Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Gulasz z szynki wieprzowej z pewnością przez wielu mógłby zostać zaliczony do jednych z najsmaczniejszych domowych dań obiadowych. Z drugiej strony z jego przygotowaniem poradzi sobie każdy niezależnie od kulinarnego doświadczenia. Potrzebne są tylko podstawowe składniki jak dobrej jakości mięso i przyprawy. Oto przepis na gulasz wieprzowy w kilku wersjach, który można modyfikować wedle własnych preferencji.
Kuchnia węgierska dobrze przyjmuje się w Polsce. Opiera się ona na składnikach takich jak mięso, warzywa, czy ryby i jest lubiana przez większość Polaków. Przede wszystkim dużą popularnością w naszym kraju cieszy się przepis na gulasz z szynki podawany często do placków ziemniaczanych. Ponieważ Węgry to kraj pełen pysznej, dojrzewającej w słońcu papryki, typowo węgierski gulasz koniecznie powinien być nią doprawiony.
Placki ziemniaczane z mięsem to najczęściej połączenie dwóch dań – gęstego aromatycznego gulaszu mięsnego i chrupiących placków smażonych na oleju. Co ciekawe, gulasz wieprzowy można doprawiać na różne sposoby, wzbogacając go na przykład o odrobinę pikantnego chilli albo pomidorowy posmak nadany przez przecier ze słoiczka.
Jak zrobić gulasz wieprzowy tradycyjny? Najważniejsze są odpowiednie składniki, w tym:
Przepis na gulasz wieprzowy umożliwia także dodanie składników takich jak na przykład pokrojona świeża papryka, marchew w cienkich plasterkach, pieczarki, czy nawet przecier pomidorowy. Wszystko zależnie od tego, jakimi składnikami się dysponuje, ile ma się czasu na przygotowanie dania i jakie smaki lubi się najbardziej.
Jako najlepsze mięso na gulasz poleca się przede wszystkim szynkę wieprzową, która jest idealnie miękka i soczysta. Podczas smażenia wypuszcza dużo aromatów, które stają się podstawą pysznego gulaszu. Jak zrobić gulasz, jeśli nie ma się do dyspozycji szynki? Dobrze sprawdzi się również nieco tłustsza łopatka, albo nawet karczek.
Mięso na gulasz to najważniejszy składnik całego dania, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Szczególnie polecamy mięsa z oferty Hańderka selekcjonowane pod kątem właściwej ilości tłuszczu, zawsze świeże i odpowiednio pakowane. Hańderek słynie z produkcji tradycyjnych polskich wyrobów mięsnych, w tym między innymi serii Biesiada Polska pełnej wędzonej wieprzowiny.
Wybrane mięso na gulasz wieprzowy tradycyjny, najlepiej spośród produktów Hańderka, należy pokroić na małe kawałki. Pokrojone mięso należy umieścić w naczyniu i przyprawić, do czego potrzebne będą:
Po dodaniu do surowego mięsa przypraw należy je wymieszać i odstawić, najlepiej na całą noc. Następnie mięso smaży się na oleju, aż nabierze ładnego rumianego koloru. Do tego czasu należy pokroić cebulę, którą wówczas dorzuca się na patelnię do mięsa. Kiedy i ona nieco się podsmaży, czas dodać do gulaszu wodę.
Do mięsa wlewa się około 4 szklanek wody, po czym doprawia liściem laurowym, zielem angielskim, solą, pieprzem, a nawet połową mięsnej kostki. W tym miejscu przepisu na gulasz z szynki wieprzowej jest miejsce na pewną dowolność. Prosty gulasz wieprzowy nie wymaga większej ilości składników – wystarczy dusić go pod nakryciem na małym ogniu przez około 90 minut, po czym doprawić do smaku i zagęścić mąką.
Z drugiej strony chcąc zaskoczyć gości i przygotować na przykład gulasz do placków ziemniaczanych z ciekawymi dodatkami, można dorzucić je do gulaszu właśnie na tym etapie gotowania. Do wlanej do mięsa wody można dodać pokrojoną paprykę, marchew, a nawet pieczarki.
Gęsty gulasz z szynki wieprzowej świetnie sprawdza się nie tylko jako dodatek do ziemniaków, klusek śląskich, czy kaszy, ale także i chrupiących placków ziemniaczanych smażonych na oleju. Przygotowując gulasz do placków ziemniaczanych, nie trzeba dawać do niego dużo wody, ponieważ mile widziany jest gęsty sos. Warto także pamiętać o porządnym podsmażeniu mięsa, żeby wypuściło ono dużo aromatów do gulaszu, który stanie się swego rodzaju sosem własnym dla mięsnych kawałków.
Jakie przyprawy do gulaszu odpowiadają za jego charakterystyczny i uwielbiany przez tak wielu smak? Przy doprawianiu nie można zapomnieć o czosnku. Najlepiej przynajmniej dwa ząbki świeżego czosnku przepuścić przez praskę i dodać do mięsa. Nie mając do dyspozycji świeżego czosnku, można skorzystać ze sproszkowanej przyprawy.
Kolejne ważne przyprawy do gulaszu to papryka, słodka, świeża, sproszkowana, a nawet pikantna oraz oregano, choćby szczypta dodawana na koniec gotowania. Podając gulasz z szynki wieprzowej, można także posypać danie świeżym oregano już na talerzu dla ładnego efektu.
Co ciekawe, pod koniec gotowania gulaszu można dodać do niego także pół łyżeczki cukru. Choć mogłoby się wydawać, że słodycz nie pasuje do tego dania, w rzeczywistości jego odrobina podkreśli mięsne aromaty i subtelnie połączy je ze słodyczą dodanych warzyw.
Czas na propozycję dla tych, którzy chętnie eksperymentują w kuchni i chcą przygotować gulasz wieprzowy w zupełnie nieznanej wersji. Mięso przyprawić można także piwem pszenicznym! Wystarczy wlać szklankę piwa do smażonego mięsa chwilę przed podlaniem go wodą.