Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez zup, np. grzybowej czy czerwonego barszczu z uszkami. Jak unowocześnić potrawy gotowane na święta? Zapoznaj się z naszym artykułem o świątecznych zupach.
Świąteczne zupy na Boże Narodzenie to głównie: zupa rybna, zupa grzybowa oraz barszcz czerwony z uszkami. Barszcz robiony na wywarze mięsnym, to coś co zna każdy z nas. A boczek czy kiełbasy to istna klasyka gatunku. W każdym regionie dana zupa może być z innymi dodatkami. Na Śląsku jest znana także zupa moczka z grzankami. Można wspomnieć również o zupie grochowej, która jest przyrządzana w innym regionie Polski. Na wigilijnym stole znajdą się też potrawy dla wegetarianów, np. kulebiak – wigilijny zawijaniec z kapustą i grzybami. Są osoby, które chcą tradycyjne zupy bardziej unowocześnić. Dzięki internetowi można znaleźć wiele zmodyfikowanych przepisów na zupy świąteczne. Na pewno nowatorskie wykonanie zaskoczy niejedną osobę przy wigilijnym stole. Świąteczne zupy na Boże Narodzenie to ważne dania, przy których zasiadają całe rodziny przy jednym stole. Jeśli więc chcesz odnaleźć inne interesujące potrawy, to koniecznie zerknij do tekstu, pt. Wykwintne dania na Boże Narodzenie – przepisy na elegancki obiad świąteczny.
Świąteczna zupa grzybowa z kaszą gryczaną pochodzi z kuchni podkarpackiej. Kto nie jadł jej jeszcze, to koniecznie niech wypróbuje ten przepis.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Na początek pokrusz grzyby, zalej je wodą i gotuj 20 minut. W międzyczasie obierz i posiekaj cebulę. Podsmaż ją na patelni na jasnozłoty kolor. Obierz, umyj i pokrój w kostkę pozostałe warzywa. Dodaj je do cebuli, wymieszaj i duś przez około 10 minut. Gotowe warzywa dodaj do garnka z grzybami, a następnie wsyp kaszę gryczaną. Gotuj zupę do momentu, gdy kasza zrobi się miękka. Później dolej zakwas, zagotuj oraz dopraw solą i pieprzem do smaku.
Podanie:
Pyszną zupę grzybową podawaj z odrobiną natki pietruszki.
Zupa migdałowa kojarzy nam się z serwowaniem jej na śniadanie czy deser. Jest także jedną z zup przygotowywanych na święta. Jak ją przyrządzić?
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zmiel migdały, a rodzynki zalej ciepłą wodą. Zagotuj mleko z cukrem i migdałami, a następnie gotuj przez około 15 minut. W międzyczasie płatki migdałów podpraż na suchej patelni. Przed końcem gotowania dodaj rodzynki, laskę wanilii, cynamon, kardamon oraz szczyptę soli.
Podanie:
Zupa migdałowa może być serwowana makiem, ryżem lub pszenicą. Idealnymi dodatkami będą również rodzynki, płatki migdałów czy skórka pomarańczowa.
Świąteczna zupa krem z łososia to kolejna ciekawa propozycja na świąteczny stół. To pyszna świąteczna zupa krem, która zadowoli niejedno podniebienie.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Umyj, obierz i zetrzyj marchewkę na grubych oczkach, a następnie pokrój pora w plasterki. Obierz czosnek. Przygotuj garnek, dodaj tam marchewkę, pora, czosnek oraz masło. To wszystko podsmażaj przez 5 minut. W międzyczasie przepłucz łososia pod zimną, bieżącą wodą. Osusz go ręcznikiem papierowym, a potem posyp solą, pieprzami i ziołami prowansalskimi. Dodaj go do warzyw, a kolejno podsmażaj przez 2 minuty, co jakiś czas mieszając. Wlej wodę, gotuj zupę przez 20 minut pod przykrywką. Po tym czasie dodaj serek philadelphię oraz masło. Wymieszaj wszystko razem i gotuj jeszcze przez około 2 minuty. Zawartość garnka zblenduj na jednolity krem.
Podanie:
Świąteczna zupa krem z łososia pięknie będzie się komponowała w towarzystwie chipsa z bekonu.
Garus to nic innego jak zupa owocowa. Idealna zupa na świąteczny obiad bożonarodzeniowy. Ta staropolska zupa jest przyrządzana z różnych składników. Takie proste zupy na świąteczny obiad nie wymagają wielkich umiejętności kulinarnych.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Umyj owoce, obierz je i wydrąż z nich gniazda nasienne. Pokrój owoce w kostkę. Dodaj do garnka, wlej wodę, a następnie gotuj przez 20 minut lub do momentu rozgotowania owoców. Przetrzyj owoce przez sitko. W osobnym naczyniu mąkę ziemniaczaną rozpuść w zimnej wodzie, wymieszaj dokładnie i wlej do powstałej zupy. Wszystko dokładnie wymieszaj i zagotuj.
Podanie:
Garus jest świąteczną zupą, którą można jeść na zimno i na ciepło. Można serwować ją z biszkoptami, kluskami lub grillowanymi gruszkami.
Czerwony barszcz z pieczoną ciecierzycą to alternatywa dla tradycyjnego barszczu z uszkami. Wypróbuj ten przepis, a na pewno się nie zawiedziesz. Jeśli chcesz spróbować zrobić inne dania niekoniecznie te tradycyjne, to zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, pt. „Nowoczesne dania wigilijne – świąteczne potrawy z artystycznym twistem“.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Koncentrat barszczu przygotuj według przepisu, który jest na butelce. Odcedź i przepłucz cieciorkę pod bieżącą wodą. Dodatkowo osusz ją ręcznikiem papierowym. Przełóż do naczynia, dodaj tam oliwę z oliwek i przyprawy, a następnie wszystko wymieszaj. Przygotuj blachę, wyłóż papier do pieczenia oraz wysyp tam cieciorkę. Włącz piekarnik na temperaturę 180 stopni, wstaw blachę z cieciorką i piecz przez około 30 minut. Postaraj się przemieszać ją kilka razy.
Podanie:
Czerwony barszcz podawaj z pieczoną ciecierzycą. To miła odmiana dla tradycyjnych pierogów z grzybami czy uszek z kapustą i grzybami.