Pieczone pierogi z mięsnym farszem – przepis na nietypową odsłonę tradycyjnego dania

Pieczone pierogi z mięsnym farszem – przepis na nietypową odsłonę tradycyjnego dania

Pierogi to jedno z tradycyjnych i rozpoznawanych na świecie dań polskich, które można przygotować dosłownie na masę różnych sposobów. Farsz może być słony, przygotowany z mięsa, grzybów, czy twarogu z ziemniakami, albo kapusty. Może być także słodki, na przykład z owocami, słodzonym twarogiem, czy nawet czekoladą. W tym przepisie pierogi tworzy się w całkowicie nietypowej wersji – zamiast gotować w osolonej wodzie, należy upiec je w piekarniku. Pieczone pierogi z ciasta drożdżowego z mięsem świetnie sprawdzą się w formie codziennego obiadu, jak i nawet jako danie świąteczne.

 

Kategoria przepisów Obiad Wszystkie przepisy
Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 20 minut
Gotowe w 0 minut
Poziom trudności Średnie

Składniki

400 g mąki pszennej;
20 g świeżych drożdży;
100 ml mleka;
50 ml wody;
2 łyżki cukru;
4 łyżki oliwy lub oleju;
szczypta soli.

Sposób przygotowania

  1. Cebulę i czosnek należy drobno posiekać, po czym podsmażyć na rozgrzanym oleju.
  2. Kiedy cebula się zeszkli, na patelnię wrzuca się także mięso.
  3. Pod koniec smażenia należy je doprawić przyprawami i dodać przecier pomidorowy.
  4. Całość dokładnie wymieszać, zdjąć z ognia i lekko przestudzić, żeby podczas sklejania pierogów gorący farsz nie parzył w dłonie.

Dodatkowe wskazówki

Przepis na ciasto drożdżowe do pieczonych pierogów

Główna różnica między tradycyjnymi a pieczonymi pierogami to sposób przygotowania ciasta. Ciasto na pierogi, które gotuje się przez kilka minut w osolonej i wrzącej wodzie tworzy się z podstawowych składników jak mąka, woda, olej i sól. W przypadku pierogów pieczonych należy przygotować ciasto drożdżowe ze składników podanych wyżej.

Jak przygotować i z czym podawać pieczone pierogi?

Kiedy i ciasto, i farsz są już gotowe, czas na rozwałkowanie ciasta na grubość około 0,5 cm. Szklanką lub dużym kubkiem wycina się koła, a na środek każdego nakłada niewielką łyżkę farszu. Warto uważać, żeby farsz nie dostał się między brzegi okrągłego kawałka ciasta, ponieważ może utrudniać jego sklejenie. Drożdżowe pierogi klei się tak samo, jak tradycyjne – skleja boki palcami, tworząc charakterystyczny wzór falbanki na brzegu.

Sklejone pierogi z farszem należy ułożyć w formie wyłożonej papierem do pieczenia. Z zewnątrz można posmarować je roztrzepanym jajkiem dla uzyskania ładnego koloru, a także posypać startą mozzarellą dla dodatkowych walorów smakowych.

Drożdżowe pierogi piecze się w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 20 do 25 minut. Gotowe można podawać okraszone podsmażoną cebulką, z dodatkiem pikantnego sosu, jako przekąska do barszczu czerwonego lub warzywnej sałatki.