Pasztet pieczony z dodatkiem warzyw
Pasztet wieprzowy, pieczony z dodatkiem warzyw: marchewka, pietruszka, seler
Zgodzicie się, że pasztet z natury nie brzmi zbyt dumnie? Kryje jednak w sobie coś polskiego, takiego „naszego”. A dobry pasztet potrafią zrobić tylko najlepsze gospodynie. No i my…
Choć cenimy naszych drogich wegetarian, najlepiej znamy się na mięsach. I rozumiemy, że zrównoważona dieta, powinna zawierać zarówno warzywa, jak i produkty odzwierzęce. Nasz pasztet jest równie pojemny, jak nasze serca – pomieści marchewkę, pietruszkę czy seler, ale też wyborną wieprzowinę.
Najdroższy pasztet świata
Chociaż w wydaniu Hańderka pasztet zawsze oznacza mięsne przetwory spożywane na zimno, to danie to bywa podawane także na gorąco. Najbardziej znanym i najdroższym pasztetem serwowanym na gorąco jest foie gras – pasztet z gęsich i kaczych wątróbek. Ze względów humanitarnych, część krajów zakazała jednak hodowli ptactwa na wątróbki. Obecnie około 90% podrobów na tę przystawkę pochodzi z Francji.
Polskie odpowiedniki francuskich rarytasów
Niemniej w polskiej kulturze na stałe zagościły dania, które częściowo przypominają francuski ideał. Jednym z najbardziej znanych są klopsy i pieczenie rzymskie. Z kolei odpowiednikiem pâté en croûte, czyli masy mięsnej zapiekanej w cieście, są słynne paszteciki, tak chętnie spożywane wraz z czystym barszczem czerwonym.
Jakie mięso na pasztet – surowe czy gotowane?
Polskie przepisy na pasztet zazwyczaj zalecają w pierwszej kolejności ugotować mięso, a w drugiej zmielić. Można się jednak natknąć na takie, które odwracają kolejność. Często zawierają one sporo masła lub innego stałego tłuszczu, w miejsce jajek, oraz proponują gotowanie pasztetu, zamiast jego pieczenia. W ten sposób przygotowuje się rozmaite terriny mięsne.
Przepis na pasztet wieprzowy z warzywami
Aby zrobić pasztet z warzywami, potrzebujecie dwóch rodzajów mięsa – łopatkę wieprzową i wątrobę. Po odbiór oczywiście zapraszamy do naszych sklepów firmowych.
Powiązane: Zapiekanka z makaronu, warzyw i szynki Szaszłyki z piekarnika – mięsna uczta w towarzystwie warzyw Karczek pieczony w żytnim cieście Domowy przepis na pasztet z konfiturą z czerwonej cebuli Świąteczny pasztet domowy według tradycyjnej receptury Pieczony karczek w domowej marynacie z musztardy, cydru i miodu z wędzoną papryką
Składniki
Sposób przygotowania
- Mięso oczyszczamy z chrząstek i ścięgien i kroimy na grube kawałki. Szybko obsmażamy i dusimy w małej ilości wody (takiej, jakiej potrzeba do przykrycia mięsa).
- Po 20 minutach dorzucamy warzywa i gotujemy do miękkości.
- Wątróbkę oczyszczamy i kroimy w grubą kostkę, obsmażamy wraz z cebulą, ale tak, aby pozostała różowa w środku.
- Wątróbkę i mięso studzimy, wywaru nie wylewamy.
- Bułki moczymy w wywarze, a następnie wszystko trzykrotnie mielimy za pomocą maszynki do mielenia mięsa, na końcu dorzucając do zmielenia rozmoknięte pieczywo.
- Do powstałej masy dodajemy jajka, pozostały po moczeniu chleba wywar, przyprawy, sól i pieprz do smaku.
- Masę wyrabiamy ręcznie lub z pomocą robota, do uzyskania jednolitej, kleistej konsystencji.
- Przekładamy do formy i spuszczamy ją kilkukrotnie z wysokości, w celu pozbycia się pęcherzyków powietrza.
- Pasztet pieczemy w foremkach w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 1 godzinę.
Dodatkowe wskazówki
Szef kuchni radzi…
Pieczony pasztet pieczony wg powyższego przepisu będzie miał chrupiącą skórkę. Jeśli zamierzamy go dłużej przechowywać lub wolimy wersję smarowaną na chleb, możemy go wyłożyć do słoików i pasteryzować, gotując również około 50 min.