Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Święta to wyjątkowy czas, w którym cała rodzina może wspólnie usiąść przy stole i odpocząć w swoim towarzystwie. Barszcz czerwony, w którym pływają uszka z grzybami suszonymi to jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich dań wigilijnych. W wielu domach to właśnie ono jest stawiane jako pierwsze na wigilijnym stole, zgodnie z tradycją tuż po zauważeniu pierwszej gwiazdy na niebie. Jak zrobić uszka do barszczu wigilijnego? Przepis nie jest trudny!
Świąteczne przepisy na dania obiadowe pełne są różnego rodzaju mięs, jednak na wigilii, zgodnie ze starą tradycją, powinny pojawiać się głównie dania bezmięsne. To dlatego domowe uszka do barszczu zwykle przygotowuje się z suszonych grzybów albo pieczarek, nie farszu mięsnego. Z drugiej strony mięsne nadzienie do ciasta może przydać się podczas kolejnych świątecznych dni, gdy na stole pojawią się rozgrzewające zupy, pieczony karczek, albo deski z wędlinami i szynkami.
Domowe uszka do barszczu czerwonego można mrozić, dlatego nie warto obawiać się ich nadmiaru, a przy ich przygotowywaniu można od razu wziąć pod uwagę różne rodzaje farszu. Z czym uszka do barszczu smakują najlepiej? Ile osób, tyle opinii. Decydując się na farsz mięsny, koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość wybranego mięsa. Szczególnie polecamy mięsa od Hańderka – zawsze świeże i pełne smaku, starannie zapakowane i regularnie dostarczane do wielu miejscowych sklepów.
Farsz do uszek z grzybami wymaga przede wszystkim suszonych grzybów. Najlepiej sprawdzają się prawdziwki i podgrzybki, które można ze sobą łączyć w różnych proporcjach. Łącznie potrzebne jest co najmniej 60 gramów suszonych grzybów. Grzyby należy namoczyć, to znaczy zalać zimną wodą i zostawić co najmniej na pełną godzinę. Najlepiej namoczyć grzyby dzień przed przygotowaniem farszu i zostawić je w wodzie na całą noc – wtedy będą idealnie miękkie i nie trzeba ich długo gotować.
Jak zrobić farsz do uszek z grzybami? Warto zacząć od zagotowania grzybów w wodzie, w której się moczyły, po czym odcedzić je i bardzo drobno pokroić. W międzyczasie osobno poszatkować jedną dużą lub dwie mniejsze cebule i przez kilka minut podsmażać je na patelni. Po tym czasie na patelnię dorzuca się grzyby i doprawia solą i pieprzem.
Wstępnie przygotowany farsz do uszek z grzybami przekłada się do naczynia. Po dodaniu jednego jajka i łyżki bułki tartej całość należy bardzo dokładnie wymieszać i gotowe – farsz można nakładać do ciasta.
Zdarza się, szczególnie wśród dzieci, że niektóre z nich nie przepadają za charakterystycznym smakiem grzybów leśnych. Są one także zdecydowanie trudniejsze do kupienia i droższe niż pieczarki, które mogą stać się ich udaną alternatywą.
Uszka do barszczu z pieczarkami przygotowuje się właściwie tak samo, jak danie z grzybami leśnymi. Jedyną różnicą jest to, że ponieważ pieczarki znacznie tracą swoją objętość podczas smażenia, należy wziąć ich więcej. Zaleca się wykorzystać co najmniej 400, a najlepiej 600 g pieczarek do farszu.
Obrane i umyte pieczarki można zetrzeć na tarce o grubych oczkach albo drobno pokroić. Razem z cebulą należy je podsmażyć na patelni, po czym wymieszać dokładnie w naczyniu z jajkiem i odrobiną bułki tartej.
Babcie często mają najlepsze i sprawdzone przez lata przepisy, w tym także na ciasto na uszka do barszczu. Jak się okazuje, w tym przypadku sekret tkwi w prostych składnikach. Do wyrobienia ciasta potrzebne będą:
Jak przygotować ciasto na uszka do barszczu? Mąkę należy przesiać przez sito, dodać do niej sól i żółtko. Gorącą wodę wlewać powoli, aż mieszane ciasto zacznie osiągać odpowiednią konsystencję. Wysoka temperatura wody jest ważna, ponieważ to dzięki niej ciasto stanie się sprężyste i plastyczne.
Ciasto na uszka do barszczu należy wyrabiać tak długo, aż w jego przekroju pojawią się pęcherzyki powietrza. Zanim jednak zacznie się je rozwałkowywać, zaleca się odstawić je na co najmniej pół godziny. Po tym czasie będzie lepiej utrzymywać nadany mu kształt.
Kiedy i farsz, i ciasto na uszka z grzybami są już gotowe, ciasto rozwałkowuje się cienko na stolnicy. Następnie wycina się z niego kółka lub kwadraty o średnicy nie większej niż 5 cm. Uszka z grzybami suszonymi z założenia mają być małe, dlatego nie mając profesjonalnej wycinaczki, należy wybrać wąską szklankę.
Jak lepić uszka do barszczu? Jeśli z ciasta wytnie się kółka, na początku uszka z grzybami lepi się tak, jak małe pierogi. Na każdy kawałek ciasta nakłada się małą łyżeczkę farszu, po czym skleja boki. Na samym końcu, kiedy uszka wyglądają jak pierogi, skleja się ich końce. Tak przygotowane uszka z grzybami należy wrzucić do garnka z osoloną, gotującą się wodą. Uszka odławia się z wrzątku 2 minuty po ich wypłynięciu na powierzchnię wody.
Jak zrobić uszka do barszczu z ciasta wyciętego na kształt kwadratów? Na początku podobnie, jednak sklejone boki utworzą bardziej wystające końce niż w przypadku kółek. Dzięki temu po sklejeniu końcówek można je dodatkowo wywinąć na zewnątrz, przez co uszka zyskują ciekawy wygląd.