Leczo z dynią piżmową
Leczo z dynią to potrawa wprost idealna na jesienny czas. W końcu to właśnie z tą porą roku kojarzy się dynia. Leczo warto wzbogacić smaczną kiełbasą, papryką, cebulą i pomidorami, aby osiągnąć idealny smak. Leczo z dynią można podać na rodzinny obiad, na spotkanie ze znajomymi lub na kolację z przyjaciółmi.
Składniki
Sposób przygotowania
- Pokrój dynie na ćwiartki, zdejmij wierzchnią skórkę, a później pokrój w kostkę.
- Pokrój paprykę, cebulę i pomidora. Wszystkie warzywa najlepiej pokroić w kostkę, a dodatkowo z pomidora warto wyciąć twardą, zieloną część, która nie ma zbyt dobrego smaku.
- Pokrój także kiełbasę.
- Rozgrzej olej na dużej patelni, a następnie wrzuć na nią najpierw cebulę i kiełbasę, aby podsmażyć na złoto. Dodaj paprykę i dynię, podlej delikatnie wodą, a później przypraw solą, pieprzem i majerankiem. Przykryj wszystko pokrywką i chwilę poduś. Pod sam koniec dodaj pomidory.
- Dodatkowo możesz wzbogacić swoje leczo o pyszny sos, dodając na patelnię ketchup i musztardę. Wszystko dokładnie wymieszaj.
- Całość krojenia, smażenia i duszenia potrawy zajmuje około godzinę.
Dodatkowe wskazówki
Leczo najlepiej podawać ze smacznym pieczywem. Możesz przygotować samodzielnie w domu chleb lub kupić go w tradycyjnej lokalnej piekarni. Innym rozwiązaniem jest zrobienie grzanek z chleba tostowego. Niektórzy podają leczo z kaszą lub kuskusem. Wszystko zależy od indywidualnego gustu.
Kiedy zaserwować leczo z dynią?
Leczo z dynią to potrawa typowo jesienna, którą najlepiej przygotować właśnie o tej porze roku. To właśnie w okresie jesiennym są świeże warzywa sezonowe takie jak papryka i dynia, a dodatkowo ich ceny nie są tak wysokie jak w innych porach roku. Leczo z kiełbasą i dynią można podać na rodzinny obiad lub kolację. Taka potrawa idealnie sprawdzi się także na imprezę ze znajomymi jako jedno z pierwszych dań lub właśnie jako to ostatnie, rozgrzewające gości przed powrotem do domów.
Dynia – idealna na jesień
Dynia to warzywo doskonałe na okres jesienny, ponieważ jest bogata w wiele witamin i minerałów. Warto wiedzieć o tym, że to właśnie dynia jest źródłem błonnika pokarmowego i białka, a jednocześnie ma stosunkowo niewiele kalorii. Dynia zawiera witaminy A, C, E, kwas foliowy, niacynę, a także magnez, wapń, selen i potas. Okazuje się, że warzywo to jest w stanie zmniejszać nadciśnienie, a także ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Właśnie dlatego w okresie jesiennym warto spożywać dynię. Można dodać ją do leczo, tak jak w przepisie opisanym wyżej, a także zrobić z niej smaczną zupę. Do sałatek warto dodawać pestki dyni lub olej z tego warzywa. Warto pamiętać o tym, że dynia wzmacnia układ odpornościowy, a więc jest idealna na jesień i zimę. Z dynią doskonale komponują się inne warzywa takie jak papryka i pomidory, a także różnego rodzaju mięsa, wędliny i kiełbasy.