Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Gołąbki to jedna z tradycyjnych polskich potraw, która, choć czasochłonna, jest ulubionym daniem bardzo wielu Polaków. To głównie babcie specjalizują się w przygotowaniu gołąbków. Jak one to robią, że mięsny farsz zawinięty w liść kapusty tak dobrze smakuje i na tak długo pozostaje w pamięci? Przepis nie jest trudny, choć wymaga cierpliwości. Najpierw trzeba przygotować mięsny farsz i sparzyć kapustę, później długo gotować zawinięte gołąbki i uzupełnić je o tradycyjny pomidorowy sos na bulionie.
Zwykle jeżeli zamierza się przygotować gołąbki z jednej dużej białej kapusty, do przygotowania farszu zaleca się wziąć od 700 g do 1 kg mięsa mielonego. Wśród mięs od Hańderka najbardziej polecana jest łopatka, szynka, albo karczek wieprzowy. Jakość i smak samego mięsa, ze względu na dużą ilość w farszu, będzie mieć ogromny wpływ na końcowy smak gołąbków. Mięso to najważniejszy składnik, dlatego nie warto ryzykować z jego jakością.
Jeszcze przed zajęciem się mięsem należy ugotować od 100 do 300 g ryżu. Nie może on być zbyt miękki, żeby nie rozpadł się w farszu. Jeżeli jednak nie ugotuje się go już na początku, ostatecznie może on wyróżniać się w farszu przez swoją twardość.
Ugotowany i wystudzony ryż należy przełożyć do mięsa mielonego. Następnie dodaje się 2 starte na tarce cebule, łyżeczkę soli i pół łyżki pieprzu. Farsz należy dokładnie wymieszać i uformować na kształt podłużnych kotletów, które następnie zawinie się w liście kapusty.
Kiedy farsz do gołąbków jest już gotowy, przychodzi czas na przygotowanie kapusty. Najpierw wycina się z niej twardy głąb i wkłada do garnka z gotującą się lekko posoloną wodą. Kapustę przegotowuje się przez około 20 minut, aż liście będą na tyle miękkie, aby można było zawinąć w nie przygotowany i uformowany farsz. Podczas gotowania przynajmniej raz warto przewrócić kapustę na drugą stronę, żeby się nie przypaliła, a jej liście miękły równomiernie.
Kiedy kapusta zmięknie, wyjmuje się ją z wody i delikatnie obiera z liści tak, żeby żadnego nie uszkodzić. Warto powycinać twarde zgrubienia z każdego liścia, ponieważ to one najczęściej odpowiadają za ich porwanie w momencie zwijania. W tak przygotowane liście zawija się wcześniej uformowany farsz. Najpierw boki liścia zakłada się do środka, później podobnie zawija się jego górną część i ciasno zwija w dół.
Niewykorzystane lub porwane liście kapusty należy wyłożyć na dno dużego i najlepiej szerokiego garnka. Następnie układa się na nich zawinięte gołąbki, a całość zalewa przygotowanym osobno bulionem, z którego powstanie sos pomidorowy. Po pełnych 60 minutach gotowania na małym ogniu bulion należy odlać, doprawić przecierem pomidorowym, solą, pieprzem, czosnkiem, oregano i tymiankiem, po czym z powrotem dodać do gołąbków w dużym garnku. Całość gotuje się jeszcze około 30 minut, po czym gołąbki są gotowe do podania.
Ponieważ gołąbki są daniem bogatym w pyszne składniki i idealnie komponującym się z ich smakiem sos, z powodzeniem mogą być podawane jako samodzielne danie bez żadnych dodatków. Dla delikatnego podkreślenia ich atrakcyjnego wyglądu i aromatu gołąbki można posypać świeżo posiekanym koperkiem, natką pietruszki, albo nawet uprażoną cebulką. Gołąbki często podaje się w towarzystwie świeżego pieczywa, które dobrze komponuje się ze smakiem ich pomidorowego sosu.
Gołąbki podawane jako danie obiadowe najczęściej serwowane są wraz z ziemniakami z wody. Warto pamiętać, że choć w tradycyjnym przepisie gołąbki podaje się zawsze z sosem pomidorowym, nie jest to jedyna możliwa opcja. Alternatywą jest na przykład sos pieczarkowy, który również świetnie smakuje w połączeniu z kapustą i mięsnym farszem.