Biodrówka podawana w sosie z borowików – pyszne danie główne i wyśmienita przekąska na zimno

Biodrówka podawana w sosie z borowików – pyszne danie główne i wyśmienita przekąska na zimno

Jest takie mięso: nieco zapomniane, mimo że kusząco miękkie i delikatne – biodrówka. Warto sobie o niej przypomnieć i odkryć jej niesamowity smak na nowo. Podpowiadamy, jak przyrządzić aromatyczną Biodrówkę Hańderek z certyfikatem „Doceń polskie”, żeby zachwyciła nawet największych koneserów mięs.

Spróbuj, bo warto!

Dlaczego warto spróbować biodrówki? To niedoceniane mięso jest jednym z najdelikatniejszych, ze względu na to, że ma wyjątkowo cienkie włókna. Powolne duszenie sprawia, że nabiera głębokiego smaku i tekstury, dzięki której rozpływa się w ustach. Soczysta, delikatna i aromatyczna biodrówka to coś, czego trzeba posmakować, żeby ją docenić. Docenić polskie.

Top Produkt: Biodrówka „Hańderek”

Do przygotowania biodrówki w sosie z borowików możemy wykorzystać surowe mięso, ale możemy też rozsmakować się w produkcie, który został doceniony i nagrodzony w plebiscycie kulinarnym „Doceń polskie”. Nic dziwnego! Biodrówka z Zakładów Przetwórstwa Mięsnego „Hańderek” to 90% najwyższej jakości mięsa wieprzowego. Resztę stanowią aromatyczne przyprawy takie jak majeranek i czosnek, które otulają delikatne i kruche mięso, podkreślając jego niesamowity smak. Sos borowikowy to dodatek, dzięki któremu Biodrówka „Hańderek” nabierze jeszcze bardziej wykwintnego charakteru. W sam raz na świąteczny obiad czy uroczyste spotkanie z najbliższymi.

Powiązane: Tortilla z mięsem na 4 sposoby – pyszne wrapy jako przekąska do szkoły i pracy Bitki wołowe z grzybowym sosem – pyszne danie mięsne idealne na świąteczny stół Biodrówka w ziołowej marynacie z warzywami pieczona w piekarniku Sylwestrowe przekąski: 6 modnych przystawek na zimno typu finger foods, które zrobią efekt WOW! Makaron z mięsem

Kategoria przepisów Wszystkie przepisy
Czas przygotowania 25 minut
Czas gotowania 45 minut
Gotowe w 70 minut
Danie dla osób 4
Poziom trudności Łatwe

Składniki

ok. 1,5 kg Biodrówki „Hańderek”
300 g świeżych lub mrożonych borowików
200 ml śmietanki kremówki (30% lub 36%)
1 duża cebula
2-3 ząbki czosnku
1 łyżka oleju słonecznikowego
1 łyżka prawdziwego masła
świeżo mielony pieprz
2 liście laurowe
szczypta soli

Sposób przygotowania

  1. Zaczynamy od przygotowania sosu. Rozgrzewamy olej oraz masło. Połączenie tych dwóch rodzajów tłuszczów sprawi, że sos będzie dużo bardziej aromatyczny i kremowy, a dodatek masła perfekcyjnie podkreśli smak grzybów. Na patelni przesmażamy drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, który możemy przecisnąć przez praskę, drobno posiekać lub pokroić w cienkie plasterki, jeśli nie będą przeszkadzały nam w sosie. Pamiętajmy, aby cebulę z czosnkiem smażyć na małym ogniu, bo mogą się łatwo przypalić i nabrać goryczy. Po kilku minutach dodajemy borowiki. Jeśli kapelusze są małe, mogą wylądować w sosie w całości. Doprawiamy solą i pierzem, smażymy krótko i zalewamy śmietaną kremówką.
  2. Kiedy sos się redukuje, możemy przygotować mięso. Biodrówkę „Hańderek” kroimy w plastry grubości 2-3 cm. Ważne, aby były mniej więcej tej samej wielkości, dzięki czemu będą gotowe w tym samym momencie. Kawałki biodrówki wkładamy do sosu, dodajemy liść laurowy, przykrywamy i dusimy. Aby biodrówka zmiękła, zrobiła się soczysta i nabrała aromatu grzybów, powinna dusić się w sosie borowikowym około 20-30 minut. Pilnujmy, aby sos nie zredukował się za mocno. Jeśli będzie za gęsty, wystarczy dolać wody, która i tak za chwilę odparuje, ale dzięki temu przedłużymy czas duszenia bez ryzyka, że sos się przypali. Danie będzie gotowe, gdy Biodrówka „Hańderek” będzie soczysta i miękka.

Dodatkowe wskazówki

Jak i z czym podawać?

Biodrówka „Hańderek” podawana w sosie z borowików to mięso, które najlepiej komponuje się z klasycznymi dodatkami takimi jak purée ziemniaczane, ziemniaki z wody lub opiekane, a także kasza gryczana, jaglana lub pęczak. Jeśli chcemy przełamać ten schemat, możemy zaserwować ją np. z plackami ziemniaczanymi. Albo w duchu „dobre, bo polskie” sięgnąć po regionalne dodatki do mięs np. buchty (śląskie drożdżowe bułki przygotowywane na parze), fuczki (bieszczadzkie placki z kapusty kiszonej) czy moskole (podhalańskie placki ziemniaczane pieczone na blasze).

BIODRÓWKA JAKO PRZYSTAWKA NA ZIMNO

Nie masz czasu na duszenie mięsa? Nic nie szkodzi. Biodrówkę możesz pokroić też w cieńsze plastry (mniej więcej 0,5 cm) i podawać na zimno, jako dodatek do zimnej płyty. Mięso wystarczy zaserwować na półmisku, a obok w sosjerce podać przyrządzony według powyższego przepisu sos borowikowy. Smakuje równie dobrze!