Staropolskie smaki: pieczony schab ze śliwką i wędzonym boczkiem w paprykowej marynacie
Schab, boczek i śliwka. Tylko trzy składniki. Tyle potrzebujesz, żeby stworzyć danie, które zachwyci nawet największych koneserów mięs. Pieczony schab nadziewany wędzonym boczkiem i suszoną śliwką w marynacie z papryki wędzonej, tymianku i czosnku to prawdziwa poezja smaków! Skusisz się?
Schab ze śliwką, czyli klasyka polskiej kuchni
Nie sposób wyobrazić sobie Bożego Narodzenia czy uroczystego rodzinnego obiadu bez schabu ze śliwką. To jedno z klasycznych dań, które przez wielu uznawane jest (słusznie zresztą) za wizytówkę polskiej kuchni. Pieczony schab nadziewany śliwką z dodatkiem soczystego boczku to danie staropolskie, które niegdyś królowało na naszych stołach. Dzięki zachowanym przepisom dziś możemy je z łatwością odtworzyć, aby za pomocą smaku przenieść się w kulinarną podróż do dawnych lat.
Pieczony schab ze śliwką i boczkiem w paprykowej marynacie
Cała sztuka upieczenia idealnego schabu ze śliwką i boczkiem polega na tym, żeby mięso odpowiednio wcześnie zamarynować w przyprawach. Sekretem jest też połączenie chudego schabu z nieco tłustszym boczkiem i słodko-dymną polską śliwką. Jak przygotować to kultowe danie krok po kroku?
Składniki
Sposób przygotowania
- Przygotuj schab: wbij długi nóż w jego środek, tworząc pustą przestrzeń przez środek mięsa idealną do wypełnienia nadzieniem.
- Nadziewaj mięso całymi śliwkami zawiniętymi w cienkie plastry boczku – umieść ich tyle, aby znajdowały się na całej długości mięsa.
- Przygotuj marynatę, łącząc olej z przeciśniętym przez praskę lub posiekanym drobno czosnkiem, tymiankiem, wędzoną papryką, solą i pieprzem.
- Mięso natrzyj dokładnie powstałą marynatą, zawiń w folię spożywczą i odstaw do lodówki na całą noc (minimum to 7-8 godzin).
- Zamarynowany schab umieść w rękawie do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 1,5 godziny.
- Na 15 minut przed końcem pieczenia możesz rozciąć folię, aby mięso miało szansę się zarumienić, a skórka nabrała chrupkości.
Dodatkowe wskazówki
Prosty sposób na soczysty schab
Jak sprawić, że schab będzie po upieczeniu soczysty, a nie suchy? Najlepsi szefowie kuchni mają swoje sztuczki, a jedną z nich jest właśnie łączenie schabu z boczkiem. Nie jest to mięso tłuste, więc warto połączyć je z czymś, co ma trochę więcej naturalnego tłuszczu. To może być boczek, którym nadziejemy schab lub owiniemy mięso, aby zatrzymać całą wilgoć w jego wnętrzu. Zapobiec przesuszaniu mięsa może też pieczenie go w rękawie, dzięki czemu woda nie odparuje, a mięso będzie bardziej soczyste po wyciągnięciu. Przed pieczeniem warto przesmażyć też karczek ze wszystkich stron na dużym ogniu, aby zamknąć cały smak i wilgoć wewnątrz mięsa.
Z czym podawać schab ze śliwką?
Schab ze śliwką i boczkiem najlepiej smakuje z zasmażaną kapustą białą lub czerwoną (tzw. modrą kapustą). Można podawać go też z buraczkami na ciepło lub zimno, a do tego obowiązkowo purée ziemniaczane lub ziemniaki z wody. Jeśli chcemy trochę urozmaicić danie, to pieczony schab nadziewany suszona śliwką i boczkiem wędzonym możemy polać sosem np. śliwkowym, grzybowym, chrzanowym czy żurawinowym. To bardzo uniwersalne danie, które za każdym razem może smakować inaczej.