Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Jednym z najpopularniejszych dań azjatyckich, które są jadane praktycznie na całym świecie, jest pad thai. To potrawa pochodząca z Tajlandii składająca się z makaronu ryżowego smażonego z warzywami i jajkami, a także składnikami takimi jak krewetki, tofu czy mięso drobiowe. Istnieje wiele wersji tego dnia, spośród których odpowiednią dla siebie wybiorą zarówno wegetarianie, jak i wielbiciele mięsnych posiłków.
Masz ochotę spróbować czegoś w prawdziwie azjatyckim stylu? Pad thai to danie tajskie, które przez wielu uważane jest za jedno z najlepszych na całym świecie. To azjatyckie danie z makaronem ryżowym i dodatkami, w tym odpowiednio skomponowanej pasty, przypraw, a także składników mięsnych czasami zastępowanych krojonym tofu.
Zarówno w Azji, jak i Europie, możesz spotkać się z różnymi wersjami tego dania. Nie sugeruj się opiniami innych – sam zdecyduj, czy to klasyczne pad thai z kurczakiem, czy może azjatyckie danie wegetariańskie z tofu stanie się Twoim ulubionym.
Pad thai jest w Tajlandii lubianym i ogólnodostępnym daniem ulicznym, które można by określić mianem fast fooda. Jest ono serwowane w wielu knajpach i restauracjach, i to w bardzo różnych wersjach, z różnymi kompozycjami składników. Żeby spróbować tajskiego pad thai, nie musisz jednak wybierać się na inny kontynent. Wystarczy odrobina wolnego czasu i odpowiednie składniki, a z łatwością przygotujesz to danie samodzielnie.
Listę składników niezbędnych do przygotowania pad thai można podzielić na trzy grupy: potrzebne do przygotowania samego dania, do jego podania oraz do zrobienia sosu. W tej części artykułu skupimy się na podstawie dania, smażonym makaronie z dodatkami, żeby w dalszej części dokładniej omówić sposób podania i przygotowania sosu. Składniki podane poniżej wystarczą na dwie duże porcje klasycznego pad thai.
Pad thai z kurczakiem – składniki:
Zanim zabierzesz się za gotowanie, namocz makaron ryżowy w zimnej wodzie, dzięki czemu będzie odpowiednio miękki i stanie się przezroczysty. Później gotuj makaron we wrzątku przez około 4 minuty i odcedź.
Jeśli przygotowujesz pad thai z kurczakiem, przepis wymaga użycia najwyższej jakości mięsa i jego odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj – wybierając mrożone mięso, rezygnujesz z pełni smaku i aromatu dania. Sięgnij po produkty Hańderka, wśród których znajdziesz nie tylko kurczaka, ale także inne mięsa drobiowe, w tym z indyka, czy również wieprzowinę jak klasyczny boczek i mięso wołowe.
Pokrój pierś z kurczaka w kostkę. Na patelni podsmaż starty czosnek i dołóż do niego mięso, a gdy lekko się zarumieni, wbij jajka. Smaż całość, delikatnie mieszając, a po chwili dodaj na patelnię również ugotowany wcześniej makaron. Jeszcze kilka minut smażenia i gotowe – azjatyckie danie z kurczakiem można już zdjąć z patelni. Teraz potrzebna Ci jedynie odpowiednio przygotowana pasta pad thai i składniki niezbędne do podania tej potrawy.
Pad thai z tofu to azjatyckie danie wegetariańskie odpowiednie dla wszystkich tych, którzy rezygnują z jedzenia mięsa. Smażone tofu z makaronem ryżowym nadaje daniu ciekawego aromatu, przez co chętnie sięgają po nie nie tylko wegetarianie. Jeśli masz ochotę na danie bezmięsne, spróbuj przygotować właśnie pad thai z tofu. Jak to zrobić? Wystarczy zamienić kurczaka w podstawowym przepisie na około 100-150 g tofu, które, podobnie jak mięso, pokroisz w kostkę i usmażysz na patelni wraz z innymi składnikami.
W pad thai z tofu często spotkać można krewetki, które, choć wykluczają to danie z listy potraw wegetariańskich, dodają mu ciekawego i oryginalnie tajskiego charakteru. Jeśli i Ty chcesz dodać krewetki do swojego dania, przygotuj około 10 sztuk, oczyść je i dodaj na patelnię razem z pokrojonym tofu.
Pasta do pad thai nazywana również sosem w dużej mierze odpowiada za klasyczny smak tego azjatyckiego dania, dlatego nie możesz jej pominąć. Przygotowanie nie jest jednak trudne – najważniejsze, to zaopatrzyć się w odpowiednie składniki.
Prosty sos do pad thai przygotujesz z:
Przygotowując sos do pad thai samodzielnie, możesz doprawić go według własnego uznania i smaku. Lubisz pikantne dania azjatyckie takie jak wołowina na ostro po tajsku? Więc użyj o łyżeczkę więcej pikantnego sosu sriracha albo dodaj odrobinę płatków chilli. Chcesz, żeby potrawa miała delikatny smak? Użyj więc nieco więcej cukru trzcinowego, a słodycz zrównoważ odpowiednią ilością kwaśnej pasty tamaryndowej. Gotowy sos dodaj do makaronu, najlepiej jeszcze podczas smażenia, żeby równomiernie go rozprowadzić.
Klasyczne tajskie pad thai gotowe? Nieważne, czy podajesz tę potrawę jako wegetariańską przekąskę z tofu, czy może sycący mięsny obiad z makaronem – potrzebujesz dodatkowych składników do jego podania. Nie musisz sięgać po wszystkie z nich. Z listy poniżej wybierz odpowiednie dla siebie i skomponuj je tak, jak lubisz.
Pad thai podaje się najczęściej z:
Z wymienionych składników prażone i posiekane orzeszki uchodzą zwykle za obowiązkowe. Posypuje się nimi gotowe pad thai, nadając daniu ciekawej konsystencji i smaku. Przy klasycznej wersji dania zwykle widuje się również limonkę, która swoją kwasotą dobrze harmonizuje inne smaki potrawy. Resztę dodatków dobieraj według własnego uznania, testując, które z nich smakują Ci najbardziej.