Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Karnawał to nie tylko pączki i faworki. Na noworoczną imprezę poza słodkimi przekąskami warto przygotować również te wytrawne, mięsne. Jakie modne dania na bazie mięsa sprawdzą się w karnawale? Sprawdź, co poleca Hańderek.
Karnawałowe imprezy rządzą się swoimi prawami. Gorące, sycące i trudniejsze w przygotowaniu dania coraz częściej zastępujemy łatwiejszymi w przygotowaniu przystawkami. Ich zaletą jest to, że mięsne przekąski można jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło. Jeśli chcemy, możemy podać je na stół w formie zimnej płyty. Jeśli jednak mamy chęć, możemy podawać je na osobnych talerzach jako ciepłą przystawkę serwowaną w określonym momencie karnawałowej imprezy. To duże ułatwienie. Które modne dania na karnawał warto podać, jeśli chcemy, aby impreza była udana?
Ciasto francuskie można przygotować samodzielnie od podstaw, ale szybciej zrobimy paluszki, gdy wybierzemy to gotowe. Na rozwałkowanym płacie ciasta rozsmarowujemy przygotowane wcześniej pesto (wystarczy zblendować razem surowy szpinak, czosnek, oliwę i słonecznik, a na koniec doprawić solą i pieprzem). Następnie układamy plastry boczku tak, aby pokryły całość. Ciasto kroimy najpierw na pół, a potem na paski szerokości mniej więcej 3-4 cm. Każdy pasek ciasta i boczku skręcamy wokół własnej osi, układamy na blaszce i pieczemy przez 15 minut w 180 stopniach do zarumienienia.
Kabanosy można podać na stół bez specjalnego przygotowania, ale możemy przygotować je też w tempurze, czyli smażone w cienkim, chrupiącym cieście. Wystarczy wymieszać mąkę kukurydzianą z jajkiem i mlekiem, dodać proszek do pieczenia i doprawić, a następnie moczyć kawałki kabanosa w cieście i smażyć na głębokim oleju do zarumienienia.
To jedno z najłatwiejszych w przygotowaniu dań na karnawał. Taką przystawkę przygotujemy w zaledwie kilka minut. Najpierw smarujemy placki tortilli białym serkiem kanapkowym bez dodatków. Na to układamy plasterki dobrej jakości salami, a także posiekane w drobne paski suszone pomidory z oleju. Wykładamy rukolę i całość zwijamy w ciasną roladę, którą następnie kroimy w plasterki. Roladki możemy przebić wykałaczkami, aby łatwiej było je wziąć do ręki i żeby się nie rozwijały.
Składniki:
Tartaletki najszybciej przygotujemy na gotowych, kruchych spodach do babeczek, choć można pokusić się o przygotowanie własnego ciasta półkruchego i upieczenie ich w domu. Na gotowe spody wylewamy masę przygotowaną z jajek, jogurtu, śmietany i przypraw. Do każdej babeczki wkładamy łyżeczkę groszku i porcję porwanej na kawałki szynki w plasterkach. Tartaletki zapiekamy przez 15 minut w nagrzanym do 180 stopni piekarniku.
Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek siekamy i wraz z koncentratem oraz przyprawami smażymy na oleju. Dodajemy zmielone mięso i smażymy dalej, mieszając. Przesmażone mięso łączymy z fasolą, kukurydzą i pokrojoną w drobną kostkę papryką. Zalewamy niewielką ilością wody, przykrywamy i dusimy aż do zmięknięcia. Po odparowaniu wody i przestudzeniu każdy placek tortilli smarujemy mięsnym farszem, posypujemy startym na tarce serem i przykrywamy drugim plackiem. Smażymy na małym ogniu około 2 minut do zarumieniania się (możemy przycisnąć np. drugą patelnią, aby całość się skleiła) i powtarzamy to samo z drugiej strony. Quesadille kroimy na trójkąty.
Każda mięsna przystawka wymaga sosu lub dipu. W karnawale warto postawić np. na sos jogurtowy z nutą czosnku lub ziołami (bazylią/miętą), delikatny i ciągnący się sos serowy czy klasyk kuchni prowansalskiej: sos aioli.
Jednak impreza karnawałowa to nie tylko przekąski, ale też alkohol. Co najlepiej pasuje do mięsnych przystawek? Oczywiście wino! Najlepiej wino czerwone, które perfekcyjnie łączy się z typowo słonymi i lekko pikantnymi przekąskami.
Jeśli chcemy przełamać wyrazistość przystawek i uczcić karnawałową zabawę toastem, możemy wybrać też białe wino musujące, prosecco czy szampana.