Chrzanówka wielkanocna

Chrzanówka wielkanocna

W większości polskich domów śniadanie wielkanocne rozpoczynamy od gorącej zupy. Z reguły jest to barszcz lub żur. W niektórych regionach na stołach króluje jednak ONA — pikantna, wyrazista, mocno mięsna chrzanówka. To zupa, którą pokochasz od pierwszego spróbowania!

Chrzanówka. Co to takiego?

Chrzanówka — nazywana też krzonówką — to tradycyjna zupa na maślance podawana w Wielką Niedzielę. Jej podstawą są kawałki mięs i wędlin m.in. boczku i kiełbasy, ale często też tego, co wyciągniemy z koszyczka wielkanocnego np. pieczona szynka lub schab. Obowiązkowo muszą znaleźć się w niej też jajka oraz chrzan, który nadaje zupie wyrazistości i niepowtarzalnego smaku. W każdym domu może być przyrządzana nieco inaczej i serwowana z innymi dodatkami, ale mimo tych różnic jej smaku nie da się pomylić z żadnym innym. Tej zupy chrzanowej po prostu trzeba spróbować.

Regionalna zupa wielkanocna

Pierwszy raz słyszysz o chrzanówce? Nic dziwnego! To zupa charakterystyczna tylko dla kilku regionów Polski. Na wielkanocnym stole pojawia się przede wszystkim w Małopolsce, ale znają ją też niektórzy Górale. W pozostałych częściach polski za jej odpowiednik można uznać np. barszcz biały lub żur na zakwasie.

Zachęcamy jednak do tego, aby sięgać po tego typu regionalne potrawy częściej i przywracać zapomniane polskie tradycje kulinarne — zwłaszcza w takim okresie, jakim jest Wielkanoc. Choć chrzanówka zasługuje na to, aby pojawiać się w naszym menu częściej niż tylko raz w roku. Jesienią i zimą rozgrzeje każdego.

Przepis na chrzanówkę wielkanocną

 

Kategoria przepisów Wszystkie przepisy
Czas przygotowania 20 minut
Czas gotowania 45 minut
Gotowe w 70 minut
Poziom trudności Łatwe

Składniki

2 litry serwatki lub maślanki
20 dag boczku Hańderek
2 kiełbasy bekonowe Hańderek
4 laski chrzanu
6 jajek ugotowanych na twardo
5 łyżek śmietany
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania

  1. Maślankę lub serwatkę wlej do garnka i zacznij podgrzewać.
  2. Boczek pokrój w kostkę, a kiełbasę w plasterki.
  3. Podsmażaj mięso na patelni do delikatnego zarumienienia.
  4. Dodaj mięso i pokrojony w cienkie paseczki chrzan do maślanki.
  5. Gotuj przez ok. 45 minut na wolnym ogniu, aby składniki oddały swój smak i aromat.
  6. Pod koniec gotowania dodaj pokrojone w ćwiartki jajka na twardo.
  7. Zalej zupę śmietaną, dopraw solą i pieprzem.
  8. Podgrzewaj jeszcze przez kolejne 10 minut.
  9. Chrzanówkę podawaj samą lub z pajdą świeżego chleba.

Dodatkowe wskazówki

Jakie dodatki pasują do chrzanówki?

Bazą chrzanówki są aromatyczne mięsa, maślanka lub kefir i oczywiście chrzan. Reszta to tylko dodatki. W chrzanówce serwowanej na Wielkanoc obowiązkowo musi znaleźć się ugotowane na twardo jajko. Dla koloru możemy dodać też pod koniec gotowania trochę zieleniny np. kopru, którego świeży aromat pasuje w sam raz do wiosennej aury za oknem. Dodatkiem mogą być też jarzyny — pokrojone w kostkę ziemniaki czy marchewka, dodane w trakcie gotowania, sprawią, że chrzanówka będzie jeszcze bardziej sycąca.

Gotową zupę chrzanową można jeść bez niczego. Z reguły podaje się do niej jednak chleb — najlepiej wiejski, na zakwasie, pokrojony w grube pajdy. Chrzanówkę można jeść też tak jak barszcz lub żur z gotowanymi, tłuczonymi ziemniakami podanymi na osobnym talerzyku.