Oryginalny przepis na bigos staropolski z kiszonej kapusty, z dużą ilością mięsa
Czy bigos jest trudny do przyrządzenia? Wydaje się, że to nic skomplikowanego. Składniki to kapusta i różne rodzaje mięs, które gotujemy razem. Diabeł tkwi jednak w szczegółach! Jak przygotować bigos staropolski z kapusty kiszonej według tradycyjnego przepisu, w którym króluje mięso?
Bigos, czyli „dwa smaki”
Jedną z tradycyjnych dla kuchni polskiej potraw – choć popularną również na Litwie, Ukrainie oraz Białorusi – jest właśnie bigos. Jego nazwa prawdopodobnie wywodzi się od połączenia dwóch łacińskich słów: bi oznaczającego „podwójny” oraz gos, które tłumaczy się jako „smak”. Bigos to więc dosłownie „dwa smaki”, co nawiązuje do połączenia kapusty oraz mięsa w jednym daniu jednogarnkowym.
Bigos staropolski – krótka historia
Czy wiesz, że bigos powstał przypadkiem? Miało to miejsce w XV wieku, kiedy to oszczędna gospodyni postanowiła zużyć pozostałe po świętach resztki mięs. Połączyła je z kapustą, ponieważ były to czasy, gdy żywe było robienie rozmaitych kiszonek. Tak powstał pierwszy bigos, który szybko stał się na tyle popularny, że jeden ze szlacheckich obyczajów nakazywał, aby w odwiedziny udawać się zawsze… z kociołkiem domowego bigosu.
Warto wiedzieć, że już w tamtych czasach wyróżniało się kilka rodzajów bigosu. Te najpopularniejsze, znane do dziś, to:
- bigos litewski – z dodatkiem kwaśnych jabłek,
- bigos hultajski – z bardzo dużą ilością mięsa i słoniny,
- bigos węgierski – z ostrą papryką i śmietaną,
- bigos myśliwski – z dziczyzny, z dodatkiem jagód jałowca.
Przepis na tradycyjny bigos staropolski z kapusty kiszonej, z dużą ilością mięsa
Bigos można przyrządzać na różne sposoby i z wieloma dodatkami. Najpierw trzeba jednak poznać podstawowy, oryginalny przepis na bigos staropolski. Jak przyrządzić klasyczną wersję tej mięsno-kapuścianej potrawy?
Składniki
Sposób przygotowania
- Mięso pokrój w większą kostkę (mniej więcej 3-4 cm), a boczek w drobniejsze paski lub kawałki, które łatwo będzie wytopić.
- Smaż boczek na rozgrzanej patelni na małym ogniu przez kilkanaście minut, aż cały tłuszcz się wytopi.
- W międzyczasie posiekaj drobno cebulę, a suszone grzyby i śliwki zalej wodą, żeby namiękły.
- Smaż cebulę na rozgrzanym tłuszczu z boczku (skwarki możesz wcześniej wyjąć, jeśli nie chcesz ich spalić) aż będzie złocista.
- Na patelnię dodaj wszystkie mięsa. Jeśli jest duża, możesz smażyć je wszystkie na raz; przy małej podziel je na partie, dzięki czemu łatwiej zamkniesz mięso i odparujesz wodę, a nie będziesz go niepotrzebnie dusić.
- Mięso, cebulę i boczek przełóż do garnka, dodaj grzyby i śliwki (z wodą) oraz ziele angielskie i liść laurowy.
- Kiszoną kapustę przepłucz pod bieżącą wodą, posiekaj na mniejsze kawałki i dodaj do mięsa, a następnie gotuj na małym ogniu przez co najmniej 2-3 godziny.
- Co jakiś czas przemieszaj bigos, aby się nie przypalił, a w razie potrzeby podlewaj go niewielkimi ilościami wody.
- Odstaw do przestygnięcia na noc, a drugiego dnia powtórz gotowanie, trzymając na małym ogniu i mieszając co jakiś czas bigos przez kolejną godzinę.
- Trzeciego dnia powtórz gotowanie raz jeszcze, smakując bigos i doprawiając wedle potrzeb solą oraz pieprzem.
Dodatkowe wskazówki
Jaki jest sekret bigosu staropolskiego?
Sekretem aromatycznego i nasyconego smakiem bigosu jest długie i powolne gotowanie. Nie wolno robić tego w pośpiechu, a tradycja nakazuje, aby bigos staropolski gotować przez co najmniej 3 dni, każdego dnia poświęcając mu minimum godzinę. Z każdym kolejnym zagotowaniem i przesmażeniem staropolski bigos z kiszonej kapusty staje się jeszcze bardziej esencjonalny, mięso kruszeje, a kapusta staje się miękka.
Oczywiście znaczenie ma też to, jakie mięso dodamy do bigosu. Musi być dobrej jakości, odpowiednio tłuste (zbyt suche nie będzie smakowało tak dobrze). Warto połączyć w bigosie też minimum 3 rodzaje mięs np. wieprzowinę, wołowinę i cielęcinę. Smaku nadaje mu też wędzonka – w bigosie może pojawić się zarówno pod postacią wędzonego boczku, jak i wędzonej śliwki czy kiełbasy.