wybierać dokładnie takich składników – to, co położysz na swojej pizzy, zależy wyłącznie od Ciebie.