Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który pobudza metabolizm i trawienie oraz dodaje energii na cały nadchodzący dzień. Zimą, zwłaszcza tuż przed wyjściem z domu na niskie temperatury, ważne jest także rozgrzanie organizmu. Nic nie sprawdza się w tym tak dobrze, jak smaczny i sycący posiłek, najlepiej z dodatkiem ciepłego napoju. Śniadanie na ciepło jest wręcz obowiązkowym elementem zimowego poranka, tylko co na nie przygotować? Oto kilka pomysłów na rozgrzewające śniadania na zimę w wytrawnym wydaniu.
Naleśniki wytrawne to jedno z najprostszych śniadań, jakie można przyrządzić, a jednocześnie daje ono duże możliwości na stworzenie czegoś nietypowego i pysznego. Do naleśników można stworzyć bardzo wiele różnego rodzaju farszy, w tym na przykład wegetariańskie połączenie sera fety i szpinaku. W naleśniki można również zawinąć jajecznicę z dodatkiem podsmażonego bekonu albo rozdrobnionej wołowiny.
Samo przygotowanie naleśników zajmuje jedynie chwilę – w głębokiej misce miksuje się razem mleko, jajka i mąkę, żeby za chwilę obsmażyć cienkie naleśniki z obu stron na rozgrzanej patelni.
Szybkie śniadanie na ciepło może obejmować usmażenie jajka sadzonego, a następnie położenie go na środku rozłożonego naleśnika. Teraz wystarczy dodać do niego liść sałaty, plaster podsmażonego boczku, odrobinę startego sera żółtego, sól i pieprz, a śniadanie na ciepło będzie gotowe. Na śniadanie można przyrządzić także naleśniki na słono polecane zwykle jako obiadowe, w tym z farszem ze smażonym mięsem mielonym.
Coś innego na śniadanie to w tym przypadku propozycja puszystego omleta z pomidorkami koktajlowymi, szynką i mozzarellą. Szynkę należy pokroić na kawałki, pomidorki koktajlowe na ćwiartki, a mozzarellę na plastry lub zetrzeć na tarce.
Przepis na omlet jest bardzo prosty – do miski wrzuca się 4 jajka, dolewa do nich około 50 ml mleka, dosypuje szczyptę soli i pieprzu, po czym ubija trzepaczką do jajek lub ewentualnie widelcem dla ujednolicenia masy. Masę tę wylewa się na patelnie z rozpuszczonym masłem i dopiero w tym momencie należy ułożyć na smażącym się cieście kawałki pomidorków koktajlowych, szynki i mozzarelli. Po obsmażeniu omleta z obu stron pyszne wytrawne śniadanie na ciepło jest gotowe. Warto zjeść je od razu po przygotowaniu, ponieważ właśnie wtedy omlet jest najbardziej puszysty.
Pod określeniem tostów może kryć się kilka znaczeń, w tym przede wszystkim kanapki z chleba tostowego podgrzewane w tak zwanym opiekaczu zamykanym od góry, kanapki pieczone w piekarniku, podpiekane w tradycyjnym tosterze z timerem, albo nawet smażone na patelni. Jak widać, już na etapie samego sposobu przygotowania pieczywa ma się naprawdę wiele możliwości.
Pomysł na śniadanie na ciepło z użyciem opiekacza to zamknięcie w pieczywie tostowym jajecznicy z przysmażoną wołowiną. Po podpieczeniu takich kanapek można podać je z sałatką dla wyrównania mięsnego smaku. W ten sposób można także przygotować fit śniadanie na ciepło – wystarczy sięgnąć po pieczywo razowe i podgrzać w nim warzywa takie jak plaster pomidora i ogórka, liść sałaty i odrobina cebuli z szynką z indyka.
Co ważne, planując zdrowe śniadania, warto zwracać uwagę nie tylko na kaloryczność czy ilość tłuszczu wybieranych produktów, ale przede wszystkim ich jakość. Zamiast mrożonych i przetworzonych mięs dostępnych w marketach polecamy produkty Hańderka – zawsze świeże mięsa surowe, jak i gotowe wyroby mięsne, w tym wędliny, parówki, polędwice, czy kiełbasy.
Szakszuka to jajka zatopione na patelni w podsmażonych pomidorach przyprawiane różnymi mieszankami przypraw. Jako zimowe śniadanie na ciepło świetnie sprawdza się prosty przepis na szakszukę z szynką. Do jajek i pomidorów sprawdzi się właściwie dowolny rodzaj szynki, dlatego można użyć tej, którą lubi się najbardziej. Gotowe danie można podać z dodatkiem świeżego pieczywa lub jako fit śniadanie na ciepło – w towarzystwie odżywczego koktajlu.
W klasycznej wersji szakszuki znajdują się pomidory i jajka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nieco poeksperymentować i dodać do tego dania większej ilości składników. Pomidory można podsmażyć razem z pokrojonym w kostkę bakłażanem, cukinią, czy papryką. Warto przy tym pamiętać, że warzywa te mogą potrzebować nieco dłuższego duszenia niż pomidory, aby stały się miękkie.
Co jeść na śniadania zimą? Przede wszystkim coś ciepłego, sycącego, rozgrzewającego i dodającego energii. Nie oznacza to jednak, że takie śniadanie ma być tłuste czy niezdrowe. Zimowe śniadanie może być fit – wystarczy, że zrezygnuje się z białego pieczywa, makaronu, mąki, czy cukru. Zamiast tych składników lepiej postawić na te, które są pełne składników odżywczych, w tym między innymi białka. Proste i szybkie śniadanie na ciepło to zapiekanka jajeczna.
Do zapiekanki potrzebne będą 4 jajka, które należy ubić w naczyniu i połączyć z odrobiną serka śmietankowego. Następnie dodaje się do nich pokrojoną w kostkę szynkę, najlepiej drobiową, na przykład z indyka, posiekany szczypiorek, sól i pieprz. Całość należy wymieszać, przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec w temperaturze 190 stopni Celsjusza przez 25 minut. To nie tylko zdrowe i smaczne danie, ale i eleganckie śniadanie, które wyjęte prosto z piekarnika można zaserwować tak domownikom, jak i gościom.