Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Potrawy z kuchni gruzińskiej są coraz bardziej popularne. Otwiera się także wiele restauracji lub piekarni z tradycyjnymi daniami i wypiekami pochodzącymi z tego kraju. Jakie są najbardziej znane potrawy narodowe? Czy są łatwe do przygotowania? Zajrzyjcie do naszego artykułu.
Kuchnia gruzińska charakteryzuje się ogromnym wyborem serów. W Gruzji używa się serów jako dodatek do wszelkich potraw, do zapiekania dań lub spożywa się je samodzielnie bez niczego. Można też spróbować wielu z nich, np. serów owczych, kozich, podpuszczkowych, krowich czy wędzonych.
W kuchni gruzińskiej królują również świeże warzywa, owoce oraz zioła. Najczęściej wykorzystywane są: bakłażany, pomidory, papryki oraz rośliny strączkowe, np. fasola. Warto wspomnieć o owocach takich jak: arbuzy, melony bądź cytrusy. Istotne są także przyprawy: szafran, cząber, czosnek, koper, rozmaryn czy estragon. To one nadają charakterystyczny smak wszelkim gruzińskim potrawom. Należy napomknąć o orzechach włoskich, których używa się w przygotowywaniu różnych dań gruzińskich.
Koniecznie wypróbuj sprawdzonego pysznego przepisu, jakim jest gruziński kurczak czkmeruli w sosie śmietanowo-czosnkowym. Danie to nie jest wcale trudne do wykonania i nie zajmie ci wiele czasu. Przekonasz się, że jedzenie gruzińskie jest przepyszne.
Chaczapuri jest to jedno z najsłynniejszych dań należących do kuchni gruzińskiej. Chaczapuri to tak naprawdę zapieczony placek z serem. W gruncie rzeczy jest bardzo dobry i sycący. Jest wiele rodzajów chaczapuri w zależności od danego regionu. Można wyróżnić, np.:
Chaczapuri jest serwowane z jogurtem naturalnym lub bardzo znanym sosem adżika.
Odżachuri to kolejna z najbardziej znanych gruzińskich potraw. Jest to danie smaczne i jednogarnkowe, więc jest to idealne danie dla całej rodziny. Najczęściej robione jest odżachuri z mięsem, np. boczkiem, ale występują regiony, w których przygotowuje się odżachuri wegetariańskie, czyli z grzybami.
Typowe odżachuri ma w składzie: ziemniaki, cebule, kolorowe papryki oraz mięso, np. wieprzowinę lub wołowinę. Istotne są przyprawy jak sól i pieprz oraz jako dodatek świeża kolendra. Odżachuri jest szybkim daniem, które zadowoli każdego smakosza.
Chinkali to gruzińskie pierożki, które wyglądają jak sakiewki. Farsz chinkali to mięso i bulion.
Składniki do przygotowania farszu:
Składniki do przygotowania ciasta:
Sposób przygotowania:
Obierz, pokrój cebulę na drobno. Umyj pęczek kolendry i posiekaj ją. Do przygotowanej miski przełóż mięso mielone wraz z cebulką, kolendrą oraz szczyptą soli i pieprzu. Do tego ostrożnie wlewaj bulion i mieszaj. Istotne jest, aby farsz był wilgotny. Ugnieć go rękami, ale krótko. Następnie w kolejnej misce przygotuj ciasto. Potrzebujesz do tego mąki, ciepłej wody, oleju i soli. Wymieszaj wszystko łyżką. Ciasto zagnieć tak jak na ciasto na pierogi. Na stolnicy rozwałkuj ciasto, powykrawaj z tego kawałki o grubości 3 mm i średnicy 10 cm. Idealna będzie szklanka do wykrajania. Na każdą kulkę ponakładaj łyżkę przygotowanego farszu. Sklej każdy placek tak do góry, aby przypominało to sakiewkę. Gotowe sakiewki gotuj we wrzącej, osolonej wodzie przez około 15-20 minut.
Podanie:
Chinkali podawaj ze świeżą kolendrą lub polane oliwą.
Chanachi kolejna gruzińska propozycja jednogarnkowa. To danie jest także popularne na Litwie i Ukrainie. Chanachi gruzińskie jest zupą z dodatkiem mięsa, np. baraniego oraz warzyw. Można wykonać go również z mięsem z indyka czy mięsa wieprzowego, np. z szynki lub polędwicy. Główne składniki tego dania to: ziemniaki, papryka, pomidory, cebula, bakłażan oraz czosnek. Są różne przepisy tej potrawy, więc w każdym z nich znajdziesz inne warzywa, np. kiszonki lub warzywa strączkowe. Tak samo jest z mięsem. Oczywiście dodatki to sól, pieprz i świeża natka pietruszki. Jest to pyszna zupa rozgrzewająca, która powinna być wykonywana w specjalnym naczyniu glinianym. Jednakże jeśli nie mamy owego garnka, to jakoś trzeba poradzić sobie bez niego.
Kharcho to taka wersja gruzińskiej ostrej zupy gulaszowej. Można go zrobić z wołowiny lub jesiotra. Obowiązkowymi składnikami zupy są: migdały, orzechy laskowe lub orzechy włoskie. Ważne są przyprawy, które odgrywają ważną rolę w kuchni gruzińskiej. Do kharcho dodaje się: bazylię, szafran, ostrą paprykę, kolendrę, majeranek oraz koper. W zależności od regionu można uzupełnić danie o inne przyprawy jak: kozieradkę, liść laurowy czy miętę. Najważniejszą przyprawą jest chmeli-suneli, czyli specyficzna przyprawa, którą stosuje się w tamtejszych rejonach. Kharcho serwuje się z ryżem lub ziemniakami.
Badrijani to idealne danie wegetariańskie. Wypróbuj naszego przepisu w domu, a na pewno nie zawiedziesz się.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Umyj i posiekaj drobno natkę pietruszki. Umyj bakłażana, pokrój go na cienkie plastry. Posól go, a gdzieś po około 10 minutach osusz ręcznikiem papierowym. Na rozgrzanej patelni podsmaż bakłażana z obydwóch stron. Po tym czasie przełóż bakłażana na talerz i odsącz z nadmiaru tłuszczu. Obierz, pokrój na drobno cebulę i czosnek, a następnie zeszklij na patelni. Potem przełóż cebulę, czosnek, orzechy włoskie, natkę pietruszki, kolendrę i czerwony ocet winny, trochę wody oraz sól i pieprz do smaku do blendera. Wszystko zblenduj, aby przypominało konsystencję pasty. Przygotowany farsz nakładaj na plastry bakłażana, a kolejno zwijaj w roladki.
Podanie:
Badrijani ozdabiaj ziarnami granatu lub kolendrą.
Lobiani to placek drożdżowy z farszem z fasoli zamiast mięsa. Kolejna gratka dla niejednego wegetarianina. Inaczej nazywane chaczapuri raczuli. Lobiani spotkasz w różnych formach: okrągłej, kwadratowej czy prostokątnej. Danie to nie posiada w składzie sera. Gruzini chlebek ten wyrabiają, zwłaszcza w okolicach świąt. Lobiani najlepiej jest jeść z surówką bądź jakimś sosem, ponieważ jest bardzo suche.
Gomi to tradycyjna potrawa, która jest bardzo popularna w Gruzji. Gomi je się codziennie, a nawet na specjalnych uroczystościach jak wesele czy inne imprezy okolicznościowe. Gomi to zmieszana kasza kukurydziana z mąką kukurydzianą. Jest gęsta i podaje się ją z serem gruzińskim sulguni lub serem imeretyńskim. Idealnie smakuje na ciepło jak i zimno.
Sałatka gruzińska to świeża kompozycja warzyw i świeżych ziół. Doskonała do przygotowania na obiad czy kolację.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Umyj, osusz warzywa i zioła, a te które wymagają obrania to obierz. Pokrój ogórka zielonego i cebulę w kostkę. Usuń z pomidora gniazda nasienne i pokrój w ósemki. Do blendera wrzuć czosnek, orzechy włoskie, ocet jabłkowy oraz wodę. Zblenduj wszystko, aby powstała gęsta konsystencja. Do miski dodaj ogórka, cebulę, pomidora, kolendrę i natkę pietruszki, a następnie wymieszaj. Dodaj powstały sos i ponownie przemieszaj.
Podanie:
Sałatka gruzińska będzie pasowała do dań z grilla i tych tradycyjnych.
Churczchela to znany gruziński deser, który znany jest też w okolicznych krajach jak Armenia, Azerbejdżan czy Turcja. Typowa churczchela jest robiona z badagi, czyli gęstego soku z winogron oraz mąki. Orzechy włoskie zawiesza się na nici i moczy w przygotowanym musie, zwanym phelamushi. Po zamoczeniu każdy orzech musi wystygnąć. Na straganach gruzińskich znajdziesz wiele odmian churczcheli, np. z orzechami laskowymi.