Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Kuchnia Mazowsza jest ogromnie zróżnicowana. Z jednej strony na stałe wpisały się w nią tradycyjne polskie dania regionalne pełne aromatycznych mięs czy gęstych i sycących zup. Z drugiej natomiast mazowieckie przysmaki zostały ukształtowane także przez wpływy z zewnątrz. Nie sposób się przed nimi uchronić w miastach takich jak Warszawa, gdzie ludzie zainteresowani są nie tylko tradycjami polskimi, ale i kuchniami świata. Tu na talerzach mieszają się dawne przepisy z nowoczesnymi smakami, a efekty są zdecydowanie warte spróbowania.
Przez sam fakt, że to właśnie na Mazowszu znajduje się stolica polski, na regionalną kuchnię działają różne wpływy. Stolica jest miejscem przyjazdu wielu obcokrajowców, miastem, w którym otwiera się cała masa lokali gastronomicznych, zamieszkiwanym przez ludność różnego pochodzenia. To dlatego kuchnia Mazowsza nigdy nie będzie w zupełności wolna od wpływów z zewnątrz.
Z drugiej strony patrząc na region związany ze stolicą Polski, wielu życzyłoby sobie, aby godnie reprezentował on polską kulturę również pod kątem kuchni. Dania regionalne Mazowsza w rzeczywistości w dużej mierze wpisują się w kuchnię staropolską. Widać to choćby w kurpiowskich smakach, wyraźnych, a czasem nawet pikantnych, sycących daniach mięsnych, faszerowanym drobiu, czy gęstych zupach.
Tradycyjne dania na Mazowszu to bardzo różnorodne potrawy, przez co trudno opisać ich wspólną cechę czy jeden sposób, w który wyróżniają się na tle innych tradycyjnych posiłków. Z całą pewnością jednak kuchnia Mazowsza wyróżnia się pysznym aromatycznym mięsem przyrządzanym na wiele sposobów. Może to być dziczyzna, mięso z królika, czy kaczki. Tradycyjne warszawskie potrawy i przekąski to także pyszne kiełbasy, golonka, zapiekany boczek i kruche mięsne rolady.
Smak mięsa zależy od jego jakości i świeżości, dlatego nigdy nie warto na tym oszczędzać. Skąd brać aromatyczne mięso idealne na polskie dania regionalne? Najlepiej od Hańderka. W ofercie dostępne są zarówno mięsa surowe, jak i gotowe wyroby, w tym szynki czy pasztety, a nawet produkty garmażeryjne.
Jakie polskie dania mięsne i jarskie szczególnie przywodzą na myśl kulinarne tradycje Mazowsza? Nie sposób nie wymienić wśród nich potraw często uznawanych za kuchenne hity PRL-u, jak na przykład babka lub kiszka ziemniaczana. W obu daniach zapieka się ziemniaki z dodatkiem mięsa i przypraw, tworząc danie proste, szybkie w przygotowaniu, a smakiem wyraźnie zapisujące się w pamięci.
Kuchnia Mazowsza i Kurpiów to w dużej mierze dania staropolskie, jak staropolski bigos albo gęste sosy grzybowe podawane do ziemniaków i mięs. Poza mięsem, w które wprost obfituje kuchnia mazowiecka, potrawy rybne także znajdują regionalne uznanie. Mowa między innymi o szczupaku w maśle, który na samą myśl potrafi pobudzić kubki smakowe.
Kuchnia Mazowsza pełna jest pysznych zup. Mowa między innymi o krupniku z kaszą jaglaną, staropolskim rosole, tradycyjnej zupie grzybowej, czy żurku, który podobnie jak grzybowa, często pojawia się na polskich stołach podczas świąt.
Czy mięsne dania główne mogą być serwowane w formie zup? Oczywiście, jeśli tylko zupy te są odpowiednio gęste i sycące, tak jak na przykład kapuśniak pełny warzyw i mięsa, jak to przewidziała kuchnia warszawska. Przepisy pozwalają nawet na pewną dowolność w doborze składników – ważne, żeby wywar był ich pełen i były one gotowane do miękkości, by wypuściły do wywaru pełnię aromatów.
Typowo regionalne dania mięsne, jakie może zaoferować kuchnia Mazowsza, to między innymi faszerowana i pieczona kaczka, czasem z dodatkiem ziemniaków czy nawet jabłek. Zjeść tu można również faszerowanego królika albo gulasz przygotowywany z dziczyzny. Regionalna kuchnia staropolska to także przepiórki czy bażanty, będące dużą atrakcją dla tych, którzy dotychczas nie mieli okazji spróbować tych mięs.
Mięsne dania główne to nie wszystko – po obiedzie czas na deser! I na tym polu kuchnia Mazowsza ma sporo do zaoferowania. Mazowieckie przysmaki to między innymi znane w całej Polsce jagodzianki, idealnie nadające się na śniadanie i często wybierane przez dzieci. Jako szybka przekąska świetnie sprawdzają się również ciasteczka nazywane amoniaczkami, najlepiej przekładane masą krówkową.
Jakie ciasto z okolic Mazowsza warte jest spróbowania albo nawet położenia na świątecznym stole? Z całą pewnością mazowiecka szarlotka. W tradycyjnym przepisie jabłka ściera się, tworząc z nich gęsty i słodki mus. Odpowiednio doprawiony, wprost idealnie komponuje się z warstwą ciasta.
Wśród popularnych słodyczy kuchni mazowieckiej wymienić można także małe pieczone rogaliki z nadzieniem z owocowego dżemu, albo ciasto nazywane wuzetką. Wśród dzieci natomiast, dużą popularnością w tym regionie cieszy się przysmak nazywany pańską skórką. Przygotowywany jest z cukru, gumy arabskiej i białek.