Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Roladki schabowe to świetny pomysł na obiad i to zarówno codzienny, jak i niedzielny, czy nawet świąteczny. Chociaż mogłoby się wydawać, że przygotowanie roladek jest czasochłonne i trudne, w rzeczywistości jest to zadanie, z którym poradzą sobie nawet początkujący kucharze. Jednocześnie efekt jest nie tylko smaczny – pięknie podane roladki zachęcają swoim wyglądem i będą idealnym daniem do podania gościom. Oto prosty przepis na pyszne roladki, w których zawinięte w schab mogą być różne składniki, jak szynka, pieczarki, albo ser.
Jak przygotować schabowe roladki? Można to zrobić na dwa sposoby. Dowolność dotyczy przygotowania wypełnienia roladek. Jedni decydują się na zawinięcie w schabie całego plastra szynki czy żółtego sera. Inni wolą zetrzeć wszystkie składniki i stworzyć swego rodzaju farsz. Na tarce o dużych oczkach zetrzeć można i pieczarki, i ser, i szynkę. Pieczarki jeszcze przed zawinięciem roladek wymagają podsmażenia, a także doprawienia solą i pieprzem.
Kiedy składniki, które mają zostać zawinięte w roladach, są już gotowe, przychodzi czas na przygotowanie schabu. Polecane mięso to schab bez kości od Hańderka, produkt selekcjonowany pod kątem właściwej ilości tłuszczu i wstępnie przygotowany. Należy pokroić go na plastry, rozbić, po czym doprawić solą i pieprzem.
Na każdy plaster schabu wykłada się składniki do zawinięcia. Może to być cały plaster żółtego sera lub szynki, starte pieczarki, czy nawet wszystko razem. Ilość składników nie jest w żaden sposób ograniczona. Chcąc stworzyć szybki obiad, w schabie można zawinąć tylko jeden składnik jak plaster żółtego sera. Przygotowując roladki na przykład na święta, ich wypełnienie może być bogatsze. Zawinięte roladki spina się wykałaczkami, żeby podczas smażenia i pieczenia zachowały swój kształt.
Surowe roladki schabowe należy obtoczyć w jajku i bułce tartej, zupełnie tak samo, jak przy przygotowaniu panierowanych kotletów z tego rodzaju mięsa. Następnie roladki smaży się przez kilka minut na rozgrzanym oleju dla uzyskania odpowiedniej chrupkości panierki, a końcowo piecze przez godzinę w temperaturze 180 stopni Celsjusza dla właściwej miękkości mięsa.
Najczęściej dania mięsne takie jak schabowe roladki podaje się z ziemniakami i surówką. Tego rodzaju popularne i lubiane przez wszystkich dodatki świetnie sprawdzą się do rodzinnego obiadu. Chcąc przygotować coś bardziej nietypowego i ciekawie wyglądającego, na przykład na obiad świąteczny lub danie, na które zaprasza się gości, warto pomyśleć nad zestawieniem roladek z kluskami gnocchi, śląskimi, albo kopytkami. Do kopytek czy klusek śląskich potrzebny będzie sos pieczeniowy, którym dodatkowo można polać gotowe roladki dla jak najlepszego smaku i efektu.
Chociaż roladki schabowe to tradycyjne danie obiadowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeść je również ze świeżym pieczywem. Podane w ten sposób roladki mogą stać się świetnym daniem na kolację albo nawet śniadanie. Roladki warto uzupełnić wówczas o drobne i dobrze komponujące się z ich smakiem dodatki takie jak kiszonki, albo na przykład konserwowe ogórki. Taka kompozycja smaków sprawi, że nawet proste zestawienie roladki z pieczywem stanie się pysznym i treściwym posiłkiem idealnym niezależnie od pory dnia.