Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Tradycyjne angielskie śniadanie jest sycące i pełne różnorodnych składników. Zapewnia ono energię nie tylko na pierwszą część dnia – jego kaloryczność sprawia, że to dobry wybór dla każdego, kto nieprędko przysiądzie do następnego posiłku. Co wchodzi w skład full English breakfast i jak je przygotować? W tym artykule znajdziesz zbiór przydatnych wskazówek.
Typowe angielskie śniadanie kojarzone jest przede wszystkim z sadzonym jajkiem, kiełbaskami, plastrami podsmażanego bekonu i fasolką w pomidorowym sosie. Warto jednak wiedzieć, że w jego skład wchodzi więcej składników, dzięki czemu jest ono naprawdę bogate i sycące. Co zobaczysz na swoim talerzu, jeśli zamówisz full English breakfast w londyńskiej restauracji? Będzie to przede wszystkim:
Menu śniadania angielskiego może zostać rozszerzone o opcjonalne składniki jak smażone grzyby, kaszanka, kapusta podsmażana z ziemniakami albo ciastka owsiane. Zamawiając full English breakfast w angielskiej restauracji, otrzymasz do niego również wybrany napój – czarną kawę, herbatę albo sok owocowy.
Angielskie kiełbaski i chrupiący bekon to jedne z najważniejszych składników prawdziwie brytyjskiego śniadania. Jak wybrać właściwe i odpowiednio je przygotować? Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość wybieranego mięsa i jego świeżość. Wybierz kiełbasy i boczek od Hańderka, a będziesz mieć pewność zdrowego składu, świeżości, jakości i smaku mięsa.
Jakie kiełbaski będą najlepszym wyborem? Brytyjczycy zwykle sięgają po małe kiełbaski doprawiane ziołami o mocnym smaku. Możesz kupić tradycyjne angielskie kiełbaski lub sięgnąć po podwędzane frankfurterki, które są ich polskim odpowiednikiem. Kiełbaski podsmaż na patelni z rozgrzaną oliwą do czasu, aż się zarumienią. Na tę samą patelnię możesz od razu przełożyć pokrojone pomidory czy grzyby, które dodasz do śniadania.
Boczek i bekon to dwa różne rodzaje mięsa, jednak w polskiej wersji angielskie śniadanie z fasolką często uzupełniane jest właśnie podsmażanym boczkiem. Jeśli masz do dyspozycji grill elektryczny, nie smaż mięsa na patelni – grillowane będzie lepiej komponować się z innymi składnikami przygotowywanymi w angielskim stylu.
Śniadanie na ciepło w wersji angielskiej wymaga usmażenia jajek. Zwykle przygotowuje się jajka sadzone, jednak czasami tradycyjne angielskie śniadanie zawiera jajecznicę albo tak zwane jajka w koszulce, czyli gotowane na wodzie bez skorupki. Ponieważ w full English breakfast najważniejszymi składnikami są jajka, mięso i fasolka, świetnie sprawdzi się jako śniadanie w diecie ketogenicznej.
Jak przygotować idealne jajka do angielskiego śniadania? Na patelni rozgrzej niewielką ilość oleju lub oliwy, po czym wbij na nią surowe jajka. Łopatką lub szpachelką do patelni możesz lekko przemieszać białka jaj tak, aby w całości się ścięły, jednak nie obracaj jajek na drugą stronę. Żółtka nie powinny być całkowicie ścięte – najlepiej, jeśli po przebiciu ich widelcem wypłyną na talerz.
Sycące śniadanie angielskie nie byłoby kompletne bez dodatku fasolki w sosie pomidorowym. Ponieważ na przygotowanie śniadania często czas ma się dopiero rano, wcześniejsze przyrządzenie fasolki może być trudne, zwłaszcza dla zapracowanych osób. W takiej sytuacji sięgnij po fasolkę z puszki i podgrzej ją na patelni, lekko odparowując sos i zagęszczając go. Możesz również przygotować fasolkę samodzielnie. Zabierz się za to dzień wcześniej, żeby rano była już gotowa i potrzebowała jedynie podgrzania. Pamiętaj, że sucha fasola wymaga namoczenia przed gotowaniem.
Składniki potrzebne do przygotowania fasolki w sosie pomidorowym:
Zacznij od namoczenia fasoli. Zostaw ją w wodzie na przynajmniej 8, a najlepiej nawet 12 godzin. Namoczoną fasolę przepłucz, przełóż do garnka, ponownie zalej wodą i gotuj do miękkości, co zwykle zajmuje od 1,5 do 2 godzin. Miękką fasolę odcedź i odłóż do przestudzenia, ale nie wylewaj wody, w której się gotowała.
Cebulę pokrój na drobne kawałki, czosnek przepuść przez praskę i oba składniki podsmaż na patelni z odrobiną rozgrzanego oleju. Do osobnego garnka przełóż przecier pomidorowy, dolej do niego jedną szklankę (250 ml) wody, w której gotowała się fasola, a następnie dodaj zeszkloną cebulę z czosnkiem. Do koncentratu z wodą dodaj wszystkie przyprawy znajdujące się w przepisie, w tym liście laurowe, ziele angielskie, sól, majeranek, pieprz, słodką paprykę i mielony kminek. Wymieszaj przyprawiony sos i gotuj pod przykryciem przez około 20 minut.
Po wstępnym przegotowaniu sosu dodaj do garnka wcześniej ugotowaną do miękkości fasolę. Zamieszaj całość i ponownie przegotuj przez 20 minut na małym ogniu. Możesz gotować sos dłużej, jeśli chcesz, żeby fasolka stała się bardzo miękka i niemal rozpadała się pod widelcem. Na tym etapie fasolka w sosie jest już gotowa. Możesz ją wykorzystać nie tylko do angielskiego śniadania, ale także i do obiadu, zwłaszcza jeśli wkroisz do niej kawałki mięsa.