Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Szukasz ciekawego pomysłu na obiad albo dania, które możesz podać swoim gościom? Prostego w wykonaniu, wyrazistego w smaku, nietypowego i po prostu smacznego? Przygotuj danie z kuchni tureckiej takie jak kebab Adana, pyszne szaszłyki z kurczaka Tavuk Sis albo pierożki manti. Ciekawie brzmiące nazwy skrywają pyszne tureckie przysmaki, które przygotujesz bez żadnych szczególnych umiejętności kulinarnych. W tym artykule znajdziesz aż cztery proste przepisy na tureckie potrawy.
Kuchnia turecka charakteryzuje się śmiałymi połączeniami smaków, dzięki którym niemalże każda turecka potrawa smakuje bardzo wyraziście. W kuchni tej używa się wielu aromatycznych przypraw jak cynamon, kmin, czy chilli. Niektóre z nich nie są powszechnie znane w Polsce, w tym między innymi sumak albo tureckie odmiany pikantnej papryki.
Pamiętaj jednak, że to nie przyprawy są najważniejszą częścią tureckiego dania. Jest nią wysokiej jakości mięso jak cielęcina często używana w oryginalnych tureckich przepisach. Tureckie dania mięsne serwuje się w tym kraju właściwie każdego dnia i przy bardzo wielu okazjach. W wielu przepisach możesz natknąć się na różnego rodzaju wędliny i szynki, mięsne pulpeciki, szaszłyki, zapiekanki albo obiadowe pieczenie.
Warto wiedzieć, że ponieważ Koran zabrania jedzenia wieprzowiny, w Turcji mięso to praktycznie nie jest wykorzystywane. W oryginalnych przepisach właściwie się nie pojawia, jednak w ich spolszczonych wersjach można się na nie natknąć. To, czy je wykorzystasz, zależy tylko od Ciebie. Możesz zachować oryginalną kompozycję tureckich składników albo zmodyfikować przepis, tworząc tureckie przysmaki we własnym stylu. Najważniejsze, aby wybrane mięso było świeże i aromatyczne – znajdziesz je w ofercie Hańderka.
Tavuk Sis to tradycyjne szaszłyki przygotowywane z marynowanego mięsa z kurczaka i podawane ze świeżymi warzywami. Przepis nie jest trudny, jednak pamiętaj, że im więcej czasu mięso spędzi w marynacie, tym więcej zyska aromatu i smaku. Radzi się, żeby po przygotowaniu marynaty przetrzymać w niej mięso co najmniej przez 12, a najlepiej przez 24 godziny. Pamiętaj także o przygotowaniu patyczków do szaszłyków.
Do przygotowania Tavuk Sis potrzebujesz:
Zacznij od umycia i pokrojenia mięsa w kostkę, które następnie dopraw solą i pieprzem. W naczyniu połącz ze sobą składniki na marynatę: jogurt naturalny, przepuszczony przez praskę czosnek, oregano, paprykę, sok z cytryny i koncentrat pomidorowy. Wymieszaj dokładnie marynatę i zalej nią mięso, a następnie odstaw do lodówki na co najmniej 12 godzin.
Po marynowaniu mięso jest gotowe do nabijania na patyczki do szaszłyków. Surowe szaszłyki grilluj do czasu ich zarumienienia z każdej strony. Tavuk Sis podawaj ze świeżymi warzywami i sałatkami.
Kuchnia turecka różni się od polskiej nawet używanymi akcesoriami, co widać dobrze na przykładzie Adana. To kebab, który w Polsce zwykle przygotowuje się na patyczkach do szaszłyków. W Turcji natomiast jest on serwowany na metalowych szpadkach – jeśli masz takie do dyspozycji, możesz sięgnąć po nie zamiast drewnianych patyczków. Adana to kebab tworzony z mielonego mięsa, który może przywodzić na myśl grillowane kofty.
Do przygotowania kebaba Adana potrzebujesz:
Posiekaj cebulę i natkę pietruszki, a ząbek czosnku przepuść przez praskę lub zetrzyj na tarce. Dodaj je do mięsa mielonego razem z olejem i pieprzem, wymieszaj i odstaw do lodówki na 2-3 godziny.
Szpadki lub patyczki do szaszłyków oklej mięsem, tworząc z niego kształt podłużnych kiełbasek. Możesz je grillować do uzyskania ładnego koloru mięsa lub piec w piekarniku przez około 20 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Gotowy kebab Adana podaje się, podobnie jak szaszłyki z kurczaka, w towarzystwie świeżych warzyw oraz pieczywa.
Trudno opisać wszystkie głębokie i ciekawe smaki, z których słynie kuchnia turecka. Przepisy jednak wcale nie są trudne ani nie wymagają dużej ilości składników, o czym najlepiej świadczy przepis na burek. Do stworzenia tego tureckiego przysmaku będzie Ci potrzebne:
Posiekaj drobno cebulę, a czosnek przepuść przez praskę. Następnie podsmaż je na niewielkiej ilości oliwy, a kiedy cebula się zeszkli, dołóż na patelnię mięso mielone. Smaż całość do zrumienienia, po czym odstaw do ostudzenia.
Ciasto filo jest bardzo cienkie, dlatego delikatnie ułóż na sobie 3-4 arkusze. Wzdłuż dłuższej krawędzi ciasta wyłóż mięsną masę. Zawiń boki ciasta, a następnie mięso, tworząc długi rulon. Gdy będzie gotowy, zawiń go na kształt ślimaka w żaroodpornym naczyniu. Całość piecz w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni Celsjusza przez około 35 minut.
Pierożki manti są bardzo popularne w tureckiej kuchni, a swoim wyglądem przypominają polskie uszka. Można je podawać w zupie, w tym nawet w rosole, z dodatkiem sosu, na przykład pomidorowego albo jogurtowego lub w formie samodzielnej przekąski.
Do zrobienia ciasta na pierożki manti potrzebujesz:
Wsyp sól do wrzącej wody i wymieszaj do rozpuszczenia. W osobnym naczyniu roztrzep jajko. Do mąki wlej słoną wodę i mieszaj, a w międzyczasie dodawaj stopniowo jajko i olej. Następnie wyrabiaj ciasto ręcznie przez około 10-15 minut do uzyskania jednolitej i elastycznej masy. Zawiń ją w folię spożywczą i odstaw na 30 minut.
Składniki niezbędne do mięsnego farszu:
Cebulę zetrzyj na tarce lub bardzo drobno posiekaj. Dodaj do mięsa i wymieszaj razem z solą i pieprzem. To wszystko – farsz jest gotowy do nakładania na ciasto.
Chcąc przygotować tradycyjne pierożki manti, musisz pamiętać o wycinaniu ciasta w małe kwadraty o boku ok. 3 cm. Nie zapomnij również bardzo cienko rozwałkować ciasta – jego grubość nie powinna przekraczać kilku milimetrów.
Na każdy kwadrat wyciętego ciasta nałóż łyżeczkę farszu mięsnego i zlep ze sobą przeciwległe rogi, mocno je ściskając. Tak przygotowane pierożki wrzuć do garnka z gotującą się, wcześniej osoloną wodą i gotuj przez około 7-10 minut. Smacznego!