Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Tradycyjna kuchnia małopolska jest sycąca, pełna smaku i aromatu, mięs, warzyw i gęstych sosów, przez co trudno nazwać ją dietetyczną. Staropolska kuchnia małopolska wykorzystuje różne rodzaje tłuszczu, śmietany, czy innych kalorycznych dodatków, które nadają daniom pełni smaku. Jak powstawała kuchnia małopolska? Ciekawostki na ten temat odnoszą się głównie do zaboru austriackiego nazywanego Galicją. To przede wszystkim wtedy krakowskie dania tradycyjne zostały poddane różnym zewnętrznym wpływom i ukształtowała się kuchnia galicyjska.
Staropolska kuchnia małopolska to dość różnorodne propozycje potraw i przekąsek. Z jednej strony była ona kształtowana przez gusta bogatych mieszczan, którzy, głównie w Krakowie, zajadali się elegancko podanymi sznyclami czy wiedeńskimi deserami. Z drugiej natomiast w okolicy zamieszkiwali także ludzie biedniejsi, którzy do miejscowej kuchni wprowadzili na przykład pierogi łomnicańskie z ziemniakami i białym serem, proste w przygotowaniu babki ziemniaczane, czy dania z kaszą.
Czym wyróżniają się dania regionalne z Małopolski? Większość z nich pełna jest pysznego i aromatycznego mięsa. Gotuje się z nim nawet tradycyjne zupy Małopolski, zwykle gęste, sycące i pełne składników.
Wybierając mięso do staropolskich dań, zawsze warto zwrócić uwagę na jego świeżość, ilość tłuszczu, czy nawet kolor. To od jego jakości w dużej mierze zależy końcowy smak dania. Szczególnie polecamy mięsa od Hańderka, w tym zarówno produkty surowe, gotowe pieczenie, szynki, czy pasztety, jak i całe kolekcje tradycyjnych wyrobów mięsnych jak seria Biesiada Polska.
Tradycyjne przekąski Małopolski to między innymi słodki sernik po wiedeńsku albo sznycel. Skąd wzięły się te obce nazwy? To oczywiście kuchnia galicyjska, rozwijająca się pod wpływem kulinarnych tradycji Austrii, Ukrainy i Węgier.
Staropolska kuchnia małopolska z jednej strony ma w sobie wiele typowo polskich propozycji, z drugiej natomiast pełna jest ciekawych dodatków z różnych kultur, w tym nawet żydowskiej. Niewielu wie, że popularne w okolicach Krakowa bajgle, uznawane wręcz za tradycyjną przekąskę tego regionu, dotarły tu właśnie dzięki zamieszkującym Małopolskę żydom.
Potrawy regionalne Małopolski pełne są różnych rodzajów mięs. Jednym z tradycyjnych dań, które dobrze wpisuje się w staropolskie smaki, jest kaczka przyrządzana po krakowsku, z kaszą i grzybami. Inną propozycją są popularne w regionie bliny, albo paprykarz, najlepiej w całości domowy, doprawiany łagodnie dla dzieci, lub nieco pikantniej, jeśli przygotowuje się go dla osób dorosłych.
Z czego w Polsce słynie kuchnia małopolska? Potrawy takie jak maczanka krakowska są okolicznym hitem, którego chętnie próbują przyjezdni. Mowa o ciekawej wersji hamburgera, czyli bułce z pieczoną karkówką i dodatkami takimi jak cebula czy sos.
Staropolska kuchnia małopolska to także szeroki wybór mięsnych dań obiadowych. Mowa między innymi o kluskach ziemniaczanych podawanych ze smażonym boczkiem i cebulą, czy kiszce wieprzowej z podsmażoną kapustą. Dużą popularnością w okolicy przez lata cieszyły się także babki ziemniaczane, w tym szczególnie w wersji z kiełbasą, jajkiem, boczkiem i cebulą.
Dania regionalne z Małopolski to również szeroki wybór zup. Daleko im jednak do lekkich, dietetycznych i rzadkich zup, podawanych jako delikatny wywar z warzyw. Tradycyjne zupy Małopolski to gęste zupy mięsne takie jak na przykład chrzanówka, nazywana także krzonówką, przygotowywana na bazie chrzanu z jajkiem i mięsem.
Wśród zup popularnych w Małopolsce wymienić można także kapuśniorkę gotowaną na kwasie z kiszonej kapusty z dodatkiem grzybów. Wart uwagi jest także żurek po krakowsku, czy barszcz czerwony na mięsie podawany z ubitymi ziemniakami.
Aromatyczne mięsa czy zupy to nie wszystko, co może zaproponować kuchnia małopolska. Desery uwielbiane w tym regionie z łatwością znajdują uznanie wśród tych, którzy dopiero zapoznają się z miejscowymi zwyczajami. Niektóre tradycyjne przekąski Małopolski można podawać zarówno na słodko, jak i na słono. Przykładem są popularne kluski zwane knedlami. Dzieci uwielbiają zajadać je z owocami, jednak równie często podaje się je z przysmażoną cebulą i boczkiem.
Tradycyjna kuchnia małopolska może zaproponować także kilka typowych deserów, które nie są szczególnie popularne czy nawet znane poza regionem. Mowa między innymi o babce grysikowej z dodatkiem bakalii albo torcie układanym z wafli przełożonych masą czekoladową. Na specjalne okazje na małopolskich stołach pojawiają się także owocowe strucle, ciasta kawowe, czy rogaliczki i pączki nadziewane konfiturami.