Zakład Przetwórstwa Mięsnego
HAŃDEREK Sp. J.
KRS: 0000072199,
REGON: 070408270,
NIP: 547-004-78-46;
Bank Spółdzielczy w Żywcu:
89 8137 0009 0019 6413 2000 0020,
VIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej.
Każdemu rodzicowi zależy, by jego dziecko prawidłowo się rozwijało i miało sprzyjające warunki do nauki. Do tego jest niezbędna odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze. Jak możemy zapewnić dzieciom taką dietę? Między innymi przygotowując zdrowe i pożywne lunchboxy. Zobacz nasze pomysły na pyszne i szybkie śniadania dla ucznia, które twoje dziecko z chęcią zabierze do szkoły!
Regularne jedzenie śniadań poprawia zdolności intelektualne oraz wspiera rozwój fizyczny i emocjonalny. Dziecko osiąga lepsze wyniki w nauce i sporcie. Jest mniej podatne na stres i rozdrażnienie, popada w mniej konfliktów i ma lepsze samopoczucie.
Zdrowe śniadania pozwolą dziecku skoncentrować się na nauce i mieć siłę na cały dzień. Jak powinna wyglądać dieta ucznia? Dziecko powinno zjeść pierwszy posiłek w domu, a drugie śniadanie zabrać do szkoły. Przy czym warto pamiętać, że jedzenie zabierane do szkoły ma być nie tyle przekąską, co pełnowartościowym posiłkiem. Co to oznacza i co wziąć do szkoły na śniadanie?
Pełnowartościowe śniadanie do szkoły musi być zbilansowane, tzn. zawierać:
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu! Jego podstawą jest woda, ale możesz również nalać swojemu dziecku do termosu herbatę owocową, rooibos, napary ziołowe lub przygotować świeżo wyciśnięty sok warzywno-owocowy.
Dziecko w szkole podejmuje przede wszystkim wysiłek umysłowy, dlatego dziecięca dieta powinna zawierać składniki wspierające pracę mózgu. O czym mowa? Oprócz węglowodanów złożonych, należy zadbać o dostarczenie zdrowych tłuszczów. Co jest ich doskonałym źródłem? Między innymi ryby, orzechy, nasiona, masło, oliwa i awokado.
W kilka minut możesz przygotować dla swojej pociechy pyszny i zdrowy krem czekoladowy na bazie awokado. Wystarczy że zblendujesz awokado, kakao, odrobinę miodu, mleka kokosowego i orzechy laskowe. Taki domowy krem jest znacznie zdrowszy niż jego sklepowe odpowiedniki – sprawdzi się do kanapek, naleśników i placków.
Choć kanapka z serem lub szynką jest tradycyjnym rozwiązaniem, po pewnym czasie może się dziecku po prostu znudzić. Z czym zrobić kanapki do szkoły, by były atrakcyjne dla dziecka i zdrowe? Eksperymentuj z dodatkami i zadbaj o dobrą jakość produktów – takie znajdziesz zawsze u Hańderka! Do pieczywa dokładaj zawsze dużą ilość warzyw. Przygotuj np. kanapkę z pieczonym indykiem. Pełnoziarniste pieczywo możesz opiec w tosterze. Posmaruj je masłem, nałóż plastry indyka, zieloną sałatę, pomidora i ogórka. Smak możesz urozmaicić odrobiną sosu jogurtowo-majonezowego.
Dobrej jakości razowe pieczywo jest wartościowym produktem, jednak warto stosować je zamiennie z innymi źródłami węglowodanów. Co przygotować na drugie śniadanie do szkoły bez chleba? Do wyboru masz dużo opcji, np. placki warzywne z dodatkiem kaszy lub mąki pełnoziarnistej, płatki owsiane, jęczmienne lub żytnie, kaszę jaglaną, gryczaną, jęczmienną, sałatki na bazie makaronu lub ryżu.
Możesz pokusić się też o przygotowanie kanapek w nietypowej wersji, z tortillą w roli głównej. Wybierz pełnoziarnistą tortillę z dobrym składem, posmaruj ją serkiem, rozłóż kawałki łososia wędzonego lub wędliny, np. polędwicy lub szynki, dodaj warzywa, np. roszponkę i paprykę. Wszystko zawiń w rulon i pokrój na małe kawałki. Kolorowe i ciekawe śniadanie do szkoły gotowe!
Twoje dziecko je bardzo małe porcje lub zjada tylko kilka wybranych produktów, a namówienie go do spróbowania nowych smaków graniczy z cudem? Jak go zachęcić do jedzenia? Zadbaj, by potrawy były atrakcyjnie wizualnie. Różnorodność kolorów, makaron o zabawnych kształtach lub kanapka w kształcie misia mogą sprawić, że niejadek chętniej zje swoją porcję.
Warto oswajać dziecko z nowymi produktami, łącząc je z tymi znanymi i lubianymi. Np. jeśli twój niejadek uwielbia parówki, przygotuj zdrowe hot dogi z razowej bułki i dodatkiem świeżych warzyw.
Pokaż dziecku, że gotowanie może być świetną zabawą. Zaangażuj je w przygotowanie śniadania do szkoły. Inspiracji poszukajcie razem! Przeglądnijcie książki kucharskie – niech dziecko zdecyduje, które potrawy chce wypróbować – i razem przyrządźcie posiłki do szkoły i pracy.
Produkty przygotowane w domu nie mają sobie równych – mamy większą kontrolę nad tym, co znajduje się w danej przekąsce i możemy modyfikować skład w zależności od upodobań naszej pociechy. Zdarza się jednak, że brakuje czasu na przygotowanie kilkuskładnikowego lunchboxa i szukamy sposobów na szybkie śniadanie do szkoły.
W takim przypadku gotowe przekąski nie są złe, byle wybierać je mądrze. Zwracaj uwagę na dobry skład i małą zawartość cukru. Jakie gotowe przekąski będą niosły za sobą wartość odżywczą, a nie tylko puste kalorie? Np. chipsy owocowe i warzywne bez dodatku cukru, musy owocowe bez cukru, batoniki daktylowe, gorzka czekolada, wafle ryżowe, suszone owoce, orzechy, gotowa owsianka, paluszki serowe będą doskonałym uzupełnieniem śniadaniówki.
Lunchbox dla dziecka powinien składać się z kilku części. Baza, na podstawie której możesz tworzyć niezliczone kombinacje pysznych i sprytnych śniadań dla dziecka:
Zobacz nasze pomysły na lunchbox dla dzieci: