Dzień Hamburgera – przepis na wykorzystanie mięsa wołowego z oferty Hańderka – ciekawy pomysł na burgera

Dzień Hamburgera – przepis na wykorzystanie mięsa wołowego z oferty Hańderka – ciekawy pomysł na burgera

Choć pierwsze hamburgery pojawiły się dopiero na przełomie XIX i XX wieku, od tego czasu danie w postaci kotleta w bułce zyskało uznanie na całym świecie. 28 maja obchodzimy Dzień Hamburgera – to idealny moment, by przygotować własną wersję tej pysznej potrawy.

Zaskakująca historia hamburgera

Choć hamburgery kojarzą nam się głównie z kuchnią amerykańską, a w szczególności z różnymi sieciami fast foodów, danie zostało wymyślone bardzo blisko nas. Wczesne wersje tej potrawy powstawały w północnych Niemczech, a dokładniej w Hamburgu – stąd też nazwa Hamburger, która oznacza po prostu pochodzący z Hamburga. Z biegiem lat słowo zostało skrócone do samego burger.

Ciężko wskazać konkretnego „wynalazcę” hamburgera, jednak według ekspertów danie przybyło do Stanów Zjednoczonych wraz z niemieckimi imigrantami. Już pod koniec XIX wieku w amerykańskiej prasie pojawiały się pierwsze wzmianki o „kanapce z mięsem z Hamburga, smażonym na bieżąco z gotowych kotletów”. Danie posmakowało wielu osobom, dzięki czemu szybko rozpowszechniło się w Stanach, a także na całym świecie. Aktualnie hamburgera możemy zjeść praktycznie wszędzie – od USA, poprzez Europę, aż po Japonię.

Hamburger na tysiąc sposobów

Podstawą hamburgera jest oczywiście mięso, które musi być umieszczone w dwóch częściach bułki. Pozostałe składniki mogą być jednak zupełnie dowolne. Do najczęściej wybieranych należą ser (wtedy mamy właściwie do czynienia z cheeseburgerem), pomidor, cebula, ogórki czy bekon. Niemal obowiązkowym elementem jest także sos – może to być keczup, majonez, musztarda czy na przykład sos tysiąca wysp. Bułka zazwyczaj jest posypana sezamem.

Typowy hamburger składa się właśnie z bułki, mięsa, sałaty, pomidorów, cebuli i sosu. Mamy jednak ogromną dowolność w wyborze składników – możemy wykorzystać praktycznie wszystko. Do rzadszych, lecz wciąż bardzo smacznych opcji należą m.in. cebula karmelizowana (często w parze z gruszką), papryczki jalapeño, żurawina (z serami pleśniowymi), a nawet nachosy. Możemy zatem puścić wodze fantazji – trzeba jednak pamiętać, że całość musi się dobrze komponować.

Najlepszy przepis na hamburgera z mięsem Hańderek

Niezależnie od reszty składników o smaku hamburgera decyduje przede wszystkim mięso. Możemy je przyrządzić w różnych stopniach wysmażenia – to kwestia gustu, jednak za „złoty standard” uważa się medium, czyli średnie wysmażenie. To idealny balans między soczystością a treściwym smakiem. Aby zapewnić sobie najlepsze doznania, warto udać się do sklepu firmowego Hańderek – znajdziemy tutaj pyszne mięso wołowe najwyższej jakości. W hamburgerach stosuje się mięso mielone; możemy postawić na gotowy produkt lub zmielić je samodzielnie – najlepszym wyborem będzie w tym przypadku antrykot. Kluczowa jest tutaj zawartość tłuszczu, która powinna wynosić 20–25%.

Powiązane: Gotowe menu na Boże Narodzenie – pieczone mięsa na pierwszy i drugi dzień Świąt Oryginalny przepis na bigos staropolski z kiszonej kapusty, z dużą ilością mięsa Jak nie spalić mięsa na grillu. Grillowane kofty – szaszłyki z mięsa mielonego Necówka domowa z mięsa mielonego z polędwiczką wieprzową Śniadania do szkoły: 5 pysznych pomysłów na

Kategoria przepisów Wszystkie przepisy Tani obiad
Czas przygotowania 15 minut
Czas gotowania 0 minut
Gotowe w 0 minut
Danie dla osób 2
Poziom trudności Łatwe

Składniki

bułki (gotowe lub upieczone samodzielnie)
400 g mięsa Hańderek
musztarda
oliwa z oliwek
sól
pieprz
suszony rozmaryn
tymianek
Dodatki
2 średniej wielkości czerwone cebule
ocet balsamiczny
brązowy cukier
miód
majonez
sałata
pomidor
ogórek
ser pleśniowy (np. Lazur lub gorgonzola)

Sposób przygotowania

Nie każdy burger musi ograniczać się do sałaty, pomidora i majonezu. Polecamy przepis na niezwykłego hamburgera z karmelizowaną cebulą czerwoną i serem pleśniowym:
  1. Pokrojoną w piórka cebulę smażymy do lekkiego zeszklenia na maśle, dodając łyżkę cukru i miodu. Następnie dodajemy szczyptę soli i tymianku oraz łyżkę octu balsamicznego. Mieszamy wszystko razem, przykrywamy naczynie i dusimy przez około 20 minut, aż cebula będzie miękka i lekko skarmelizowana.
  2. Mieszamy mięso razem z musztardą, oliwą, solą, pieprzem, rozmarynem i tymiankiem. Wyrabiamy okrągłe kotlety, mniej więcej odpowiadające rozmiarowi bułek. Smażymy z każdej strony na patelni grillowej – wysmażenie medium wymaga około 3 minut. Jeśli chcemy zrobić prawdziwą ucztę na świeżym powietrzu, możemy oczywiście przygotować mięso na grillu.
  3. To już prawie wszystko! Teraz pozostało tylko złożyć wszystko w całość – smarujemy bułki majonezem, a następnie umieszczamy w nich sałatę, pomidory, ser, mięso, cebulę oraz ogórka. Smacznego!