Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Zupy to klasyka polskiej kuchni, która według tradycji pojawia się przed daniem głównym. Ci, którzy za zupami nie przepadają, zarzucają im jedno – jako poprzedzenie mięsnego dania, same bywają niesycące. Domowe zupy mięsne zagęszczone kawałkami warzyw i przypraw potrafią być jednak nie tylko sycące, ale i proste w przygotowaniu. W ten sposób stają się one propozycją na pyszny, a zarazem szybki, czy wręcz awaryjny obiad.
Pyszne zupy domowe z kawałkami mięsa, na przykład drobno pokrojonego i podsmażonego boczku albo plasterków kiełbasy, to dania lubiane nie tylko przez dorosłych członków rodziny, ale także i najmłodszych. Dlaczego warto je jeść? Pod kątem dzieci jest to sposób na przemycenie do ich diety większej ilości warzyw. Nie jest tajemnicą, że kilkulatki stronią od sałatek czy jarzyn ogólnie, podczas gdy domowe zupy mięsne najczęściej przypadają im do gustu.
Ponieważ sycąca zupa z mięsem ma w sobie warzywa, przez różnorodność dostarcza ona wielu wartościowych składników odżywczych. Dodatkowo proste zupy mięsne świetnie rozgrzewają, dodają energii i stawiają na nogi, nawet podczas choroby.
Kolejny warty uwagi powód to kaloryczność domowych zup. Ze względu na naturalne dodatki zwykle nie zawierają one zbyt wielu kalorii. Nie bez powodu dobre zupy domowe tak często pojawiają się wśród dań polecanych na diecie.
Szybkie i proste przygotowanie zupy także jest ważne. Nie zawsze ma się dużo czasu na gotowanie, nie każdy ma także ogromne umiejętności kulinarne i pasję do tego zajęcia. Tymczasem sycąca zupa z mięsem wymaga jedynie długiego gotowania i kilku prostych składników.
Wszystkie przepisy na zupy domowe babcine w pewnym momencie wspominają o bulionie, którym zalewa się mięso. O czym dokładnie mowa? Bulionem może stać się zwykły rosół gotowany na mięsie drobiowym. Jeszcze więcej smaku potrawie nada jednak głęboki mięsny wywar. Jak go przygotować?
Przede wszystkim potrzebne jest mięso, a najlepiej kilka rodzajów. Najbardziej polecana jest wieprzowina z kością, w tym na przykład biodrówka oraz wędzonka taka jak żeberka. Przyda się także golonka, mięso z szynki, a nawet laska tłustej kiełbasy
Mięso zalewa się wodą w głębokim garnku. Do wody warto dołożyć podstawowe warzywa takie jak por, marchew, pietruszka, czy seler, które nadadzą odpowiedniego smaku bulionu. Całość doprawia się solą, liściem laurowym i zielem angielskim, po czym długo gotuje. Ostatecznie zupę doprawi się później. Ugotowany bulion warto przelać przez sito przed przygotowaniem zupy.
Co sprawia, że babcina grochówka z boczkiem i kiełbasą smakuje tak dobrze i wręcz niepowtarzalnie? Babcie mają swoje tajemnice, takie jak na przykład dodanie do zupy na etapie jej doprawiania dwóch do czterech łyżeczek koncentratu pomidorowego. Można by pomyśleć, że nadaje się on jedynie do zupy pomidorowej, a jednak potrafi wzbogacić aromat i mięsnych dań.
Gęste zupy mięsne babcie przygotowują zwykle na więcej niż tylko jednym rodzaju mięsa. Zamiast wybierać jeden, który naszym zdaniem sprawdzi się najlepiej, dobrze uzupełnić go o kilka innych rodzajów wzbogacających aromat dania. Wybierając mięso, warto zwracać przede wszystkim uwagę na jego jakość. Szczególnie polecamy mięsa od Hańderka, zawsze pełne aromatu, świeże i dostępne.
Kolejna cenna wskazówka to możliwość podsmażenia niektórych rodzajów mięsa przed dodaniem ich do zupy. Mowa na przykład o kawałkach boczku albo plasterkach kiełbasy dodawanych choćby do zupy z kapustą i ziemniakami czy grochówki.
Domowe zupy mięsne to pyszne i sycące dania, które mogą wydawać się czasochłonne, jednak w rzeczywistości ich przygotowanie można łatwo ograniczyć do minimum. Przepisy na zupy domowe babcine często proponują dodanie całej masy świeżych warzyw i rodzajów mięs. Awaryjnie można jednak w łatwy sposób stworzyć pyszną zupę nawet z użyciem mrożonych mieszanek warzyw i dowolnego mięsa mielonego.
Zupa z kulkami mięsnymi to przysmak nawet wśród dzieci. Do jej przygotowania niezbędne jest mięso mielone, z którego po lekkim doprawieniu uformuje się małe pulpeciki. Pulpety warto podsmażyć na złoty kolor, a następnie dodać do bulionu z mieszanką warzyw, przegotować i doprawić. Proste zupy mięsne można zagęszczać mąką albo kaszą.
Niezwykle szybka w przygotowaniu jest także zupa porowa z szynką i pieczarkami albo niezabielana zupa z ziemniakami, porem i plastrami smażonej kiełbasy.
Apetyt na dania takie jak zupa z pulpecikami mięsnymi przychodzi głównie podczas zimnych miesięcy roku, kiedy organizm potrzebuje rozgrzewających posiłków. Jakie rozgrzewające domowe zupy mięsne sprawdzą się wtedy najlepiej?
Dobrą i tradycyjną propozycją jest zupa gulaszowa na krojonych kawałkach szynki wieprzowej. Kawałki mięsa podsmaża się do ładnego koloru po wstępnym doprawieniu, po czym zalewa wodą lub bulionem i doprawia podobnie jak gęsty gulasz.
Inną zimową propozycją dobrej domowej zupy może być wywar drobiowy z kaszą i podsmażanymi pulpetami z mięsa indyczego. Mięso to słynie z niewielkiej ilości tłuszczu, przez co taka niezabielana zupa staje się daniem niskokalorycznym.
Czas na zbiór propozycji domowych zup z mięsnymi dodatkami, którymi można urozmaicić domowy jadłospis. Tradycyjną, a zarazem znaną wszystkim propozycją może być sycąca zupa z mięsem przypominająca gulasz, doprawiana wszystkimi rodzajami papryki. Świeże papryki czerwone skraja się do takiej zupy już na wczesnym etapie gotowania. Później doprawia się ją sproszkowaną słodką papryką, papryką pikantną, a nawet odrobinką chilli, po czym delikatnie zagęszcza mąką.
Zupa z kulkami mięsnymi z indyka z selerem, pietruszką i fasolką szparagową to kolejna pyszna, a prosta w przygotowaniu propozycja. Podsmażone pulpeciki lądują w garnku z warzywami, żeby po przegotowaniu i doprawieniu skończyć na talerzach. Do mięsnej zupy można dodać także pokrojone pieczarki, zarówno w wersji gulaszowej, jak i bardziej warzywnej.
Pomidorowa zupa z pulpecikami mięsnymi? Czemu nie! Do tradycyjnej pomidorowej warto dodać pomidory z puszki, które nieco ją zagęszczą, żeby dobrze uzupełnić sycący mięsny dodatek. Mięso świetnie sprawdzi się także jako uzupełnienie kapuśniaku, w tym zarówno z kwaśnej, jak i słodkiej kapusty.