Żurek z szaszłykami z kiełbasą

Żurek z szaszłykami z kiełbasą

Kto z Was nie słyszał o wielkanocnym żurku? Ta tradycyjna Polska zupa jest znana nie tylko w rodzimym kraju, ale także słynna za jego granicami. My jednak postawiliśmy na wariację dania, które łączy w sobie kremową konsystencję i elementy wiosennego grilla, pozostając jednak w zgodzie z tradycją.

Ekstrawagancja w zgodzie z tradycją

Choć dla niektórych z was przepis na żurek w takim wydaniu może być nieco zbyt nowatorski, to warto się z nim zapoznać. Zachowuje on wszystkie elementy tradycji i oczywiście niezmiennie najlepsze wyroby Hańderka. Znajdziecie w nim zatem jajka – choć posłużą do zagęszczenia zupy krem, boczek, białą kiełbasę, czosnek, a przede wszystkim zakwas przygotowywany na mące żytniej.

Żurek na wielkanocnym stole

Tradycyjnie przyjęło się, że na wielkanocnym stole, oprócz innych dań i przekąsek, znajduje się właśnie żur. Nie zawsze jednak tak było. Może zaskoczy Was fakt, że zupa ta stała się znana w Polsce dopiero około XV wieku i w pierwszej kolejności została spopularyzowana na śląsku. Sama technologia przygotowywania dania z użyciem zakwasu nie jest jednak niczym nowym i stosuje się ją u naszych sąsiadów w Czechach, Słowacji czy na Białorusi.

Zakwas – decydujący składnik

O tym czy zupę nazwiemy żurem decyduje użyty zakwas. Pszenny zakwas jest charakterystyczny dla barszczu białego, a zakwas żytni dla wielkanocnego dania. Trzeba jednak pamiętać, że moc zakwasu zależy od sposobu i czasu przechowywania, więc proporcje podawane w przepisach należy traktować jako orientacyjne.

Kiełbasa – gwóźdź programu

Drugim elementem kluczowym do powstania tej aromatycznej zupy jest biała kiełbasa. U Hańderka posiadamy dwa produkty, które znajdą zastosowanie w prezentowanym przepisie. To biała parzona oraz grillówki białe. Te drugie świetnie sprawdzą się na ruszcie, a pierwsze łatwo będzie nadziać na wykałaczkę.

 

Kategoria przepisów Wszystkie przepisy
Czas przygotowania 45 minut
Czas gotowania 75 minut
Gotowe w 120 minut
Danie dla osób 4
Poziom trudności Średnie

Składniki

Na szaszłyki:
300 g kiełbasy białej parzonej
100 g boczku wędzonego
2 cebule
Na żurek:
100 g włoszczyzny
Łyżka masła
250 ml zakwasu
1 cebula
3 ząbki czosnku
1 liść laurowy
1 łyżeczka majeranku
4 jajka
50 g śmietany 18%
2 łyżeczki chrzanu
Sól pieprz
Natka pietruszki
Koperek

Sposób przygotowania

  1. Przygotowanie żurku zaczynamy od ugotowaniu wywaru. Kiełbasę i boczek gotujemy w wodzie przez 30 min.
  2. Por, cebulę i czosnek podsmażamy na maśle, resztę warzyw rozdrabniamy (obojętnie jak) na kawałki, które łatwo będzie zmielić za pomocą blendera. Wszystkie warzywa gotujemy przez godzinę z dodatkiem liścia laurowego zalewając je wywarem po kiełbasie i boczku. Na koniec gotowania dodajemy majeranek i zakwas.
  3. Śmietanę mieszamy z żółtkami, hartujemy i szybko wlewamy do zupy mieszając. Całość przecieramy z pomocą blendera i sita, aby uzyskać klarowny krem i zagotowujemy.
  4. Kiełbasę kroimy na grube talarki, boczek na 2-centymetrowe plasterki, takiej wielkości, aby można było nadziać na wykałaczki. Cebulę kroimy na ósemki lub ćwiartki w zależności od jej wielkości.
  5. Przygotowujemy szaszłyki przekładając na przemian boczek, cebulę oraz białą kiełbasę, doprawiamy odrobiną soli i otartym majerankiem i grillujemy.