Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Pierogi to jedno z tradycyjnych świątecznych dań. Praktycznie na każdym stole wigilijnym pojawiają się pierogi z kapustą i grzybami, a w następne dni świąteczne chętnie jada się także te z farszem mięsnym. Warto wiedzieć, że możliwości jest znacznie więcej. Szczególnie na święta warto zaskoczyć swoich bliskich i przygotować pierogi nadziewane na przykład mięsem mielonym przyrządzonym według afrykańskiego przepisu albo dwoma rodzajami kasz z kapustą i wędzonym boczkiem. Oto aż 7 pomysłów na farsz do pierogów na wigilię i święta zainspirowanych kuchnią z różnych rejonów świata.
Empanadas to danie popularne w Meksyku i Ameryce Północnej, które śmiało nazwać można odpowiednikiem polskich pierogów. Przyrządza się je jednak nieco inaczej, a główną różnicą jest fakt, że empanadas najczęściej są smażone lub pieczone. Cała meksykańska kuchnia słynie z pikantnych przypraw, co ma swoje odzwierciedlenie i tutaj – meksykańskie pierogi najczęściej przygotowuje się z pikantną wołowiną doprawianą chilli.
Przygotowanie empanadas przypomina przepis na klasyczny farsz na pierogi z mięsem mielonym. Mięso doprawia się kminkiem, papryką, oregano, solą, pieprzem i chilli, po czym dokładnie miesza, żeby równomiernie rozprowadzić przyprawy. Na patelni należy rozpuścić nieco masła, dusić na nim posiekaną cebulę, po czym dodać mięso, wymieszać i dokładnie usmażyć.
Empanadas można także przygotować z warzywami – jeśli nie doda się mięsa, będzie to odpowiedni farsz na pierogi wigilijne. Wówczas należy dusić na patelni pokrojoną cebulę, paprykę, marchewkę, cukinię, suszone pomidory, bazylię i pietruszkę do całkowitej miękkości.
Samosa to jedno z najpopularniejszych dań kuchni indyjskiej. Pierożki mają charakterystycznych trójkątny kształt i są zawijane w nieco inny rodzaj ciasta, które przypomina ciasto filo. Jak zrobić farsz na pierogi Samosa? Są dwie możliwości: można wykorzystać mielone mięso, najlepiej jagnięcinę, która na święta sprawdzi się także do przygotowania delikatnych mięsnych kołdunów, albo sięgnąć po warzywa.
Nowoczesne farsze na pierogi coraz częściej opierają się na umiejętnym połączeniu ze sobą smaku różnych warzyw. W przypadku pierogów Samosa powinny to być: cebula, imbir, kolendra, pokrojone w drobną kostkę ziemniaki, groszek oraz zielona papryczka chilli. Całość po wstępnym przesmażeniu cebuli i wymieszaniu wszystkich składników należy zalać niewielką ilością wody, dusić do miękkości, a następnie przyprawić solą i sokiem z cytryny. Dla dodatkowego efektu można przyrządzić farsz na pierogi z serem, dodając do warzyw nieco sera feta.
Farsz mięsny na pierogi Samosa to najczęściej mielona jagnięcina smażona z cebulą, czosnkiem i szafranem, dodatkowo przyprawiana chilli i przyprawą garam masala.
Farsz na pierogi wigilijne według tradycji nie powinien zawierać innego mięsa niż ryba, przez co afrykańska wersja może być dobrą propozycją na tę okazję. Te nietypowe pierogi przygotowuje się głównie właśnie z farszem rybnym, najlepiej z fileta z białej ryby. Filet zwykle najpierw się podsmaża, najlepiej na patelni grillowej, dzięki czemu łatwiej go rozdrobnić, choćby przy pomocy widelca. Rozdrobnioną rybę miesza się z innymi składnikami, jak podsmażona cebulka i czosnek, doprawia solą i pieprzem, po czym zawija w ciasto.
Farsz mięsny na pierogi Fataya również jest bardzo prosty w przygotowaniu. Zwykle wykorzystuje się do niego mieloną wołowinę. Mięso dusi się razem z cebulą, czosnkiem, kilkoma łyżkami przecieru pomidorowego, solą i pieprzem. Całość podlewa się odrobiną wody, która podczas gotowania wyparowuje, a farsz na pierogi z mięsem mielonym gęstnieje. Przygotowanie nie jest trudne ani szczególnie wymagające – najważniejsza jest za to jakość i smak samego mięsa. Skąd wziąć takie, które nada pierogom pełni aromatu? Najlepiej od Hańderka, który w swojej ofercie ma nie tylko mięsa surowe, ale i gotowe przetwory mięsne idealne na świąteczne okazje.
Kibiny, czyli tradycyjne litewskie pierogi, mogą być przygotowane właściwie z każdego rodzaju mięsa – może to być mielona polędwica, karczek, czy nawet baranina. Dobrze sprawdzi się również mięso drobiowe, w tym nie tylko kurczak, ale i indyk. Nada się zarówno rozdrobniony filet, jak i mielone mięso z podudzia, często bardziej polecane ze względu na wyższą zawartość tłuszczu, a zarazem i smaku.
Pomysł na farsz do pierogów wcale nie musi być wyszukany, czasochłonny, ani trudny, żeby okazał się pysznym wyborem na święta, co dobrze udowadniają kibiny. Rozdrobnione lub mielone mięso należy dusić razem z posiekaną słodką kapustą, cebulą, czosnkiem, solą i pieprzem. Co ciekawe, w oryginale litewskie kibiny to pierogi, które po sklejeniu piecze się w piekarniku. Ciasto przygotowuje się z mąki, masła, jajek i śmietany, po czym smaruje roztrzepanym jajkiem, aby nabrało ładnego koloru podczas pieczenia.
Pierożki wonton, podobnie jak litewskie kibiny, również mogą być przygotowywane z różnych rodzajów mięsa, choć w chińskiej kuchni spotyka się nieco inne połączenia. Popularne są na przykład pierożki nadziewane wieprzowiną i krewetkami, co jest dość charakterystyczną kompozycją smaków dla kuchni azjatyckiej. Ponieważ z reguły są one drobne i mogą przybierać właściwie dowolne kształty, często chińskie pierożki lepi się na kształt wigilijnych uszek. Pierożki wonton niezależnie od rodzaju wybranego mięsa przygotowuje się dość podobnie.
Mięso mielone należy podsmażyć do zrumienienia, po czym zdjąć z palnika i ostudzić na patelni. Kiedy będzie w temperaturze pokojowej, dodaje się do niego drobno posiekaną lub nawet startą na tarce marchew, cebulę i doprawia mielonym czosnkiem, solą, imbirem oraz sosem sojowym.
Chcąc przygotować farsz na pierogi wigilijne w chińskim stylu, można wykorzystać smażone warzywa, w tym między innymi marchew, pietruszkę, pora, marynowany imbir i cebulę. Smażone warzywa zawinięte w delikatne ciasto i doprawione sosem sojowym to lekka, smaczna i pyszna przekąska idealna na święta.
Farsz na pierogi z kaszy gryczanej i kaszy pęczak może brzmieć nieco nietypowo, jednak z dodatkiem kiszonej kapusty, wędzonego boczku i pikantnej papryki tworzy wprost rozpływającą się w ustach mieszankę.
Pierogi zbójnickie przygotowuje się, rozpoczynając od ugotowania do miękkości kiszonej kapusty i poszatkowania jej. Należy ugotować także oba rodzaje kasz. Następnie rozpuścić na patelni kawałek słoniny i wbić do niego surowe jajko, po czym wymieszać, aby składniki się połączyły. Na patelnię dodaje się także pokrojoną cebulę oraz wędzony boczek lub ewentualnie kawałki innej wędzonej wędliny. Po podsmażeniu doprawia się je solą, pieprzem i pikantną papryką, po czym miesza z kapustą, kaszą gryczaną i kaszą pęczak, tworząc nietypowy, a zarazem pyszny farsz na pierogi zbójnickie.
Farsz na pierogi wigilijne nie powinien posiadać mięsa, więc najbezpieczniejszym wyborem często wydaje się tradycyjna kapusta z grzybami. A gdyby tak przygotować coś zupełnie innego, mianowicie pierogi we włoskim stylu nadziewane aż czterema rodzajami sera?
Farsz na pierogi z serem inspirowane kuchnią włoską wymaga przygotowania startej mozzarelli, serka mascarpone, startego parmezanu oraz serka kremowego. Składniki te przed nałożeniem farszu do ciasta miesza się z kilkoma drobno pokrojonymi suszonymi pomidorami, doprawia solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi i szczyptą cukru.
Serowy farsz na pierogi wigilijne najlepiej smakuje z dodatkiem sosu pomidorowego na bazie gęstej passaty. Gotowe pierogi można polać sosem albo zapiec je w nim w naczyniu żaroodpornym, wkładając do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza na kilka minut.