Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Święta Bożego Narodzenia to nie tylko kolędy, rozświetlona choinka i czas z bliskimi, ale również bogate tradycje kulinarne i stoły zastawione wszelkiego rodzaju daniami czy przekąskami. Okoliczności sprzyjają przygotowaniu jedzenia wręcz w nadmiarze, przez co resztki ze świąt łatwo mogą się zmarnować. Jak tego uniknąć? Najlepiej wybierając przepisy zero waste, dzięki którym w prosty sposób pozbędziesz się pozostałości, przygotowując smaczne potrawy dla całej rodziny!
Bogate świąteczne menu, w którym pojawia się cała masa różnych potraw i przekąsek, może sprzyjać marnowaniu jedzenia. Trudno ocenić potrzebne ilości tak dokładnie, by przygotować idealnie odmierzone porcje, co z resztą mogłoby zostać uznane za dość nieeleganckie. Dodatkowe porcje są potrzebne, podobnie jak zapasy niektórych składników spożywczych, które trudno będzie dokupić w dniu świątecznym. Tylko co zrobić, kiedy resztki ze świąt zalegają w lodówce, a nie są już potrzebne? Nie wyrzucaj nadmiaru jedzenia ani nie czekaj, aż upływ czasu Cię do tego zmusi. Rozwiązaniem jest kuchnia zero waste – przepisy, w których wykorzystasz pozostałe składniki, przygotowując z nich kolejne smaczne potrawy.
Co zrobić z resztek wędlin Hańderka bądź warzyw? Może wykorzystasz przepis na zupę krem, a może lepszym wyborem będzie kanapkowa pasta zero waste idealna na śniadanie albo kolację? W tym roku proponujemy nie tylko nowoczesne dania wigilijne, ale także przepisy na potrawy, które wykonasz z pozostałych resztek produktów. Wybierz ten, który najbardziej przypadnie Ci do gustu!
Frittata to prosta i szybka w przygotowaniu potrawa idealna na przykład na ciepłe śniadanie. Jest to świetny przykład tego, co można zrobić z resztek warzyw przy odrobinie kreatywności. Co ważne, do frittaty możesz użyć właściwie dowolnych warzyw. Dobrze sprawdzi się cebula, czosnek, seler, szpinak, papryka, cukinia, pomidory, a nawet ziemniaki. Możesz dodać również inne składniki takie jak pieczarki albo szynka, które pokroisz i przygotujesz razem z warzywami.
Jak przygotować frittatę? To niezwykle proste. Pokrój wszystkie warzywa w drobną kostkę i przesmaż na patelni przez kilka, maksymalnie kilkanaście minut, żeby zmiękły. Osobno roztrzep jajka (zwykle 3 sztuki na jedną porcję), dopraw solą i pieprzem, a następnie wlej na patelnię, zalewając warzywa i tworząc swego rodzaju omlet. Z wierzchu możesz posypać frittatę startym serem, który rozpuści się jeszcze na patelni.
Świąteczne tradycje nakazują, by na stole pojawiło się pieczone mięso takie jak na przykład klasyczny schab albo polędwica. Nasze przepisy zero waste pomagają wykorzystać również resztki właśnie takich mięs, które wystarczy pokroić na drobną kostkę i dodać do sałatki. Mogą to być właściwie dowolne mięsa pieczone bądź smażone, co więcej w jednej sałatce możesz wykorzystać kilka z nich.
Istnieje bardzo wiele przepisów na sałatki, w których możesz wykorzystać resztki mięs i warzyw. W najprostszej wersji wystarczy, jeśli połączysz miks sałat lub sałatę lodową z kawałkami mięsa, pokrojonym pomidorem i odrobiną oliwy. Alternatywnymi dodatkami, które dodadzą smaku Twojej sałatce, jest ser feta albo sezam, który możesz uprzednio uprażyć na patelni z niewielką ilością sosu sojowego.
Co zrobić z resztek warzyw, które zalegają w lodówce? Najlepiej pyszną zupę krem, po którą chętnie sięgną nawet najmłodsi członkowie rodziny. Do jej przygotowania potrzebujesz bulionu oraz warzyw, przynajmniej około 150 g. Odpowiednie będą takie warzywa jak na przykład marchew, pietruszka, seler, buraki czy ziemniaki.
Przygotowanie zupy krem z warzyw zgodnie z przepisem zero waste jest banalnie proste. Wystarczy przegotować je w bulionie przez około 20 minut, upewnić się, że wszystkie są miękkie, całość doprawić podstawową mieszanką przypraw, a na końcu zblendować warzywa do uzyskania jednolitej konsystencji kremu. Jeśli lubisz zabielane zupy, na koniec możesz też dodać odrobinę śmietany lub serwować ją już na talerzach.
Smarowidło z resztek to rodzaj warzywnej pasty, którą możesz przygotować zarówno z warzyw zalegających w lodówce, wcześniej pieczonych lub gotowanych, jak i na przykład wyciągniętych z zupy, już odpowiednio miękkich. To, jakich dokładnie warzyw użyjesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Klasyczny zestaw to marchew, pietruszka i seler.
Warzywa muszą być miękkie i obrane. Zblenduj je z dodatkiem jednej łyżki oleju i dowolnymi orzechami bądź pestkami. Dobrym dodatkiem będą między innymi ziarna sezamu, nerkowce, pestki dyni lub orzechy włoskie. Wszystko blenduj razem z łyżeczką musztardy do uzyskania gładkiej pasty.
Możesz od razu doprawić ją solą, pieprzem, a nawet chilli lub posypać przyprawami albo posiekaną natką pietruszki czy szczypiorkiem dopiero na kanapkach.
Chcesz wykorzystać zarówno resztki warzyw jak i wędlin? Przygotuj więc omlet – propozycję na ciepłe śniadanie, kolację czy podwieczorek z niemalże dowolnych warzyw takich jak papryka, cebula czy pomidor, a także i mięs, w tym zarówno szynek wieprzowych, jak i delikatnych wędlin drobiowych z indyka bądź kurczaka.
Przygotowanie omletu zacznij od rozpuszczenia na patelni odrobiny masła i przesmażenia wszystkich pokrojonych na kawałki warzyw wraz z wędliną. Zdejmij je z patelni, kiedy będą miękkie i lekko zarumienione, po czym przestudź. W tym czasie zajmij się jajkami – oddziel żółtka, a białka ubij do uzyskania sztywnej piany. Następnie dopraw białka solą, dodaj do nich żółtka i przysmażone wcześniej warzywa z wędliną. Wymieszaj delikatnie, żeby białka nie straciły całej swojej objętości i od razu przełóż na rozgrzaną patelnię. Teraz wystarczy krótko przesmażyć omlet z obu stron i gotowe – podawaj go na ciepło z pieczywem bądź sosami.