Ziemniaki w mundurkach z grillowanym boczkiem

Ziemniaki w mundurkach z grillowanym boczkiem

Niby na wiosnę pojawia się tyle warzyw, ale to na młode ziemniaczki tylu z nas czeka. Możliwe, że pierwsze co przychodzi Wam do głowy na myśl o tych bulwach to ziemniaczki z masełkiem i świeżym koperkiem. My proponujemy ziemniaki w mundurkach z grillowanym boczkiem w niecodziennym wydaniu…

Ziemniaki w mundurkach – ekonomia czasu i inwestycja w zdrowie

Choć przywykliśmy do obierania ziemniaków, trzeba szczerze powiedzieć, że czyniąc to, ograbiamy się z bogactwa składników odżywczych kryjących się w skórce i bezpośrednio pod nią. To tam obficie gromadzą się witaminy B i C, wapń, żelazo, jod, błonnik a także polifenole i kwas chlorogenowy. Mieszanina ta naturalnie wzmacnia odporność, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, a także skutecznie pozwala zwalczyć napady łaknienia.

Jeśli kogoś z Was nie przekonują walory prozdrowotne, to pamiętajcie, że gotowanie ziemniaków w mundurkach, zwyczajnie w świecie, pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do ich obrania. Czy to oznacza, że nie wymagają one pracy?

Jak przygotować ziemniaki do gotowania w skórce?

Chociaż ziemniaków gotowanych w mundurkach nie trzeba obierać, konieczne jest ich dokładne umycie. W przypadku młodych ziemniaków nie powinno to stanowić problemu, stare mogą wymagać użycia szczotki lub druciaka. Mycie ziemniaków będzie szybsze niż ich obieranie, ale trzeba pamiętać, że ziemniaki gotowane czy pieczone w całości, wymagają dłuższego czasu gotowania niż obrane i rozdrobnione.

Boczek od Hańderka – doskonałe uzupełnienie ziemniaków

W przeciwieństwie do świeżych warzyw, boczek jest dostępny całorocznie. Niemniej połączenie tej części wieprzowiny z ziemniakami zapewnia niezapomniane doznania smakowe. Ziemniaki z boczkiem mocno zakorzeniły się w polskiej kulturze. Znane są zapiekanki ziemniaczane, babki ziemniaczane, krokiety ziemniaczane z rozmaitymi farszami mięsnymi lub z dodatkiem mięsa, a także proponowane przez nas pieczone ziemniaki z grillowanym boczkiem.

Czy boczek może być zdrowy?

Instytut Żywności i Żywienia zaleca ograniczenie kwasów nasyconych, których w boczku nie brakuje. Niemniej trzeba pamiętać, że w kuchni polskiej stanowi on zazwyczaj niewielki dodatek do potraw. Plasterek boczku ważący 10 g dostarcza zaledwie 48 kcal i 4,7 g tłuszczu. Tak niewielka ilość nie powinna zaszkodzić zdrowemu człowiekowi. Tłuste mięsa znajdują również zastosowanie w dietach niskowęglowodanowych i ketogenicznych.

Jaki boczek będzie najlepszy?

Dbając o zdrowe żywienie, ale nie chcąc odmawiać sobie pełni przyjemności możecie wybierać “chudy” boczek, czyli nie przerośnięty tłuszczem. Bardziej mięsne kawałki zawiera też bekon, który można używać zamiennie z boczkiem. Niezwykle istotny jest też proces produkcji i skład produktu. W “Hańderku” dokładamy starań, aby trzymać się tradycyjnych, naturalnych metod produkcji, dzięki czemu mięsa i wędliny, które dostarczamy zawsze odpowiadają najwyższym standardom.

Przepis na ziemniaki z boczkiem

Przygotowanie poniższego dania zajmie wam niecałe 1,5 godziny, ale realnej pracy będzie ok. 10 min. Reszta to czas pieczenia, który w wypadku ziemniaków jest dość długi. Plusem całej sytuacji jest to, że nie trzeba specjalnie śledzić całego procesu, ponieważ istnieje nikłe ryzyko spalenia ich przy zastosowaniu się do wskazówek umieszczonych w przepisie. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii, którymi możecie dzielić się na naszej stronie na Facebooku.

 

Kategoria przepisów Wszystkie przepisy Zdrowy obiad
Czas przygotowania 10 minut
Czas gotowania 70 minut
Gotowe w 80 minut
Danie dla osób 4
Poziom trudności Łatwe

Składniki

2 kg małych ziemniaków
50 dag wędzonego boczku (Hańderek)
50 dag małych pieczarek
2 duże cebule
1/2 łyżeczki kurkumy
sól, pieprz
oliwa

Sposób przygotowania

  1. Ziemniaki myjemy, a nawet szorujemy i zostawiamy w łupinach. Przekładamy do naczynia do pieczenia. Ziemniaki polewamy małą ilością oliwy, oprószamy solą, kurkumą, a następnie dokładnie wmasowujemy rękami. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 190 C, czas zapiekania ok. 60-70 minut w zależności od wielkości ziemniaków, podczas pieczenia sprawdzajcie, czy są już miękkie.
  2. Na patelni rozgrzewamy olej, smażymy pokrojoną w pióra cebulę oraz pieczarki pokrojone w połówki, oprószamy solą i pieprzem. Czas pieczenia ok. 10 minut aż pieczarki będą rumiane i upieczone w środku.
  3. Boczek kroimy w plastry, nabijamy na patyczki do szaszłyków i grillujemy.