Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Zupa wigilijna to danie, od którego zaczynamy świąteczną kolację. Tradycje jednak różnią się w zależności od regionu czy nawet rodziny – dlatego w polskich domach na wigilijnej kolacji spotkać można zupę grzybową, rybną, żur, a nawet wersje zup na słodko: migdałową oraz zupę z suszu owocowego. Jednak niekwestionowanym królem Wigilii jest barszcz czerwony – najbardziej popularna wigilijna zupa, bez której wielu ludzi po prostu nie wyobraża sobie Świąt. Jak przygotować pyszny barszcz i z czym go podać? Zobacz nasze propozycje na dodatki do barszczu.
Barszcz czerwony to obowiązkowa pozycja w wigilijnym menu. Sposobów na ugotowanie barszczu jest wiele. Możemy przyrządzić barszcz na zakwasie lub bez zakwasu, na mięsnym wywarze bądź na samych warzywach. Przyjmuje się jednak, że podstawą tradycyjnego wigilijnego barszczu są warzywa. Zakwas z kolei jest mile widzianym składnikiem, który podkręca smak i kolor tej czerwonej zupy. Jedno jest pewne – dobry barszcz powinien mieć mocno czerwony kolor, być klarowny i intensywny w smaku. Jak taki przygotować?
Potrzebujesz: 1,5 l bulionu warzywnego, 1 kg buraków, włoszczyzny (marchewkę, małą pietruszkę i kawałek pora), pół szklanki wody z moczonych suszonych grzybów (potrzebujesz do tego ok. 20 g grzybów), szklankę zakwasu buraczanego i przypraw: soli, pieprzu, ziela angielskiego, liści laurowych i odrobiny cukru.
Do garnka wlej bulion oraz dodaj obrane, pokrojone warzywa i przyprawy: ziele angielskie, pieprz ziarnisty i liść laurowy. Gotuj całość przez ok. 1,5 h. Po tym czasie usuń z barszczu warzywa i przecedź wywar przez sitko. Następnie dodaj zakwas oraz wodę z moczenia grzybów i przypraw solą, pieprzem i cukrem do smaku.
W gotowaniu barszczu najistotniejsza jest cierpliwość – wywar potrzebuje czasu, aby nabrać intensywnego smaku i koloru. Ważne, aby dodać odpowiednio dużo buraków – zbyt mała ilość tych warzyw sprawi, że zupa będzie mdła. Pamiętaj również, żeby po ugotowaniu barszczu nie zagotowywać go ponownie. Na talerzu barszcz możesz przyprawić majerankiem.
Żadna zupa nie doczekała się tylu możliwych dodatków, co barszcz czerwony. Z czym najczęściej serwujemy tę świąteczną zupę? Najpopularniejsze są tradycyjne faszerowane uszka, choć palmę pierwszeństwa próbują odebrać im klasyczne naleśnikowe krokiety z mięsnym lub warzywnym nadzieniem – wtedy barszcz podawany jest w formie wywaru do picia z filiżanek.
Jakie jeszcze dodatki do barszczu spotkamy w polskich domach? Możliwości jest naprawdę wiele. Paszteciki drożdżowe, pierożki z ciasta francuskiego, drożdżowy kulebiak, paszteciki z kruchego ciasta, drożdżowe paluchy lub ślimaczki, kołduny, czerwona lub biała fasola, grzanki, groszek ptysiowy, a nawet kiszona kapusta czy puree ziemniaczane – to, co wybierzemy, zależy od regionalnej tradycji, inwencji oraz upodobań naszych najbliższych.
Najczęściej serwowanym dodatkiem do wigilijnej zupy są uszka – to małe pierożki zwinięte w taki sposób, że przypominają kształt ucha. Co znajdziemy w ich środku? Najczęstszym farszem są suszone grzyby lub grzyby z dodatkiem kiszonej kapusty. Nie mniej lubianym nadzieniem jest jednak mięso – samo lub z dodatkiem pieczarek. Te ostatnie opcje sprawdzą się w szczególności w domu, w którym do świątecznego stołu usiądą dzieci – leśne grzyby nie są bowiem wskazane w ich przypadku. Dla maluchów sprawdzi się nadzienie do uszek w postaci delikatnego drobiowego mięsa, np. z indyka.
Farsz mięsno-pieczarkowy jest prosty w wykonaniu. Pokrój drobno pieczarki i podsmaż je na maśle, aż woda całkiem wyparuje. Do ostygniętych pieczarek dodaj ugotowane do miękkości i zmielone udko z kurczaka. Możesz wykorzystać do tego również mięso z rosołu. Przypraw całość solą i pieprzem. Jak zrobić uszka do barszczu od podstaw? Przeczytaj inny nasz artykuł: Domowe uszka z grzybami do czerwonego barszczu na Wigilię – jak zrobić najlepsze uszka wigilijne?
Dodatki do barszczu z ciasta francuskiego są proste i wygodne do zrobienia, a dodatkowo wyglądają efektownie i przygotowuje się je błyskawicznie. Wszystko za sprawą ciasta francuskiego, które można kupić gotowe w sklepach. Z jego pomocą szybko wyczarujesz delikatnie chrupiący dodatek, który doskonale uzupełni twój barszcz.
Wypróbuj prosty przepis na pierożki z ciasta francuskiego z mięsem mielonym z dodatkiem pieczarek. Tutaj również wykorzystasz mięso z rosołu – potrzebujesz ok. 30 dag zmielonego mięsa oraz: 40 dag pieczarek, 2 arkusze ciasta francuskiego, cebulę i jajko.
Pokrój drobno pieczarki, a następnie podsmaż je na maśle. Kiedy woda odparuje, dodaj cebulę oraz mielone mięso. Podsmażaj chwilę, a potem dopraw solą i pieprzem. Rozwałkuj ciasto oraz powycinaj z niego prostokąty – nakładaj na nie farsz, a następnie każdy kawałek ciasta złóż i zabezpiecz jego boki, przyciskając je widelcem. Złożone pierożki posmaruj jajkiem i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 20 minut.
Drożdżowe paszteciki do barszczu wypełnione kapustą i pieczarkami to robiąca wrażenie na gościach alternatywa dla uszek czy krokietów. Te miękkie i ciepłe bułeczki wspaniale komponują się czerwonym barszczem, ale nie tylko z nim – twoja rodzina ze smakiem zje je również jako przystawkę do świątecznego obiadu lub jako dodatek do sałatek.
Jak przygotować farsz do pasztecików? Ugotuj kapustę kiszoną i dodaj do niej drobno pokrojone i podsmażone na maśle razem z cebulą pieczarki. Farsz dopraw solą i pieprzem. Do ciasta drożdżowego potrzebujesz: pół kg mąki, 20 dag masła, 2 jajek, 50 gram drożdży, 6 łyżek mleka, łyżki cukru i odrobiny soli. Rozrób drożdże z cukrem i ciepłym, ale nie gorącym, mlekiem, dodaj mąkę, jajka, roztopione masło i sól – wyrób ciasto i pozostaw do wyrośnięcia. Tak przygotowane ciasto drożdżowe rozwałkuj na grubość ok. 0,5 cm oraz powycinaj z niego trójkąty. Na środek każdego trójkąta nakładaj odpowiednią ilość farszu – zawiń ciasto, posmaruj jajkiem i piecz przez ok. 20 minut w piekarniku nastawionym na 200 stopni.
Jeśli ciasto drożdżowe jest dla ciebie zbyt czasochłonne, przygotuj paszteciki z ciasta francuskiego z mięsem lub kapustą i pieczarkami lub sakiewki z ciasta francuskiego z mięsem mielonym.
Kulebiak to kolejna propozycja dodatku do barszczu przygotowana z ciasta drożdżowego. Nic dziwnego, że jest tak popularny – dobrze przygotowane ciasto drożdżowe jest przepyszne, sycące, a na dodatek wyroby z niego można zamrozić, co oszczędza czas w dniu wigilijnej kolacji. Zamiast przygotowywać małe paszteciki, możesz upiec jeden duży drożdżowy kulebiak. Aby urozmaicić smak farszu z mięsa mielonego, dodaj do niego podsmażone lub ugotowane warzywa takie jak marchewka, cebula, kalafior czy brokuły.
Drożdżowymi ślimakami z soczewicą i boczniakami zachwycą się zwłaszcza wegetarianie oraz te osoby, które również w Święta zwracają uwagę na zdrową dietę. Soczewica jest wartościowym źródłem białka, a boczniaki mają niski indeks glikemiczny i są pełne substancji odżywczych.
Przygotowuje się je w podobny sposób, co paszteciki drożdżowe, jednak po rozwałkowaniu ciasta farsz należy położyć na całą jego powierzchnię, zwinąć je w rulon jak naleśnik, a następnie pokroić na wąskie kawałki. Farsz przygotuj podobnie jak pieczarkowy. Podsmaż na maśle pokrojone boczniaki razem z cebulą, dodaj ugotowaną soczewicę – najlepiej sprawdzi się czerwona – wymieszaj wszystko i dopraw solą i pieprzem. Ten dodatek do barszczu możesz przygotować również w wersji niewegetariańskiej w postaci drożdżowych ślimaków z mięsem mielonym.