Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Wieczór wigilijny to wspaniała okazja na spędzenie czasu z bliskimi przy stole zastawionym pysznymi świątecznymi potrawami. Wiele z nich przygotowuje się zgodnie z tradycyjnymi przepisami, które od lat pozostają niezmienne i przywodzą na myśl smaki z dzieciństwa. Część świątecznych przysmaków możesz przygotować jednak w odświeżonej wersji, żeby zaskoczyć swoich bliskich. Pomysły na nowoczesne dania wigilijne znajdziesz w poniższym artykule.
Na wigilijnym stole tradycyjnie powinny pojawić się pyszne potrawy wigilijne w aż dwunastu wersjach, które według różnych źródeł symbolizują dwanaście miesięcy minionego roku lub dwunastu apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas ostatniej wieczerzy. Nie wszystkie muszą być przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi przepisami. Wytrawne potrawy wigilijne w nowoczesnym wydaniu urozmaicą świąteczne menu i staną się jego ciekawym, wartym spróbowania elementem.
Czym zaskoczyć gości na święta? Proponujemy najlepsze świąteczne przepisy w aż sześciu odświeżonych wersjach, które z pewnością zrobią niemałe wrażenie na Twoich bliskich. Może przygotujesz węgierską zupę rybną, aromatyczny gulasz grzybowy lub pierogi z rzadko spotykanym farszem? Zainspiruj się i zaproś swoich gości na prawdziwą świąteczną ucztę!
Paszteciki z ciasta francuskiego świetnie smakują jako samodzielna przekąska lub dodatek do barszczu czerwonego. Bywają one także wliczane w potrawy wigilijne dla dzieci, ponieważ najmłodsi zwykle lubią różnego rodzaju ciastka z ciasta francuskiego, w tym także w wersji wytrawnej. Chociaż paszteciki zwykle zawierają mięso, tu nazwa jest poniekąd umowna, a przepis idealnie nadaje się na wigilijną kolację, ponieważ w farszu znajdują się pieczarki z serem brie.
Do przygotowania pasztecików z pieczarkami i serem pleśniowym potrzebujesz:
Zacznij od drobnego pokrojenia pieczarek i cebuli, a następnie przysmażenia ich razem na rozgrzanej oliwie. Kiedy pieczarki stracą swoją objętość, wypuszczą soki i nieco się zarumienią, wlej do nich białe wino i smaż tak długo, aż większość płynu odparuje. Wtedy wrzuć na patelnię kostki rosołowe, smaż jeszcze przez chwilę i dokładnie wymieszaj. Zawartość patelni pozostaw do ostudzenia. Później dodaj bułkę tartą, posiekaną natkę pietruszki i ser starty na tarce o dużych oczkach lub drobno pokrojony, po czym dokładnie wymieszaj gotowy farsz.
Ciasto francuskie rozłóż i cienko rozwałkuj. Powycinaj duże kwadraty. Na każdy z nich nałóż łyżkę farszu z jednej strony, złóż na pół i sklej boki. Możesz sklejać je, naciskając na ciasto widelcem, co dodatkowo stworzy elegancki wzór na pasztecikach.
Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia układaj paszteciki w odległości kilku centymetrów od siebie. Każdy z nich posmaruj roztrzepanym jajkiem. Paszteciki piecz w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni przez 20 minut.
Świąteczne pierogi pojawiają się w każdym domu, choć nie zawsze w takiej samej wersji. Tradycyjnie na wigilijnym stole mile widziane są przede wszystkim pierogi z kapustą i grzybami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby przygotować kilka innych ciekawych rodzajów farszu. Pomysłów jest bardzo wiele, a my prezentujemy świątecznego faworyta – pierogi z kaszą gryczaną i białym serem.
Ciasto na pierogi przygotowuje się tradycyjnie z przesianej mąki pszennej, gorącej wody, oleju i soli. Niektórzy wolą wersję ciasta z dodatkiem jajka, czasem zastępując olej masłem. Wybór należy do Ciebie – przygotuj ciasto tak, jak lubisz najbardziej, a poniższy przepis pokieruje Cię krok po kroku przez przygotowanie farszu. Potrzebne Ci będą następujące składniki:
Kaszę gryczaną ugotuj do miękkości w 2 szklankach mleka. Ugotowaną przełóż do głębokiego naczynia i wymieszaj z rozdrobnionym twarogiem, surowym jajkiem i szczyptą soli. Tak przygotowany farsz wyłóż na ciasto wycięte w koła, zlep boki i gotuj przez około 3 minuty we wrzącej i osolonej wodzie.
Gotowe pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem można podawać samodzielnie lub polane śmietaną. Świetnie smakują również odsmażane na rozgrzanym tłuszczu.
Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinna pojawić się ryba. Niekoniecznie musi to być jednak klasyczny karp, który, choć ma swoich wielbicieli, bywa niechętnie zjadany między innymi przez najmłodszych członków rodziny. Przygotowujesz potrawy wigilijne dla dzieci? Dorsz na wigilię może być świetnym wyborem!
Do przygotowania wigilijnego dorsza z porami potrzebne Ci będzie:
Rybę dopraw z każdej strony odrobiną soli i pieprzu, po czym obtocz w mące. Z pora odkrój zieloną część liści. Jasną część dokładnie opłucz pod bieżącą wodą i pokrój na plasterki.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż czosnek przepuszczony przez praskę lub starty na tarce. Po chwili dorzuć pokrojonego pora, dopraw solą, pieprzem i tymiankiem i smaż przez kilka minut. Kiedy por delikatnie się zarumieni, wlej na patelnię bulion i przegotuj pod nakryciem.
Na drugiej patelni rozpuść masło i podsmaż dorsza. Kiedy nabierze ładnego koloru, przełóż rybę do gotującego się bulionu i zdejmij nakrycie. Dodaj śmietankę, delikatnie wymieszaj wszystkie składniki i gotuj jeszcze przez kilka minut, aż sos zgęstnieje. Gotowego dorsza z porem możesz posypać na talerzach posiekanym szczypiorkiem.
Tradycyjny gulasz jest gotowany na mięsie, zwykle wieprzowym lub wołowym, które nadaje mu pełni aromatów. Jeśli chcesz przygotować sycący gulasz grzybowy z mięsem, zajrzyj do oferty Hańderka i wybierz odpowiednie mięso gulaszowe. Żeby jednak dochować wigilijnej tradycji i na tę okazję zaproponować dania bezmięsne, poniżej znajdziesz przepis na pyszny gulasz, w którym najważniejszym składnikiem są leśne grzyby.
Potrzebne składniki:
Posiekaj drobno cebulę i czosnek i przesmaż je razem na rozgrzanym oleju. Na patelnię dołóż pokrojoną w kostkę paprykę. Po kilku minutach dołóż również pokrojone grzyby, dopraw solą i pieprzem i smaż tak długo, aż woda odparuje, a grzyby lekko się zarumienią. Wtedy dodaj pomidory z puszki i duś całość pod przykryciem przez około pół godziny. W razie potrzeby możesz w tym czasie dolać do dania odrobinę wody.
Na samym końcu dopraw gulasz słodką papryką i zagęść mąką. Możesz podawać go ze świeżym pieczywem, a dla jak najlepszego efektu już na talerzach posypać posiekaną natką pietruszki.
Każdy zna klasyczną wersję ryby po grecku, która często pojawia się na świątecznym stole. Ryba po grecku w cieście francuskim to ciekawa i nieco unowocześniona wersja tradycyjnego przepisu. Dobrze znane i uwielbiane smaki ryby z warzywami pozostają niezmienne. Zmienia się jednak oprawa dania zapieczonego pod warstwą ciasta francuskiego.
Przygotuj następujące składniki:
W rybę wetrzyj z każdej strony odrobinę soli i pieprzu, po czym obtocz w mące. Przesmaż ją krótko na rozgrzanym oleju i odłóż.
Osobno pokrój drobno cebulę, a wszystkie inne warzywa zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Na patelni rozgrzej olej, podsmaż cebulę, a kiedy się zeszkli, dorzuć do niej resztę startych warzyw. Dopraw je liściem laurowym i zielem angielskim, smaż przez chwilę, podlej odrobiną wody i duś, aż warzywa zmiękną. Wtedy dołóż do nich koncentrat i musztardę, szczyptę soli i pieprzu. Smaż całość jeszcze przez chwilę, po czym odstaw do przestudzenia.
Na blaszce rozłóż papier do pieczenia, a na nim ciasto francuskie. Na połowę ciasta wyłóż warstwami najpierw część warzyw, później rybę i na końcu resztę warzyw. Zawiń ciasto francuskie i sklej boki. Wierzch ciasta przesmaruj roztrzepanym żółtkiem. Piecz całość w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 25 minut.
Węgierska kuchnia słynie z bogatych aromatów i sycących dań. Zupa rybna nazywana halászlé to świetna propozycja na wigilię. Efektowna i smaczna, nie jest wcale trudna w przygotowaniu, ani nie wymaga zbyt wiele czasu. Potrzebne są do tego następujące składniki:
Rybę pokrój na kilka mniejszych kawałków, po czym wetrzyj w nią odrobinę soli i pieprzu. Osobno zajmij się warzywami – obierz te, które tego wymagają. Marchew pokrój w cienkie plasterki, ziemniaki i paprykę w kostkę. Posiekaj drobno cebulę i czosnek, podsmaż na oleju, a kiedy się zeszklą, dołóż do nich resztę warzyw. Smaż, aż lekko się zarumienią, po czym zalej bulionem, dopraw słodką, wędzoną i ostrą papryką w proszku, a także szczyptą soli i pieprzu. Doprowadź danie do wrzenia, a następnie dodaj pomidory z puszki i rybę. Całość gotuj przez około 20-30 minut na małym ogniu. Zupę możesz podawać ze świeżą natką pietruszki.