Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Hańderek to firma, która wielokrotnie była nagradzana, często nagrodami bardzo prestiżowymi, za swoje przepisy na dania mięsne oraz za jakość oferowanych produktów mięsnych. Mięso z grilla, w swoim najlepszym, najzdrowszym i najsmaczniejszym wydaniu – nie stanowi dla nas tajemnicy. Więcej: odsłonimy kilka tajemnic. Jak piec mięso z grilla? Jak mięso z grilla przyprawić? Jak przyrządzić chude mięso z grilla, aby odpowiadało współczesnym dyrektywom dietetycznym?
Dla Państwa przygoda zaczyna się od wyboru mięsa (choć dla firmy Hańderek zaczyna się wcześniej: od wyboru dostawców, technik i sztuk przygotowania mięsa – ale to inna historia…). Np. mielone mięso na grilla powinno być nie tylko świeże, ale też właściwie przechowywane, bez żadnych ustępstw w sprawach jakości. Inaczej szaszłyki z mięsa mielonego na grilla mogą być co najwyżej przeciętne. Podobnie mięso z kurczaka, steki, mięso na burgery z grilla.
To krok pierwszy. Gdy przygotowujemy np. kulki z mięsa mielonego na grilla, zadbajmy także o dobre jego rozbicie. Przyprawianie mięsa na grilla stanowi osobną dziedzinę zainteresowań i również jest sztuką kulinarną. Poza tym najlepsze mięso na grilla aż domaga się przestrzegania czasu pieczenia na grillu (ta uwaga ma szczególne zastosowanie do chudego mięsa z grilla). Najbardziej preferowanym sposobem dostarczania mięsa na grilla w sytuacjach pikników i innych okolicznościach wymagających transportu, jest zaopatrzenie się w małą, przenośną lodówkę. Inna sprawa: czy nasze mięso z grilla – używając popularnych określeń ze znanego filmu – ma być “krwiste jak cholera, czy wysmażone na podeszwę?” – to już zależy od naszych upodobań. (Nawiązujemy oczywiście do filmu Pulp Fiction).
Zakłady Hańderek gwarantuję najwyższą jakość wyrobów mięsnych, które są przygotowywane zgodnie z zasadami ekologicznymi, zrównoważonego rozwoju, a także według najwyższych standardów branży wędliniarskiej i ku satysfakcji najbardziej wymagających podniebień.
Przejdźmy do bardziej szczegółowych zagadnień związanych z przygotowaniem mięsa na grilla, zależnie od jego rodzaju.
Aby mięso z wołowiny na grilla nabrało prawdziwie szlachetnego smaku, należy unikać nazbyt silnego ognia. Lepiej poczekać trochę dłużej i grillować je na palenisku średnio lub słabo rozgrzanym. Popularne pojemniki do grillowania (tacki) bardzo się przydadzą.
Najlepszym grillem dla przyrządzenia wieprzowiny będzie taki, który posiada nakrycie, a więc pozwala na obróbkę cieplną wieprzowiny w pełnym zakresie z utrzymaniem tej samej temperatury na całej powierzchni grillowanego mięsa.
Marynaty bardzo przydają się do tak szlachetnego mięsa na grilla jak jagnięcina lub baranina. Niekiedy zdarzy się, że te rodzaje mięsa, dla najlepszego smaku (tzw. chude mięso na grilla) powinniśmy oczyścić z nadmiaru tłuszczu.
Jak piec mięso na grillu? Zgodnie ze sztuką kulinarną. A to wymaga od nas nieco zaangażowania. Można zrobić to dobrze lub nawet wyśmienicie, ale nie liczmy na najlepsze efekty, gdy nie wkładamy w tę sztukę swojego serca i wiedzy.
Mięso z kurczaka lub indyka na grilla także wymaga specjalnego obchodzenia się z nim. To chude mięso na grilla. Wiele porad zaleca usunięcie skórki, która może być przeszkodą w równomiernym nagrzewaniu tego rodzaju mięsa, ale niektórzy nie wyobrażają sobie kurczaka z grilla bez tego naturalnego elementu. Należy tylko pamiętać, że dobrze wypieczona skórka na mięsie z kurczaka lub indyka i stopień jej obróbki cieplnej nie świadczą jeszcze o należytym zgrillowaniu białego mięsa pod nią.
Jak zmiękczyć mięso na grilla i nadać mu własność “rozpływania się w ustach”? Podstawą jest w tym procesie jakość mięsa – zakłady Hańderek spełniają z nawiązką ten warunek. Poza tym każdy rodzaj mięsa może stać się miękki, ale potrzebne są do tego odmienne warunki. To bardzo rozległy temat, którym kiedyś się jeszcze zajmiemy. Teraz pamiętajmy tylko o wymienionych powyżej uwagach dotyczących czasu grillowania, marynat i rozdrabniania odnośnie każdego rodzaju mięsa. Steki z mięsa mielonego na grilla też mogą być miękkie i soczyste!
Grill tak naprawdę jest sztuką bardziej zaawansowaną niż proste zapytanie w tzw. “małej burgerowni”: “Jak wysmażyć?”. Otóż “wysmażyć” możemy zależnie od upodobania naszego i naszych gości – mamy do wyboru całe spektrum: od mięsa na grilla słabo wysmażonego, do takiego, które potrafi być nawet lekko przypalone (co również znajduje swoich zwolenników).
Trzy zasady: