Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Gołąbki bez zawijania to klasyczna, znana i lubiana przez zdecydowaną większość Polaków potrawa w nietypowym wydaniu. Ta alternatywa forma ich przygotowania smakiem przypomina dania przyrządzane przez nasze babcie, a jednocześnie jest znacznie szybsza w przygotowaniu. Oto przepis na gołąbki bez zawijania zapiekane lub duszone w aromatycznym pomidorowym sosie na bazie bulionu.
Tradycyjne gołąbki to pyszne danie, które nie jest szczególnie trudne w przygotowaniu, jednak z pewnością wymaga poświęcenia mu czasu. Prosty przepis na gołąbki bez zawijania nieco upraszcza całe zadanie. W tym przypadku, zamiast owijać farsz do gołąbków liśćmi kapusty, drobno posiekaną kapustę dodaje się do mięsnej masy i zapieka w środku.
Same kotleciki, z których następnie powstaną gołąbki bez zawijania w sosie pomidorowym, tworzy się bardzo podobnie do klasycznego farszu do gołąbków czy nawet krokietów. Mogą one przypominać także nieco kotlety mielone z nietypowym dodatkiem kapusty. Niezależnie od skojarzeń, jedno jest pewne – ponieważ szybkie gołąbki bez zawijania tworzy się z tych samych składników co ich tradycyjny odpowiednik, ich smak nie jest nikomu obcy.
Przepis na gołąbki domowe wymaga przede wszystkim wysokiej jakości zmielonego mięsa. Odpowiednie będzie mięso z karczka, polędwica, łopatka, a nawet mięso z indyka, zależnie od indywidualnych upodobań smakowych i preferencji co do ilości tłuszczu. Odpowiedniego mięsa warto szukać w ofercie Hańderka – firmy, która przede wszystkim stawia na jego jakość, świeżość i smak.
Prosty przepis na gołąbki bez zawijania – niezbędne składniki:
Cebulę należy drobno pokroić i podsmażyć na patelni. Kapustę posiekać lub zetrzeć na tarce i odsączyć. Ryż ugotować i odsączyć z wody. Następnie wszystkie składniki wyrabia się w naczyniu, dokładnie mieszając i formuje kotlety, które po podsmażeniu na patelni zalewa się pomidorowym sosem.
Z jaką kapustą przygotowywać gołąbki bez zawijania w sosie pomidorowym? Najczęściej polecana jest kapusta biała, w tym szczególnie młoda. Ma ona delikatny, lekko słodki smak, a liście nie wymagają długiego gotowania, aby stały się miękkie. Z drugiej strony, ponieważ młoda kapusta jest soczysta, wymaga bardzo dokładnego odsączania przed dodaniem do mięsa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować również gołąbki bez zawijania z kapustą pekińską.
Jak odsączyć kapustę? Po drobnym posiekaniu, najlepiej w malakserze do warzyw albo starciu na tarce, kapustę odkłada się do osobnego naczynia i dodaje do niej szczyptę soli. Sól sprawia, że szybciej wypuści ona sok. Posoloną kapustę odstawia się na co najmniej 10 minut, po czym odsącza, najlepiej zgniatając garścią.
Kiedy mięsne kotleciki z kapustą są już podsmażone, to jeszcze nie koniec ich przygotowania. Następny krok to przepis na sos pomidorowy do gołąbków. Należy także wybrać, jak zaleje się nimi gołąbki bez zawijania – w garnku, gdzie podusi się je jeszcze na małym ogniu, czy w żaroodpornym naczyniu, w którym zapiecze się je w piekarniku.
Gołąbki bez zawijania pieczone w naczyniu układa się w nim tuż po podsmażeniu. Zalane gęstym sosem pomidorowym wymagają krótkiego pieczenia dla zrównoważenia aromatów. Gołąbki bez zawijania w piekarniku piecze się przez około 35 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Kiedy w domu pojawiają się goście, wypada podać im pyszny, a zarazem ciekawy obiad. Pomysł na gołąbki bez zawijania sprawdza się praktycznie w każdym przypadku. Z jednej strony jest to danie znane i lubiane, z drugiej – przygotowane w ciekawy i rzadko spotykany sposób. Co więcej, jest bardzo proste do zrobienia!
Gołąbki bez zawijania pieczone w naczyniu to niejedyna możliwość. Zamiast układać je do żaroodpornego naczynia, równie dobrze można zalać je sosem pomidorowym w dużym garnku i dusić na małym ogniu przez około 40 minut. W ten sposób sos będzie nieco płynniejszy, a forma przygotowania gołąbków bardziej zbliżona do tradycji.
Do gołąbków bez zawijania przygotowywanych z 500 g mięsa mielonego i 500 g kapusty potrzebne jest od 700 do 1000 ml bulionu. Jako bulion można potraktować zwykły rosół przepuszczony przez sito, aby pozbyć się z niego drobnych kawałków warzyw i mięsa.
Przepis na sos pomidorowy do gołąbków wymaga dodania do bulionu małego słoiczka przecieru pomidorowego, passaty, albo pomidorów z puszki czy kartonu. Po wymieszaniu składników sos doprawia się dwoma łyżeczkami koncentratu, solą, pieprzem i oregano. Żeby zyskał ładny czerwony kolor, można zabielić go odrobiną śmietany 30%. Wedle uznania sos można także zagęścić łyżką mąki pszennej oraz dodać przyprawy takie jak majeranek albo słodka papryka w proszku.
Gołąbki bez zawijania zapiekane lub duszone w sosie pomidorowym najczęściej podaje się z ziemniakami z wody. Dobrze jako dodatek do dania obiadowego sprawdzają się także kluski śląskie, a nawet kopytka, czy kasza gryczana. Do tak podanego dania świetnie smakować będą ogórki kiszone lub małosolne, zależnie od preferencji.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tradycyjne gołąbki tak jak i gołąbki bez zawijania w sosie pomidorowym jeść na przykład jako ciepłą kolację. Wówczas dobrym i smacznym dodatkiem będzie świeże pieczywo.
Dla efektu gołąbki bez zawijania z kapustą podane na talerzu można posypać pokrojonym koperkiem albo natką pietruszki.