Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Galaretka mięsna to tradycyjny polski przysmak podawany tak w domach, jak i lokalach. Często jest to potrawa serwowana nawet na tak ważne okazje jak przyjęcia weselne. Ponieważ galareta wieprzowo-drobiowa wpisuje się w kuchnię staropolską, jest tam jak najbardziej mile widziana. Występuje pod różnymi nazwami i choć jej przygotowanie zajmuje nieco czasu, wcale nie jest trudne. Jak przygotować galaretę w tradycyjny sposób?
Galareta mięsna z nóżek wieprzowych lub golonki znana jest w całym kraju. Zależnie od regionu Polski nosi ona jednak różne nazwy. Na przykład w Wielkopolsce nazywa się ją naprzemiennie galaretą i galartem. Określenie zimne nóżki nawiązuje do temperatury podania i rodzaju mięsa w galarecie i jest raczej zrozumiałe dla większości Polaków, w przeciwieństwie do nazwy auszpik, która dla niektórych może brzmieć całkowicie obco.
Choć funkcjonuje kilka określeń, wszystkie odnoszą się do tego samego – niepowtarzalnego smaku, z którego słynie tradycyjna galareta wieprzowa.
Galaretka mięsna podobno była obecna na stołach podczas uroczystości weselnych Zygmunta Starego i Bony Sforzy w XVI wieku, co dobrze obrazuje, jak stary jest to przepis. Dużą popularność zyskał w czasach PRL ze względu na proste składniki, które są potrzebne do jego wykonania. W Polsce w tamtym czasie często brakowało produktów, dlatego prosty skład skłaniał do gotowania tego dania. Galaretka mięsna bez żelatyny z dodatkiem rozdrobnionych warzyw często podawana była wówczas jako zakąska do wódki, w takim towarzystwie nazywana meduzą z lornetą.
Najczęściej polecanym mięsem w przepisie na galaretę mięsną są nóżki wieprzowe. Dzieje się tak z powodu ich wysokiej zawartości kolagenu, który podczas długiego gotowania przenika do bulionu i sprawia, że tężeje on przy stygnięciu. Galaretka mięsna z golonki może wymagać dodatku żelatyny, podobnie jak potrawa przygotowana z innych rodzajów mięs. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tradycyjne nóżki wieprzowe wzbogacić o dodatek drobiu, w tym indyka czy kurczaka, albo nawet wędliny.
Jakie mięso do galarety wieprzowej będzie najlepszym wyborem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia smakowych upodobań. Wybierając rodzaj mięsa, warto jednak zwrócić uwagę na ewentualną konieczność dodatku żelatyny.
Jakich składników wymaga galaretka mięsna? Przepis jest dość prosty – przede wszystkim potrzebne jest świeże mięso takie jak golonka lub nóżki. Skąd je wziąć? Najlepiej zamówić od Hańderka, wybierając wyselekcjonowane fragmenty o odpowiedniej ilości tłuszczu. Mięso zalewa się wodą i gotuje przez około 2 godziny do miękkości. Wodę należy doprawić zielem angielskim i liściem laurowym.
Przepis babci na zimne nóżki wymaga przygotowania warzyw. Włoszczyznę należy obrać i pokroić na mniejsze kawałki, a gdy mięso będzie już miękkie – dodać do garnka i gotować całość przez kolejne 1,5 godziny. Dopiero po takim czasie mięso i warzywa wyciąga się z bulionu i rozdrabnia. Bulion oczyszcza się, przelewając go przez drobne sito i zostawia do wystygnięcia.
Galaretka mięsna – przepis, który najczęściej znajduje aprobatę u babć wprawionych w kuchni, zakłada przygotowanie małych naczyń, w których stworzy się pojedyncze porcje. Domowa garmażerka powinna być przygotowywana także z troską o wygląd dania. W tym przypadku mowa o ułożeniu warzyw, dodanej szynki, czy nawet jajek w naczyniach, po czym delikatnym zalaniu ich bulionem. Tak przygotowane galarety należy zostawić na kilka godzin w lodówce, aż całkowicie stężeją.
Zimne nóżki przepis babci nie wymaga użycia żelatyny, ponieważ mięso ma w sobie dużą ilość kolagenu, który sprawia, że bulion stężeje w lodówce. Co więcej, kolagen jest niezwykle zdrowym i potrzebnym składnikiem w ludzkim organizmie, a jego częste spożycie może przyczynić się między innymi do poprawy kondycji skóry czy włosów.
Skoro żelatyna nie jest potrzebna do przygotowania mięsnej galarety, o czym pamiętać, aby miała ona właściwy smak i konsystencję? Ważny jest przede wszystkim odpowiedni czas gotowania, aby bulion zebrał odpowiednią ilość kolagenu z nóżek wieprzowych i żeby mięso miało odpowiednią miękkość. Koniecznie należy je także dobrze rozdrobnić i porządnie oczyścić bulion, by był on jak najbardziej przejrzysty.
W podstawowych przepisach na tradycyjną galaretę mięsną pojawia się przede wszystkim włoszczyzna używana do rosołu taka jak marchew, pietruszka oraz seler. W galaretach często pojawia się także opalona nad ogniem lub w piekarniku cebula, groszek, kukurydza albo brokuł. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do tradycyjnej galarety dodać także inne warzywa pasujące do bulionu. Wszystko, co może pojawić się w rosole, znajdzie miejsce także i w tym daniu. Jak wykorzystać resztki z rosołu, których nie włoży się do galarety? Choćby do przygotowania warzywnej pasty.
Poza dodatkami warzywnymi, do galarety można włożyć także inne składniki takie jak jaja albo grzyby. Plasterki grzybów świetnie uzupełniają mięsno-warzywne danie, podobnie jak pokrojone kawałki jajek i plastry szynki.