Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Zimowa aura zachęca do pozostania w domu i gotowania. Szczególnie chętnie sięgamy po przepisy na gorące i sycące dania, które rozgrzeją nas w mroźne dni. Z przyjemnością gotujemy sprawdzone, tradycyjne dania, jednak zima to dobry czas również na eksperymenty w kuchni i kulinarne podróże po całym globie. Wypróbuj nasze przepisy na zimowe dania mięsne z czterech stron świata!
Comfort food kojarzy się zwykle z posiłkami przyrządzanymi w rodzinnym domu. To dobrze nam znane jedzenie, które przywołuje poczucie bezpieczeństwa, ciepło i czułość najbliższych. Wspomnienie posiłku przyrządzonego z troską przez kochającą osobę zawsze podnosi na duchu. Dlatego tak chętnie wracamy do tradycyjnych, rodzinnych potraw.
Istnieje jednak inna odsłona comfort food. To jedzenie, które ma nas wprawić w dobry nastrój, dać ukojenie i wzmocnić zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Ciepłe, rozgrzewające i sycące zimowe dania mięsne, na które nie możemy się doczekać, wracając do domu w mroźny wieczór, zdecydowanie zasługują na miano comfort food.
Jakie potrawy możesz zaplanować na zimowy wieczór, kiedy nie marzysz o niczym więcej, niż najeść się pysznie i do syta oraz spędzić czas z najbliższymi w domowych pieleszach? Zimą zwykle jemy więcej – zziębnięty organizm potrzebuje więcej kalorii, by się ogrzać. Dlatego nie bój się bardziej kalorycznych dań.
Gorące dania mięsne zaspokoją twój apetyt i otulą swoim ciepłem, zwłaszcza gdy dodasz do nich rozgrzewające przyprawy. Gęsty gulasz z mięsa wołowego, aromatyczny bogracz z kluseczkami, boczkiem i mięsem z łopatki wieprzowej, pikantne leczo z dużą ilością warzyw i kiełbasą, a może pulpeciki z mięsa indyka w sosie pomidorowym? Pomysłów na przygotowanie sycących i rozgrzewających dań jest mnóstwo. Możesz wybrać coś z tradycyjnych propozycji, takich jak te powyższe, jednak warto od czasu do czasu skusić się na bardziej nowoczesne dania mięsne i wypróbować przepisy z różnych stron świata.
Pamiętaj też o włączeniu dużej ilości warzyw do swojej diety, co jest szczególnie ważne zimą, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. Zupy kremy oprócz tego, że są doskonałym sposobem na dodatkową porcję witamin i minerałów, wspaniale rozgrzeją cię w mroźne dni. Wypróbuj też nasze przepisy na domowe zupy mięsne z warzywami.
Miłośników kotleta schabowego w Polsce nie brakuje. Wielu nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez mięsa wieprzowego właśnie w tej formie – kotlet w panierce, ziemniaki i do tego koniecznie zasmażana kapusta.
A gdyby tak złamać reguły i na niedzielny obiad podać to danie w nowej odsłonie? Wypróbuj tonkatsu, czyli azjatycki chrupiący kotlet schabowy prosto z Japonii. Przygotowuje się go z mięsa wieprzowego – możesz wybrać schab, ale najlepiej sprawdzi się mięso, które po smażeniu pozostanie soczyste, takie jak polędwica czy łopatka.
Tonkatsu przyrządza się podobnie jak polski kotlet, a jedyna różnica polega na tym, że zastępujemy bułkę tartą azjatycką panierką panko – to właśnie ona jest sekretem tego, że kotlet jest tak chrupiący. Przygotowuje się ją z pieczywa bez skórki i drobno mieli, przez co panierka jest dużo lżejsza i krucha. Mięso kroimy na dość cienkie plastry, rozbijamy je i panierujemy w mące, jajku i wspomnianej panko, a następnie smażymy na dobrze rozgrzanym oleju. Usmażone kotlety koniecznie polewamy sosem o tej samej nazwie, co całe danie – sos tonkatsu o wyrazistym słodko-słonym smaku doda kolorytu potrawie. Jeśli chcesz, by twoje kotlety miały jeszcze bardziej japoński charakter, pokrój je w paski przed podaniem. Danie podawaj z ryżem oraz surówką z drobno pokrojonej kapusty.
Kolejna propozycja na mięso wieprzowe – tym razem pikantny schab pieczony w boczku w amerykańskim stylu. Choć w odróżnieniu od tonkatsu nie jest to tak błyskawiczne danie, zdecydowanie warto na nie poczekać. Zawinięte w boczek mięso wygląda niezwykle efektownie, a jego smak zachwyci twoich przyjaciół. Schab pieczony w boczku sprawdzi się jako główne danie dla twoich gości. Jak go przygotować?
Schab oczyść z błon i natrzyj przyprawami: mieloną słodką i ostrą papryką oraz majerankiem. Aby przeszedł przyprawami, możesz odstawić go do lodówki na kilka godzin lub od razu upiec. Mięso zawiń w plastry boczku i ułóż na pokrojonej w kostce włoszczyźnie. Tak wypełnioną blaszkę wstaw do piekarnika nagrzanego na 160 stopni bez termoobiegu i piecz 2 godziny. Koniecznie przygotuj sos pieczeniowy: zlej soki z mięsa, dodaj masło i zagęść całość mąką. Schab pieczony w boczku najlepiej smakuje w towarzystwie gotowanych warzyw, np. brokułów, oraz delikatnego ziemniaczanego puree lub kaszki kukurydzianej z dodatkiem parmezanu.
Svíčková na smetaně – tak o polędwicy wołowej w sosie śmietanowym mówią Czesi. Jest to jedno z najbardziej typowych dań czeskiej kuchni, serwowane zarówno w restauracjach, jak i domach w ramach obiadu. Gęsty, sycący sos i miękkie mięso sprawiają, że danie to pokocha niejedno podniebienie. Tak jak zwykle bywa w przypadku najbardziej popularnych, tradycyjnych dań, przepisów na polędwicę w sosie śmietanowym jest tyle, ile kucharzy. Niektórzy mięso pieką w piekarniku, inni tylko duszą w garnku. Wypróbuj przepis na duszoną polędwicę wołową w stylu czeskim.
Doprawione solą i pieprzem mięso podsmaż na oleju ze wszystkich stron, a następnie na chwilę przełóż je na talerz. Czas na warzywa. Podsmaż pokrojoną cebulę oraz startą na grubych oczkach włoszczyznę. Wrzuć z powrotem mięso do garnka, dolej wodę i dodaj przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liść laurowy, tymianek, odrobinę octu i cytryny. Duś wszystko aż mięso zmięknie, a następnie jeszcze raz wyjmij je z naczynia. Zmiksuj warzywa i soki z mięsa na gładki sos i zagęść go zasmażką. Przenieś mięso jeszcze raz do garnka i gotuj wszystko jeszcze przez ok. 20 minut. Na koniec do sosu możesz dodać śmietanę kremówkę.
Danie nie obejdzie się bez towarzystwa kultowych czeskich knedliczków. Możesz podać je również w tradycyjny sposób – z żurawiną i kleksem śmietany.
W propozycjach na rozgrzewające dania na zimę nie mogło zabraknąć potraw jednogarnkowych. Lapskaus to gęsta zupa lub gulasz o egzotycznie brzmiącej nazwie stanowiący jedno z najpopularniejszych dań w norweskiej kuchni. Spotkać możemy wiele wariantów tej potrawy. W zależności od zamysłu kucharza lapskaus może być mniej lub bardziej gęstą zupą bądź gulaszem w wersji podstawowej lub kremowej. W wersji gulaszowej do potrawy dodaje się mięso wołowe lub wieprzowe, a do zupy…parówki.
Jak przygotować tę gęstą skandynawską zupę? Przygotuj ok. 6 parówek i włoszczyznę: kilka marchewek, pół selera i pietruszkę oraz ok. 7 ziemniaków i cebulę. Tę ostatnią pokrój i podsmaż na patelni. Następnie do garnka z gotującą się wodą wrzuć pokrojone w kostkę warzywa i podsmażoną cebulę. Gotuj przez ok. pół godziny do miękkości warzyw, a potem dodaj pokrojone w grube plastry i podsmażone parówki. Dopraw całość solą i pieprzem.
Jak w przypadku wielu takich prostych dań, jakość składników decyduje o finalnym smaku potrawy. Warzywa i przetwory mięsne kupuj zawsze od sprawdzonych producentów. U Hańderka znajdziesz najlepszej jakości smaczne parówki, które wspaniale zdadzą egzamin w przyrządzaniu zupy lapskaus.
Zima to doskonały czas, by eksperymentować nie tylko z nowymi przepisami, ale i przyprawami. W chłodne dni najlepiej sprawdzą się te, które nie tylko dodadzą smaku i aromatu twoim potrawom, ale rozgrzeją cię od środka. Ponadto, wiele z nich wzmocni również twój organizm, zwiększając siły systemu odpornościowego do walki z infekcjami. Do zimowych dań mięsnych najlepiej sprawdzą się: chili, imbir, kurkuma, cynamon (szczególnie pasuje do dań z sosami pomidorowymi), kardamon, gałka muszkatołowa, pieprz cayenne.