Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Zupa ramen to jedno z najpopularniejszych japońskich dań, które jada się chętnie również w innych zakątkach świata. Ramen bywa porównywany do polskiego rosołu ze względu na swój wygląd i formę podania, jednak zarówno smak, jak i sposób przygotowania znacznie się między sobą różnią. Jak zrobić ramen w domu, żeby danie zachowało swój oryginalny japoński smak? Ważne jest przede wszystkim odpowiednie mięso i długo gotowany wywar. W tym artykule znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat japońskiego ramenu oraz 3 przepisy, dzięki którym z łatwością przygotujesz tę zupę samodzielnie.
Japoński rosół ramen występuje w wielu odmianach. Zupę tę przygotowuje się z różnych rodzajów mięsa i z różnymi dodatkami, uzyskując ciekawe kompozycje smaków, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Najczęściej spotkać się można z czterema rodzajami ramenu, mianowicie shoyu, shio, miso oraz tonkotsu.
Zastanawiasz się, jak zrobić ramen? Przepis nie jest trudny. Najważniejsze, żeby dobrać odpowiednie składniki i długo gotować wywar mięsny, który stanie się podstawą japońskiej zupy. Wybierając składniki do ramenu, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość, smak i aromat mięsa. To ono jest podstawą bulionu i to właśnie ono nadaje zupie charakterystycznego smaku podczas wielu godzin gotowania wywaru.
Skąd wziąć świeże i wyselekcjonowane mięso na ramen? Polecamy mięsa od Hańderka, wśród których znajdziesz zarówno drób, jak i wieprzowinę oraz wołowinę do wywaru. Zajrzyj do firmowej oferty także w poszukiwaniu mięsnych dodatków takich jak boczek czy tradycyjne szynki.
Pamiętaj również o tym, że prawdziwie japoński smak i aromat zupy zapewnią Ci tradycyjne składniki. W wielu przepisach możesz spotkać się z propozycjami zamienników, które są łatwo dostępne w Polsce. Jeśli jednak kupisz prawdziwy japoński sos sojowy, grzybki mun oraz shitake, prasowane glony sushi nori, a przede wszystkim tradycyjny makaron ramen, danie nabierze azjatyckiego charakteru i z pewnością zaskoczy Twoich bliskich swoim wyjątkowym smakiem.
Ramen z wołowiną może oznaczać wywar z długo gotowanej wołowiny lub bulion drobiowy, do którego dodano kawałki wołowego mięsa już na talerzu. Domowy ramen z wołowiną to aromatyczne danie łatwe w przygotowaniu. Pamiętaj przede wszystkim o tym, żeby długo gotować wołowinę na małym ogniu – to najważniejsza zasada, która gwarantuje pyszny efekt.
Składniki potrzebne do przygotowania ramenu z wywaru wołowego:
Zacznij od umycia mięsa, później umieść je w dużym garnku, zalej zimną wodą (około 2,5 litra) tak, żeby w całości je przykryła. Do wody dodaj obraną marchewkę i pietruszkę. Cebulę oraz czosnek rozgnieć lub drobno posiekaj i również dodaj do wody z mięsem razem z pieprzem i solą. Całość gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez około 6 godzin.
Po długim gotowaniu bulionu na małym ogniu przestudź go, wyłów wszystkie składniki i przelej przez sito. Obierz ugotowaną wołowinę i włóż z powrotem do wywaru jej kawałki. Grzyby mun zalej wrzątkiem, odłóż na kilka minut, poszatkuj i dodaj do zupy razem z sosem sojowym.
Osobno ugotuj makaron według zaleceń producenta oraz jajka na twardo. Przed podaniem ramenu z wołowiną nałóż do głębokich talerzy porcję japońskiego makaronu i połówki ugotowanych jajek. Zupę możesz podawać również z innymi dodatkami jak papryczka chilli, prasowane glony, posiekany szczypiorek lub smażone kawałki mięsa, w tym nie tylko wołowego. Świetnie w tej zupie komponuje się między innymi kurczak w 5 smakach – smażony i marynowany w typowo azjatyckich przyprawach.
Prosty przepis na zupę ramen to bardzo często propozycja przygotowania bulionu drobiowego, który nie wymaga tak długiego gotowania. Najprostszy ramen z kurczakiem przygotowuje się szybciej niż wersję gotowaną na mięsie wołowym.
Niezbędne składniki na ramen z kurczakiem:
Najpierw umyj mięso, zalej wodą w dużym garnku i zacznij gotować na małym ogniu. W międzyczasie obierz marchewkę, pietruszkę, pora i selera, po czym dodaj do mięsa. Do wywaru dodaj także obrany i pokrojony imbir, rozgnieciony lub poszatkowany czosnek oraz przyprawy – liść laurowy, sól i pieprz. Już na początku gotowania bulionu zalej gorącą wodą grzyby shitake, żeby po godzinie pokroić je na niewielkie kawałki i również dodać do gotowanego w wodzie mięsa.
Wywar powinien gotować się przez przynajmniej 2, a najlepiej 3 godziny, zanim lekko go przestudzisz i wyłowisz wszystkie składniki. Na tym etapie przecedź bulion przez sito i dodaj do niego sos sojowy oraz pastę miso. Mięso z kurczaka obierz z kości. Jak wykorzystać resztki z bulionu? Możesz dodać je z powrotem do garnka z zupą albo wyłożyć bezpośrednio na talerze.
Ugotuj makaron według zaleceń producenta i nałóż na głębokie talerze. Domowy ramen z kurczaka możesz podawać również z połówkami jaj ugotowanymi na twardo, kapustą (którą można ugotować wcześniej w bulionie), podsmażonym porem, ziarnami sezamu, czy grzybami.
Ramen z boczkiem to wersja japońskiej zupy gotowanej głównie na kościach wieprzowych, do których boczek dodawany jest już na talerzach. Pamiętaj, że boczek możesz dodać również do ramenu drobiowego lub wołowego. Dla urozmaicenia przepisów podajemy propozycję przygotowania zupy na bazie wywaru z mięsa wieprzowego.
Składniki potrzebne do przygotowania ramenu wieprzowego z boczkiem:
Kości wieprzowe umyj i pokrój na kawałki, następnie przełóż do garnka i zalej wodą. Obierz i pokrój marchew, pietruszkę oraz pora i dodaj do wywaru. Dodaj do niego również sól, pieprz i rozgnieciony czosnek. Całość gotuj na małym ogniu przez co najmniej 3, a najlepiej 5 godzin.
Podczas gdy bulion będzie się powoli gotował, Ty przygotuj boczek, który dodasz do gotowej zupy. Ponacinaj mięso, nasmaruj odrobiną soli, pieprzu i oleju. Boczek możesz zapiec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni, piekąc go w ten sposób przez około 2 godziny. Możesz również od razu pokroić mięso na plastry i usmażyć je na patelni.
Ugotuj jajka na twardo i makaron według zaleceń, które znajdziesz na opakowaniu. Cebulę dymkę pokrój i delikatnie podsmaż. Możesz również wyciągnąć pora z gotującego się bulionu, pokroić go i podsmażyć razem z cebulką, przygotowując go do podania na talerzach.
Po kilku godzinach gotowania na małym ogniu możesz wyłowić składniki z bulionu, przelać go przez sito i dodać do niego sos sojowy oraz pastę miso. W głębokich talerzach przygotuj porcje ugotowanego makaronu, połówki jajek i resztę przygotowanych wcześniej dodatków, w tym cebulkę i plastry pieczonego bądź smażonego boczku. Całość zalej gorącym bulionem i gotowe – domowy ramen z boczkiem i jajkiem z pewnością zachwyci całą Twoją rodzinę.