Flaczki – tradycyjny przepis jak u mamy

Flaczki – tradycyjny przepis jak u mamy

Masz ochotę na danie wprost z tradycyjnej polskiej kuchni? Przygotuj sycącą gęstą zupę pełną mięsnych składników. Flaczki wołowe lata temu serwowano głównie przy specjalnych okazjach. Ich przygotowanie nie jest jednak trudne, więc nie powstrzymuj się z nim i przy okazji codziennego obiadu z rodziną!

 

Czas przygotowania 45 minut
Czas gotowania 20 minut
Gotowe w 65 minut
Danie dla osób 4
Poziom trudności Łatwe

Składniki

1 kg flaków wołowych;
400 g mięsa wołowego bez kości;
1 pietruszka;
2 marchewki;
ćwierć selera;
pół pora;
1 łyżeczka soli;
1 kostka rosołowa;
4 ziarenka ziela angielskiego;
3 liście laurowe;
1 łyżeczka majeranku;
2 łyżki mąki;
1 łyżka masła;
pół łyżeczki ostrej papryki.

Sposób przygotowania

  1. Przygotuj duży garnek.
  2. Do garnka włóż marchew, pietruszkę, selera, pora i mięso wołowe.
  3. Zalej składniki wodą tak, by w pełni je przykryła.
  4. Dopraw wywar zielem angielskim, liściem laurowym i kostką rosołową.
  5. Wywar z mięsa gotuj przez około 45 minut do miękkości mięsa.
  6. W innym garnku przegotuj flaki we wrzątku przez 10 minut i odcedź. Możesz przegotować je dwu lub nawet trzykrotnie – w ten sposób ich smak i zapach będzie nieco mniej intensywny, ale będą potrzebowały krótszego gotowania na kolejnych etapach.
  7. Wyjmij mięso wołowe z wywaru i pokrój w drobne kawałki.
  8. Wyjmij z wywaru marchew i pietruszkę, po czym drobno pokrój.
  9. Dodaj do wywaru flaki i gotuj na małym ogniu, aż będą całkowicie miękkie.
  10. Kiedy flaki będą miękkie, do wywaru dodaj wcześniej pokrojone mięso, marchew i pietruszkę, po czym dopraw wszystkimi przyprawami.
  11. Na patelni połącz ze sobą mąkę i masło, krótko przysmaż.
  12. Dodaj zasmażkę do flaków i gotuj jeszcze przez 10 minut.

Dodatkowe wskazówki

Pamiętaj – na smak potrawy wpływa przede wszystkim jakość składników!

Przygotowanie tradycyjnych flaczków może zająć Ci nieco czasu, jednak wyłącznie przez długie gotowanie. Samo przygotowanie nie jest trudne i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności kulinarnych. Jeśli chcesz jednak przygotować pyszne flaczki, które smakiem będą przypominać te jadane w rodzinnym domu, pamiętaj, że na smak dania ma wpływ przede wszystkim jakość wybieranych składników.

W przypadku flaczków szczególne znaczenie ma jakość wybieranego mięsa, w tym zarówno samych flaków, jak i wołowiny, na której gotuje się wywar. Z produktów niskiej jakości, zwłaszcza tanich mięs mrożonych, nawet szefowie kuchni nie są w stanie przygotować naprawdę pysznych i aromatycznych potraw. Polecamy przede wszystkim mięsa od Hańderka – polskiego producenta, który słynie z najwyższej jakości mięsa, zawsze świeżego, starannie selekcjonowanego i tradycyjnie przygotowywanego.

Jak i kiedy podawać tradycyjne flaczki?

Flaczki można podać na kilka sposobów. Czasami potrawa ta staje się zupą jadaną przed daniem głównym. Bywa, że sama pojawia się na stole jako główne danie – w końcu jest sycąca i pełna mięsnych składników. W wielu domach flaczki są też jadane na kolację czy podwieczorek, niekoniecznie wyłącznie jako potrawa obiadowa. To, jak podasz tradycyjne flaczki swoim bliskim, zależy tylko od Ciebie.

Flaczki możesz przygotować na specjalne okazje. To danie pochodzące z tradycyjnej polskiej kuchni, które bywało i nadal bywa podawane nawet na weselach. Możesz przygotować je na przykład na święta lub spotkanie rodzinne.

Pyszne i sycące flaczki świetnie sprawdzą się również bez specjalnej okazji. Jeśli Twoi bliscy przepadają za tym daniem, nie odmawiaj im przyjemności. Przygotuj je na obiad lub w formie ciepłej kolacji, a na pewno Ci za to podziękują!