Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Placki ziemniaczane z mięsem pojawiają się wśród przepisów kuchni kresowej w różnych formach i z różnymi dodatkami. Nic dziwnego – na rozwój tej tradycji wpłynęły między innymi kuchnie białoruska czy litewska, w której ziemniaki i mięso to jedne z podstawowych składników wielu dań. Placki ziemniaczane z mięsem mielonym to pyszne, treściwe i proste w przygotowaniu danie. Jak jada się je u polskich sąsiadów?
Draniki to tradycyjne placki białoruskie, pochodzące z kraju, w którym dania tworzone z ziemniaków są niezwykle powszechne. Jak zrobić placki ziemniaczane z mięsem według białoruskiego przepisu? Zetrzeć ziemniaki i cebulę na tarce – na 1 kg ziemniaków odpowiednia będzie jedna duża cebula. Po starciu warzyw należy odsączyć z nich nadmiar soku, po czym dodać 3 łyżki mąki, jedno jajko i doprawić solą i pieprzem. Placki o grubości około 2 cm smaży się na rozgrzanym oleju przez kilka minut na każdej stronie aż do zrumienienia.
Białoruskie draniki podaje się na różne sposoby – z mięsem, gęstym gulaszem, sosami śmietanowymi, kwaśną śmietaną, a w niektórych regionach nawet posypane cukrem.
W kuchni kresowej pełno jest dań opartych na ziemniakach i mięsie. Przykładem może być niezwykle popularna babka ziemniaczana tworzona ze startych ziemniaków z jajkiem, cebulą i kiełbasą, wypieczonych w piekarniku podobnie jak zapiekanka. Tego typu babki są bardzo proste w przygotowaniu, wymagają jedynie podstawowych składników, a wciąż zachwycają smakiem i aromatem.
Kolejne przykłady mięsnych i ziemniaczanych dań kresowych to kołduny, małe pierożki z mięsnym farszem, albo kartacze, Kartacze to okrągłe kluski tworzone z ziemniaków, w środku których znajduje się farsz z mięsa mielonego doprawiany przyprawami, czasami z dodatkiem rozdrobnionych warzyw.
Jakie mięso do placków ziemniaczanych smakuje najlepiej? To zależy od tego, jak dokładnie zamierza się je wykorzystać. Jeśli mowa o tradycyjnym gęstym mięsnym bulionie, którym ma się zamiar polać chrupiące placki ziemniaczane, dobrze sprawdzi się mięso takie jak karczek albo łopatka.
Wybierając mięso odpowiednie do farszu do placków ziemniaczanych, należy się zaopatrzyć w mięso mielone lub zmielić je samodzielnie w maszynce. Dobrze sprawdzi się mięso takie jak wybierane do farszu do gołąbków albo tradycyjnych domowych kotletów mielonych.
Nie brakuje także przepisów na placki ziemniaczane z mięsem chudym, w tym na przykład indyczym. Tradycyjne placki można podać również w nieco mniej typowy sposób, na przykład z pieczarkami i szynką.
Litewskie placki ziemniaczane z mięsem różnią się od tych, które zazwyczaj podaje się w polskich domach. Podczas gdy w Polsce najczęściej mięsny dodatek oznacza gulasz, w wersji litewskiej placki są wzbogacane o mięsne nadzienie. Jak zrobić placki ziemniaczane z mięsem po litewsku?
Masę ziemniaczaną na placki należy przygotować tak, jak w przepisie na białoruskie draniki. Ze startych ziemniaków odsączyć sok, dodać startą cebulę, mąkę, jajko i wymieszać. Zanim jednak zacznie smażyć się placki, należy przygotować mięsny farsz.
Mięso mielone podsmaża się na patelni razem z drobno pokrojoną cebulą i doprawia. Dopiero później na patelnię wykłada się pierwszą porcję masy ziemniaczanej. Kiedy placki zaczną rumienić się od dołu, kładzie się na nie nieco mięsnego farszu, po czym ostrożnie przykrywa od góry drugim plackiem i smaży jeszcze przez chwilę.
Przepis na placki ziemniaczane z mięsem jest prosty, a jednak nie zawsze są one równie chrupiące. Co ma na to wpływ? Przede wszystkim niezwykle ważny etap odsączania wilgoci z ziemniaków. Podczas ścierania warzywa te uwalniają dużą ilość soków. Nadmiar wilgoci w masie na placki sprawi jednak, że nie będą one miały właściwej konsystencji. Warto zwrócić uwagę również na odpowiednią ilość mąki – jeśli będzie jej zbyt dużo, placki również mogą nie być idealnie chrupiące.
Chrupiące placki ziemniaczane z mięsem zawsze należy podawać od razu po zdjęciu z patelni. Świeżo usmażone są chrupkie i złociste, jednak z czasem, kiedy wystygną, mogą stracić te cechy. Nie warto więc smażyć placków zbyt wcześnie, ani na zapas.
Placki ziemniaczane z mięsem, które polewa się gęstym gulaszem, nie wymagają dodatkowego sosu. Przyda się on natomiast do placków po litewsku, w których mięso zamknięte jest w warstwie ziemniaczanego placka, a cała potrawa może wydawać się nieco sucha, jeśli zostanie podana samodzielnie. Najpopularniejsze dodatki to smażona szynka, sos śmietanowy lub mięsny.
A gdyby tak podać litewskie placki ziemniaczane z mięsem mielonym z dodatkiem nietypowego sosu? Nasza propozycja to sos pomidorowo-serowy. Wystarczy jedna cebula i ząbek czosnku przysmażone na patelni, do których doda się całą puszkę pokrojonych pomidorów. Całość należy doprawić solą, pieprzem i bazylią, po czym wymieszać z kostką startego sera żółtego.